Globální stratégové reagují na kolaps Silicon Valley Bank, největší krach banky od roku 2008

O problematice okolo bank už toho víme mnohé, dnes se tedy podíváme na to, co si o tom myslí odborníci. Jak je problematika dle jejich názorů vážná a co můžeme očekávat dál?

Kolaps banky Silicon Valley vyvolal paniku, protože finanční sektor zažil největší krach banky od roku 2008.

Regulátoři v Kalifornii v pátek firmu uzavřeli, čímž ji dostali do nucené správy FDIC, a akcie společnosti se za dva dny propadly o 87%, protože některé firmy rizikového kapitálu doporučily svým startupům, aby stáhly hotovost z SVB.

SVB pak oznámila, že zvažuje nabídku k prodeji poté, co se jí nepodařilo získat nový kapitál po prudkých ztrátách z prodeje dluhopisového portfolia, které zhořklo uprostřed rostoucích úrokových sazeb.

Zde je to, co říkají některé významné osobnosti z Wall Street k celé situaci

Brian Levitt, stratég globálního trhu, Invesco

"Silicon Valley Bank a First Republic se ukázaly jako první případy bank s obchodními modely a rozvahami, které jsou špatně připraveny na prostředí rostoucích úrokových sazeb a stále rostoucí riziko recese," řekl Levitt.

"Investoři, kteří cítí krev, pak obrátí svou pozornost k další bance vystavené úrokovému riziku a specifickému úvěrovému riziku, a pak na další. First Republic Bank, která má významnou expozici na pobřežních trzích s nemovitostmi, se zdá být další na seznamu."

Brent Schutte, hlavní investiční ředitel, Northwestern Mutual Wealth Management

"Dnešní zprávy vnímám jako varování Fedu, že jejich akce mají drsný dopad," řekl Schutte. "Je možné, že by je to mohlo přesvědčit, aby zpomalili své tempo, zejména pokud rostou obavy z dalších regionálních bank s expozicí v technologickém prostoru. Technologie jsou pro USA geopoliticky nesmírně důležité, takže toto selhání může u tvůrců politik vyvolat širší obavy.

"Důležité je, že nevěříme, že je to něco jako období 2008-09. Největší a systematičtěji nejvýznamnější banky jsou již léta silně regulovány a podrobeny zátěžovým testům. Pro mě je to však varování Fedu před dopady na budoucí bázi, které jejich agresivní zvyšování sazeb má."

Lundy Wright, partner ve společnosti Weiss Multi-Strategy Advisers

"Vstup regulátorů byl potvrzením, že banka je mrtvá nebo téměř mrtvá. Myslím, že nicnedělání by bylo velice negativní a mělo by hrozné důsledky," řekl Wright.

"Když rychle zvýšíte úrokové sazby, po 15 letech nadměrné stimulace ekonomiky s téměř nulovými sazbami, nepředstavovat si, že v každé kapse společnosti není pákový efekt, který bude vystaven tlaku, je naivní představa."

Nancy Tengler, generální ředitelka a investiční ředitelka, Laffer Tengler Investments

"Tohle je to, co často dostáváme od regulátorů: zavřou dveře stáje poté, co jsou koně mimo stáj," řekla Tenglerová. "Existuje faktor lenosti, který se usadil ve finančním podnikání v posledním desetiletí, kdy byly peníze prakticky zdarma. "

Jamie Cox, řídící partner, Harris Financial Group

"Když Fed zvýší úrokové sazby o 500 bazických bodů během několika měsíců, stanou se věci jako SVB," řekl Cox. "Federální rezervní systém je tvůrcem krize a pravděpodobně bude muset snížit sazby, aby ji vyřešil."

Quincy Krosby, hlavní globální stratég, LPL Financial

"Sledování bankovních akcií a fondů obchodovaných na burze, zejména regionálních institucí, by mělo signalizovat, zda existuje širší problém," řekla Krosbyová. "Jakékoli otřesy by mohly být také cítit ve světě hedgeových fondů, a to je důvod, proč je věnována značná pozornost jakémukoli tlaku, který vychází z neobvyklého prodeje a paniky."

  • Co si myslíte o této problematice okolo bank vy?
  • Čekají nás další problémy?
  • Bude moct Fed nadále navyšovat sazby?

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

A FED tie kone vyhnal zo stajní.

Souhlasím s Coxem, sice tu krizi jakoby stvořil, ale co jiného zbývá po těch předchozích letech, nějak tu inflaci zkrotit musí.

Jsem dost zvědavý na Fed a další strategii. Dnešní data sice napoví, ale těžko říct jestli si mohou dovolit i nadále navyšovat v případě negativních dat.

Timeline Tracker Overview