Bank of America CEO'suna göre, çoğu insan hafif durgunluğu fark etmeyecek bile

Bugün pek olumlu senaryo göremiyoruz. Zaman geçtikçe daha fazla analist ve yatırımcı derin bir resesyon senaryosuna yönelmeye başlıyor. Ancak Bank of America CEO'suna göre bu o kadar da sert olmayabilir. Durumu nasıl görüyor?

Son zamanlarda resesyon ya da bunun ne şekilde olacağı sorusundan başka bir şey tartışılmıyor. Çoğu insan ABD'nin resesyona girmeyeceği konusunda hemfikir. Ancak soru hala ne kadar kötü olacağı. Şu anda iki grup var. Sayıca daha fazla olan birinci grup sert iniş, sayıca daha az olan ikinci grup ise yumuşak iniş bekliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=sTUh-NQ7q3E

Peki sert iniş ve yumuşak iniş tam olarak nedir? Yeni başlayanlar için işte bir tanım.

Sert iniş, hızlı bir büyüme döneminin ardından yaşanan önemli bir ekonomik yavaşlama veya gerileme anlamına gelir. "Sert iniş" terimi havacılıktan gelir ve burada gerçek bir çarpışma olmasa da stresin yanı sıra potansiyel hasar ve yaralanma kaynağı olan bir tür yüksek hızlı inişi ifade eder. Bu metafor, enflasyonu frenlemek için para politikası müdahalesi gibi büyümeleri üzerinde ani ve keskin kontrollerle karşılaşan hızlı büyüyen ekonomiler için kullanılır. Genellikle sert iniş yaşayan ekonomiler durgun bir döneme, hatta resesyona girer.

Bir ekonomideyumuşak in iş, ekonomik büyümede resesyonu önleyen döngüsel bir yavaşlamadır. Yumuşak iniş, ekonominin aşırı ısınmasını ve yüksek enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını yeterince yükseltmeye çalışan bir merkez bankasının hedefidir. Yumuşak iniş, belirli bir endüstri veya ekonomik sektörde kademeli, nispeten acısız bir yavaşlamayı da ifade edebilir.

Birçok analist ve yatırımcı ilk senaryoyu beklerken Bank of America CEO'su Brian Moynihan akıntıya karşı kürek çekiyor ve ikinci senaryoyu, yani yumuşak iniş senaryosunu bekliyor.

Uzun bir süre daha dayanmaları gerekecek çünkü açıkçası, işten çıkarmalarla ilgili duyduklarınıza rağmen iş piyasası hala çok sıkı. Finansal koşullar da güçlü, dolayısıyla şirketler daha yüksek maliyetle de olsa sermayeye erişebiliyor.

Moynihan'a göre, Fed'in faiz oranlarını beklenenden daha uzun süre yüksek tutması gerekecek, ki bu şimdiden belli ve birçok yatırımcı zaten buna güveniyor. Ancak öte yandan, Fed'in politikasının birçok kişinin beklediği sonuçları doğurmayacağını düşünüyor. Aksine, insanların bu "sığ resesyonu" fark etmeyeceğini bile düşünüyor.

Temel tahminimiz, ABD ekonomisinde 2023'ün üçüncü çeyreğinden 2023'ün dördüncü çeyreğine veya 2024'ün ilk çeyreğine kadar bir resesyon yaşanacağı yönünde. Ekonomi her çeyrekte %0,5 ila %1 oranında daralacak ve bu da "çok hafif bir resesyona" yol açacak.

Moynihan'a göre bunun temel nedeni, insanların yeterince hazırlıklı olması ve hesaplarında hala para bulunması. Moynihan'a göre, işte bu nakit para ve insanların hazırlıklı olması, durgunluğun çok sığ ve kısa olmasına neden olacak ve çoğu insan bunun farkına bile varmayacak. Yani sadece teknik bir durgunluk bekliyor.

Yani Moyinihen hiç durgunluk beklemiyor değil. Elbette bir durgunluk bekliyor ama bu sözde teknik bir durgunluk olacak. Bu teknik resesyon aslında ne anlama geliyor? Teknik resesyon terimi, resesyon tanımının karşılandığı ancak insanların bunu gerçekte hissetmediği durumlarda kullanılır. Bir örnek verelim.

Resesyon, GSYH'de iki veya daha fazla çeyrek üst üste düşüş olarak tanımlanır. Basit bir örnek verelim. Çalışıyorsunuz ve maaşınız 30 000 kron. Bu 30 000 kronun sadece 20 000 kronunu harcadığınızı ve geriye 10 000 kron kaldığını varsayalım. Bir sonraki çeyrekte maaşınız 500 kron düşecek ve bir sonraki çeyrekte de maaşınız 500 kron düşecek. Örneğin, bu bazı nedenlerden dolayı geçici bir azalma olabilir. yani, bu iki çeyrekten sonra 30 000 kron maaşınız yok, ancak geçici olarak sadece 29 000 kron maaşınız var. Bu, hesabınızda hala 9.000 kron kaldığı anlamına gelir. Bu, maaşınızın azaldığı anlamına gelir, ancak bununla başa çıkmanız veya herhangi bir şekilde hissetmeniz gerekecek kadar radikal değildir. Yani buna teknik durgunluk deniyor.

Gördüğümüz gibi, teknik durgunluk o kadar da büyük bir mesele değildir. Daha da kötüsü, bu teknik durgunluğun gerçek bir durgunluğa dönüşmesi, sıradan insanların bunu hissetmeye başlamasıdır. Ancak Moyinihan'a göre bu gerçekleşmeyecek. Bunun nedeni sıradan insanların hesaplarında bulunan nakit miktarı. Kısacası Amerikalılar en kötüsüne güveniyor ve rezerv biriktirmeye başladılar.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


No comments yet
Timeline Tracker Overview