WATCH LIVE: Czy krach SVB wywoła największą katastrofę gospodarczą tej dekady?

Cały świat z zapartym tchem obserwuje obecne wydarzenia wokół Silicon Valley Bank. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jesteśmy u schyłku podobnego gigantycznego globalnego kryzysu, jaki wywołał upadek Lehman Brothers w 2008 roku.

SVB może spowodować największe wydarzenie gospodarcze w ostatnich latach

Grupa finansowa SVB $SIVB kupiła jedne z najbezpieczniejszych aktywów w świecie finansów. Jak to więc możliwe, że w ciągu dwóch dni rozpadła się w pył?

Mar 13, 2023 8:11 AM - Michael Burry znów mocno pochylił się nad aktualną sprawą. "2000, 2008, 2023, to wciąż to samo" - lamentuje menedżer funduszu hedgingowego znany z udanego zakładu przeciwko kredytom hipotecznym subprime, który doprowadził do kryzysu finansowego w 2008 roku. "Ludzie rządzeni przez chciwość podejmują głupie ryzyko i ponoszą porażkę. Następnie drukują pieniądze. Bo to tak dobrze działa".

Mar 13, 2023 7:33 AM - Rezerwa Federalna poruszyła się szybko późno w niedzielę wieczorem, aby zapobiec upadkowi SVB Financial przed spowodowaniem dalszych szkód w amerykańskim systemie bankowym, oferując kredytodawcom miliardy dolarów w zabezpieczonych pożyczkach wspieranych przez Skarb Państwa.

Fed powiedział, że utworzy "Bank Term Funding Program" (BTFP), który pozwoli amerykańskim bankom pożyczać miliardy na korzystnych warunkach rynkowych, o ile pożyczki będą zabezpieczone obligacjami skarbowymi, wysokiej jakości agencyjnymi papierami dłużnymi lub papierami wartościowymi zabezpieczonymi hipoteką. Te papiery wartościowe nie będą podlegały zwyczajowemu dyskontowaniu, czyli haircut, jeśli zostaną użyte jako zabezpieczenie pożyczki, powiedział Fed, pozwalając amerykańskim bankom na uzyskanie szybkiej gotówki w oparciu o ich pełną wartość nominalną. W wyniku gwałtownego wzrostu rynkowych stóp procentowych, który zalał portfele o stałym dochodzie na całym świecie, banki mają niezrealizowane straty na szacowanych na 620 mld dolarów Treasuries, obligacjach agencyjnych i MBS.

"BTFP będzie dodatkowym źródłem płynności w stosunku do wysokiej jakości papierów wartościowych, eliminując potrzebę szybkiej sprzedaży tych papierów przez instytucje w czasach stresu" - powiedział Fed. "Rada ściśle monitoruje rozwój sytuacji na rynkach finansowych. Pozycja kapitałowa i płynnościowa amerykańskiego systemu bankowego jest silna, a amerykański system finansowy jest odporny."

Mar 12, 2023 9:22 PM - Gentile, były dyrektor wykonawczy Silicon Valley Bank (SVB), był członkiem zarządu banku przed upadkiem Lehman Brothers w 2008 roku. Zanim dołączył do SVB jako dyrektor administracyjny, Gentile pełnił funkcję dyrektora finansowego (CFO) w Global Investment Bank Lehman Brothers. Gentile opuścił Lehman w 2007 roku, na rok przed jego upadkiem w 2008 roku.

Zanim Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) przejęła kontrolę nad SVB, bank odnotowywał coraz większe straty, a jego akcje spadły o ponad 60% przed zamknięciem. Bank znalazł się w środku kryzysu płynnościowego po ogłoszeniu planów sprzedaży akcji o wartości 1,25 mld dolarów, na które było niewielkie zainteresowanie. Według FDIC, SVB należał do 20 największych amerykańskich banków komercyjnych z aktywami o łącznej wartości 209 mld dolarów na koniec 2022 r. Jest to drugi największy bank, który został zamknięty w USA od 2008 r.

Uderzenie w ścianę. Akcje banku straciły ponad 60% przed wstrzymaniem notowań.

Co się stało?

SVB Financial jest spółką macierzystą Silicon Valley Bank, który wśród swoich klientów liczy wiele startupów i małych firm venture. Podczas pandemii klienci ci wygenerowali dużo pieniędzy, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu depozytów. SVB zakończył pierwszy kwartał 2020 roku z łącznymi depozytami na poziomie nieco ponad 60 miliardów dolarów. Do końca pierwszego kwartału 2022 roku kwota ta wzrosła do nieco poniżej 200 miliardów dolarów.

Kwartalne poziomy depozytów SVB. Źródło

SVB Financial zakupiło dziesiątki miliardów dolarów pozornie bezpiecznych aktywów, przede wszystkim długoterminowych obligacji skarbowych USA oraz zabezpieczonych przez rząd papierów hipotecznych. Portfel papierów wartościowych SVB wzrósł z około 27 miliardów dolarów w pierwszym kwartale 2020 roku do około 128 miliardów dolarów na koniec 2021 roku. W przypadku tych papierów wartościowych nie ma praktycznie żadnego ryzyka niewypłacalności (jakbym już gdzieś to słyszał). Płacą one jednak stałe oprocentowanie przez wiele lat. Niekoniecznie jest to problem, jeśli bank nagle będzie musiał sprzedać te papiery. Ale ponieważ stopy procentowe przesunęły się tak bardzo w górę, te papiery wartościowe są nagle warte mniej na wolnym rynku niż były pierwotnie warte dla banku. W związku z tym można je było sprzedać tylko ze stratą. Niezrealizowane straty SVB na portfelu papierów wartościowych na koniec 2022 r. wzrosły do ponad 17 mld dolarów.

Następny duży cios

To wciąż nie byłoby takie złe. Ale bank wciąż miał wiatr w żagle wyjęty przez własnych klientów - czyli startupy i mniejsze firmy. Rzeczywiście, napływ depozytów do SVB zamienił się w odpływ, ponieważ jego klienci wypalali gotówkę i przestali pozyskiwać nowe środki z ofert publicznych lub fundraisingu. Przyciąganie nowych depozytów stało się też znacznie droższe, ponieważ wraz z podwyżkami stóp procentowych przez Fed rosły stopy, których żądali oszczędzający. Depozyty spadły z prawie 200 mld dolarów na koniec marca 2022 roku do 173 mld dolarów na koniec 2022 roku.

W środę SVB powiedział, że sprzedał dużą część swoich papierów wartościowych o wartości 21 mld dolarów, ze stratą około 1,8 mld dolarów po opodatkowaniu. Celem banku było pomoc w zresetowaniu dochodów z odsetek przy dzisiejszych wyższych rentownościach i zapewnienie mu elastyczności bilansu, aby mógł stawić czoła potencjalnym odpływom i nadal finansować nowe kredyty. Bank wyznaczył również cel pozyskania kapitału na poziomie około 2,25 mld USD.

Gwóźdź do trumny

Po ogłoszeniu w środę wieczorem sytuacja banku wydawała się pogarszać. Ogłoszenie sprzedaży akcji doprowadziło do spadku kursu akcji, co utrudniło pozyskanie kapitału i skłoniło bank do odwołania planów sprzedaży akcji. Klienci zaczęli masowo wycofywać swoje depozyty.

W czwartek klienci próbowali wycofać depozyty o wartości 42 miliardów dolarów - około jednej czwartej wszystkich depozytów banku - wynika z dokumentacji złożonej u kalifornijskich regulatorów. W ten sposób zabrakło gotówki. Wiele depozytów banku jest na tyle dużych, że nie są objęte ochroną Federal Deposit Insurance Corp. SVB powiedział, że szacuje, iż kwota depozytów w jego amerykańskich oddziałach, które przekraczają limit ubezpieczenia, wyniesie na koniec 2022 roku 151,5 mld dolarów.

Reakcja łańcuchowa

Słusznie. Mówisz sobie, że jeden bank upadnie, co jest smutnym wydarzeniem, ale na tym koniec. Błąd! I właśnie dlatego wszyscy obawiają się najgorszego.

Inwestorzy sprzedają akcje banków na całego. Handel akcjami innych średnich kredytodawców, takich jak First Republic Bank i Signature Bank, został wstrzymany w piątek rano.

Jednym z najważniejszych pytań będzie to, które banki źle oceniły korelację między ceną i czasem trwania ich depozytów a rentownością i czasem trwania ich aktywów.

Wszyscy zaangażowani - w tym Fed - mieli cały weekend, kiedy rynki nie handlują, na uporządkowanie sytuacji. Ale jutro spodziewany jest kolejny wielki chaos i ciąg wydarzeń, które całkiem możliwe, że zdefiniują następne kilka miesięcy lub lat.

Sytuację skomentował na przykład Bill Ackman: Bill Ackman: Masz 48 godzin na naprawienie nieodwracalnego błędu z SVB Financial

Wielkie nazwiska

Nikt nie wie, jak sytuacja się rozegra. Ale już zaczęły się spekulacje na temat możliwego rozwiązania. Jednym ze sposobów na uniknięcie katastrofalnego scenariusza i finansowanego przez podatników bailoutu byłoby wkroczenie osoby trzeciej i kupienie banku. Elon Musk twierdzi, że jest zainteresowany odegraniem roli białego rycerza. Powiedział to na Twitterze, gdy jeden z użytkowników rzucił pomysł, że Twitter, którego jest właścicielem, powinien nabyć to, co zostało z Silicon Valley Bank.

Taki scenariusz pozwoliłby miliarderowi zrealizować swoje ambicje przekształcenia platformy w mega-aplikację o nazwie X, która oferowałaby usługi finansowe i inne.

"Myślę, że Twitter powinien kupić SVB i stać się cyfrowym bankiem" - powiedział jeden z użytkowników Twittera.

"Jestem otwarty na ten pomysł" - odpowiedział Musk, nie podając dalszych szczegółów. Czy ma do czynienia na przykład z FDIC?

https://twitter.com/minliangtan/status/1634371553059119104

Uważnie śledzimy całą sprawę i będziemy nadal informować o najnowszych wydarzeniach, ponieważ jest to niezwykle ważne dla całego świata - i to nie tylko świata inwestycji.

Będziemy na bieżąco aktualizować ten artykuł i przynosić najnowsze informacje dotyczące całej sprawy, abyś był na bieżąco! Możecie również śledzić wszystko, co dotyczy sprawy na naszym Twitterze i wszystkich innych sieciach. Wkrótce możecie również oczekiwać filmu, w którym wyjaśnię wszystko szczegółowo.

https://twitter.com/bulios_czsk/status/1634825489905864712

Interesuje Cię coś konkretnego? A może macie swoje zdanie na temat całej sytuacji? Podzielcie się nią w komentarzach!

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview