Banka Silicon Valley se zhroutila během pouhého jednoho dne. Mohlo by ale jít jen o špičku ledovce?

Existuje riziko nákazy finanční soustavy v oblastech citlivých na sazby? Pravděpodobně ano, my se dnes na tyto oblasti podíváme a uvedeme si i pár příkladů.

Trh v pátek sledoval, jak regulátoři zavírají dveře v bance Silicon Valley, čímž završili rychlý pokles, který označují za největší selhání banky od roku 2008.

Kolaps banky byl vedlejším produktem zvýšení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem. Jakmile státní dluhopisy začaly generovat atraktivnější výnosy, než jaké nabízela SVB, lidé začali vybírat své peníze a banka potřebovala rychlý způsob, jak je vyplatit. Nakonec byli nuceni prodat své úvěrové portfolio s obrovskou ztrátou.

Chaotická série nám ukázala, že agresivní režim Fedu v podobě zvyšování úrokových sazeb by mohl převrátit instituce, které byly kdysi považovány za relativně stabilní. Zdá se, že citlivost na sazby bude brzy odhalena a minulé rizikové chování se zpětně projeví nyní.

Existují již dva nedávné ostře sledované příklady, které nejsou specifické pro bankovní systém, ale stále naznačují, že tlak je způsoben vyššími sazbami.

Prvním byl kolaps trhu s kryptoměnami. Od té doby, co Fed začal zvyšovat úrokové sazby v březnu 2021, bitcoin - dříve vysoce vychvalovaný inflační hedge - se propadl o více než 65%. Tento tlak na ceny aktiv přispěl k zániku FTX (opakuji přispěl, u FTX toho bylo vícero), která čelí trestnímu řízení, a kryptobanky Silvergate, která právě v minulém týdnu vstoupila do likvidace. Ve stejném období došlo také k dvoucifernému poklesu vysoce rostoucích technologických akcií.

Velkou otázkou dnes je, které oblasti citlivé na sazby budou příště pociťovat bolest a zda existuje reálné riziko nákazy finanční soustavy. 

Nový cyklus sazeb přináší "dokonalou bouři"

Kolaps SVB je dokonalým příkladem druhů dislokací, které jsou odhaleny, když se cykly sazeb mění.

V letech 2020 a 2021 technologické startupy bzučely závratně vysokými oceněními, ceny akcií stoupaly na rekordní maxima téměř každý týden a všichni byli zaplaveni hotovostí díky bilionům dolarů stimulů od vlády.

V tomto prostředí prosperovala Silicon Valley Bank, která se stala bankou pro start-upy. Její vklady se více než ztrojnásobily z 62 miliard dolarů na konci roku 2019 na 189 miliard dolarů na konci roku 2021. Po obdržení více než 120 miliard dolarů vkladů v relativně krátkém časovém období musela SVB tyto peníze dát do práce a její úvěrová kniha nebyla dostatečně velká, aby absorbovala masivní příliv hotovosti.

Takže SVB udělala pro banku normální věc – jen za podmínek, které nakonec fungovaly proti ní. Nakoupila americké státní dluhopisy a cenné papíry kryté hypotékami 👉 Rychle vpřed do 16. března 2022, kdy se Fed pustil do prvního zvýšení úrokových sazeb. Od té doby se úrokové sazby vyšplhaly z 0,25 % na dnešních 4,50 %.

Najednou zde bylo portfolio dlouhodobých dluhopisů SVB, které vynášelo v průměru jen 1,6 %, mnohem méně atraktivní výnos než nabízí 2letý americký státní dluhopis, který nabízel téměř trojnásobek tohoto výnosu. Ceny dluhopisů se propadly, což SVB způsobilo miliardové papírové ztráty.

Pokračující tlak na ocenění technologií a uzavřený trh IPO vedly k poklesu vkladů v bance. To podnítilo SVB k prodeji dluhopisů za 21 miliard dolarů se ztrátou 1,8 miliardy dolarů, to vše ve snaze podpořit svou likviditu, ale to v podstatě vedlo k runu na banku.

Jak uvedli analytici Deutsche Bank v pátek, krátce předtím, než do věci vstoupili regulátoři:

"Není přehnané říci, že tato epizoda je symbolem režimu vyšších sazeb za delší dobu, který se zdá být na začátku, stejně jako obrácené křivky a odvětví rizikového kapitálu v oblasti technologií, které v poslední době zažívá mnohem těžší časy. Je to taková dokonalá bouře všech věcí, o které jsme se v tomto cyklu starali."

Co bude dál? Existuje riziko nákazy?

Pokud jde o reprezentaci rizika agresivního chování s nízkými úrokovými sazbami, SVB je nejnovějším a největším příkladem a špičkou většího ledovce oblastí citlivých na sazby. Které z nich jsou tedy obzvláště ohroženy?

Komerční nemovitosti by měly být pro investory hlavním problémem, protože existuje více než 60 miliard dolarů v úvěrech s pevnou úrokovou sazbou, které budou brzy vyžadovat refinancování s vyššími úrokovými sazbami. Kromě toho existuje více než 140 miliard dolarů v cenných papírech s pohyblivou úrokovou sazbou, které budou splatné v příštích dvou letech, podle Goldman Sachs.

"Dlužníci s pohyblivou úrokovou sazbou budou muset resetovat zajištění úrokových sazeb, aby prodloužili svou hypotéku, což je nákladná záležitost," uvedl v nedávné poznámce hlavní úvěrový stratég Goldman Sachs Lofti Karoui. "Očekáváme, že delikvence se zvýší mezi dlužníky s pohyblivou úrokovou sazbou, zejména u nemovitostí, jako jsou kanceláře, které čelí sekulárním protivětrům."

A v letošním roce již došlo k několika značným bankrotům v komerčních nemovitostech, přičemž Columbia Property Trust společnosti PIMCO nedávno nesplácel půjčku ve výši 1,7 miliardy dolarů vázanou na komerční nemovitosti na Manhattanu, v San Francisku a Bostonu.

Akciový trh si toho také všímá, když akcie kancelářských REIT společností, jako jsou Alexandria Real Estate Equities, Boston Properties a Vornado Realty Trust, v pátek klesly o více než 5%. Akcie společnosti Boston Properties klesly na nejnižší úroveň od roku 2009, zatímco akcie společnosti Vornado dosáhly nejnižší úrovně od roku 1996.

Pokud to zní ponuře, nebojte se: navzdory všemu dramatu je těžké si představit, že pád SVB povede k trvalým škodám v širším finančním sektoru, a to ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé, banky jsou díky přísným bankovním pravidlům po Velké finanční krizi mimořádně dobře kapitalizované. Zadruhé, jen málo bank má tak koncentrovanou expozici vůči rizikovým začínajícím společnostem, jako je SVB.

Existuje však něco, čemu musí všechny banky věnovat velkou pozornost, a to je riziko spojené s vyššími úrokovými sazbami a jeho dopad na úroveň jejich vkladů, držbu s pevným výnosem a zisky.

Začaly se již objevovat náznaky, že firmy, které jsou obzvláště závislé na vkladech, by se brzy mohly dostat pod tlak. Odliv vkladů se v posledních měsících zvýšil ve všech pojištěných institucích FDIC (Federální korporace pro pojištění vkladů), protože zákazníci se rozhodli pro státní dluhopisy s vyšším výnosem a fondy peněžního trhu.

V konečném důsledku to byla povaha rozvahy SVB závislá na vkladech, která ji učinila tak zranitelnou. Jakmile lidé začali vytahovat své peníze, bylo po všem.

A možná nejzlověstnější je, že SVB pravděpodobně není jedinou bankou, která sedí na miliardách dolarů papírových ztrát ve svém dluhopisovém portfoliu, takže si dávejte pozor na další vlny tažené sazbami.

"Silicon Valley Bank a First Republic se ukázaly jako první případy bank s obchodními modely a rozvahami, které jsou špatně připraveny na prostředí rostoucích úrokových sazeb a stále rostoucí riziko recese. "Investoři, kteří cítí krev, pak obrátí svou pozornost k další bance vystavené úrokovému riziku a specifickému úvěrovému riziku, a pak k dalšímu."

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Jsem na to dneska hodně zvědavý.

Já mám na háku, hezky jsem nakoupil BTC během poklesu a za včerejšek se mi to krásně vrátilo s +8% :-)

Všechno bude nakonec dobré, Fed to potahá, zajímavé by ale bylo, kdyby došla negativní data CPI, to by mohlo zase kartami zamíchat.

Timeline Tracker Overview