Jak zbohatnout na krizi? Udělám znovu + 117 %?

Díky krizi 2020 se mi podařilo více než zdvojnásobit svůj majetek za jeden rok. V roce 2023 nás možná čeká podobná situace. Jak se ni připravit a zbohatnout na ní, se dozvíte v tomto článku.

Nejprve si ukážeme, jak se mi podařilo zhodnotit portfolio konkrétně o 117 % za jeden jediný rok. Na tomto příkladu lze ukázat spojitosti se současným rokem 2023 a zvážit pravděpodobnost podobného zhodnocení.

V únoru 2020 bylo S&P 500 s hodnotou 3380 bodů na svém vrcholu. Moje portfolio mělo v té době hodnotu 2,03 milionu Kč. Konkrétní rozdělení bylo 44 %, tzn. 990 tis. Kč v akciích, 36 %, tzn. 720 tis. Kč v drahých kovech. 18 %, tzn. 360 tis. Kč jsem měl v dluhopisech, kdy jsem půjčil peníze svému otci na podnikání.  2 %, tzn. 40 tis. Kč jsem držel v hotovostní formě.

Tehdy jsem vůbec neočekával, že se blíží krize, v hotovostní formě jsem měl pouhá 2 % portfolia. Většina mého portfolia byla v akciích a v nelikvidním dluhopisu, jediné drahé kovy by teoreticky mohly sloužit jako nějaká forma ochrany proti krizi. V té době pravděpodobně nikdo nevěděl, že přijde krize. O covidu se sice již psalo, ale předpokládalo se, že to nebude nic vážného a za půl roku si na něj nikdo ani nevzpomene.

Opak byl ale pravdou a jak jistě víte, během března 2020 jsme zažili docela ostré propady na akciových trzích. Obecně trh zažil i 30% a větší propady, některé akcie spadly i o 50 %. Konkrétně moje akciové portfolio zaznamenalo v jeden moment dokonce 40% propad. Jak by řekl Benjamin Graham, Mr Market neboli česky pan trh, se dostal do své fáze deprese nebo paniky, kdy mnoho lidí prodávalo za velmi nízké ceny.

Místo toho, abych panikařil, jsem si v ten moment spočítal, kolik bych mohl vydělat, kdybych si takové akcie koupil. Čísla byla jasná, například akcie Ternia se prodávaly za 11-12 $, zisk na akcii byl v té době 2.90 $.

To bylo před nástupem na vrchol cyklu, za dva roky později to bylo 20 $ na akcii. Mohl jsem tedy koupit akcii za 11 $, která mi mohla vydělat 20 $, což je více než 100 % ročně. V té době se mi také líbilo BMW za 40 Euro, a tak jsem si trochu přikoupil. BMW předchozí rok před covidem dosáhlo zisku 7,47 Euro na akcii, což dělá krásný hodnotový výnos 18 %.

Rozhodl jsem se, že když nemám dostatek hotovosti, budu kupovat akcie i na úvěr. Ze začátku jsem vše kupoval na margin, což je velice rizikové, proto ho obecně nikomu nedoporučuji, avšak v malé míře a velmi krátkodobě může dávat smysl. Díky tomu, že jsem tenkrát nakupoval na margin, se mi podařilo koupit například zmiňované BMW za úplné dno, tedy za těch 40 Euro za akcii. Také Ternium se mi podařilo koupit pod 11 Euro za akcii, což v dnešních grafech ani neuvidíte, protože to bylo lokální dno dne.

Abych si mohl akcie takto levně koupit, musel jsem si napůjčovat 612 tis. Kč. Na konci března se akcie začaly trochu vzpamatovávat, takže i přes prvotní propad jsem měl na konci března 2020 akcie za asi 1,5 mil. Kč, což dělalo 53 % mého portfolia. Z dluhopisu mi již byla část splacena, takže jsem v dluhopisech měl asi 335 tis. Kč. V drahých kovech, které rostly na hodnotě, a tak jsem se nebál úvěru, protože bych je případně mohl kdykoliv prodat, jsem měl 880 tis., tj. 32 % portfolia. A na konec jsem měl 90 tis, tj. 3 % v hotovostní formě.

Mnoho lidí mě asi mělo za blázna kvůli tomu, že jsem si v době, kdy akcie padaly, půjčoval na margin, což je obecně dost rizikové.  Za normálních okolností to rizikové je, ale já jsem to nevnímal a stále nevnímám jako příliš rizikovou investici. Tehdy mi totiž narostla hodnota drahých kovů, úvěr bych tedy jejich případným prodejem mohl okamžitě zaplatit. Zároveň se mi začínaly objevovat nabídky předschválených úvěrů od banky, které s sebou nenesou riziko margin callu jako klasický úvěr na margin.

Jak jsem již naznačil, od března 2020 začaly trhy růst.

Do prosince 2020 se moje portfolio vyšplhalo na 3,5 mil, mezitím jsem koupil další akcie a vzal si další úvěry. Zaplatil jsem celý margin, takže už jsem měl pouze úvěry splatitelné na měsíční bázi, kde nehrozil margin call. Moje akciová složka se vyšplhala na 3,9 mil. Viz tabulka níže. Rozhodl jsem se investovat 770 tis. Kč, tj. 12 % mého portfolia do Bitcoinu. Úvěr v té době dělal 2,4 mil kč, zadluženost byla zhruba 40 %, což by mohlo působit jako příliš velký dluh. Vzhledem k tomu, že však nešlo o žádný margin, nýbrž pouze o pravidelně splácené úvěry a zároveň jsem měl 1,4 mil. Kč v kovech a 170 tis. Kč v hotovostní formě, byl jsem bez problému schopný splácet měsíční splátky. Proto to nevnímám jako přehnané riziko, i když souhlasím s tím, že 40% zadluženost portfolia je hodně.

Naštěstí jsem ale tehdy udělal dobré rozhodnutí si koupit Bitcoin i když jsem měl dluh. Od prosince 2020 v podstatě jenom rostl a do února 2021 měl zhruba dvojnásobnou hodnotu, složka na Bitcoinu mi narostla o 1 mil. Kč na 1,7 mil. Kč. Na konci února jsem měl 4,4 mil čisté portfolio po odečtení dluhu. Viz tabulka. Díky důvěře v to, že trh se vzpamatuje a zároveň díky tomu, že jsem šel do rizika úvěru, jsem své portfolio zhodnotil o 117 % za jeden jediný rok.

Jaká je však současná situace? Dnes můžeme pozorovat na akciovém trhu zhruba 14% propad. Nejsme ve 30% propadu jako během března 2020, ale pár měsíců zpátky jsme mohli vidět i 25% propady, což od covidových 30 % není moc velký rozdíl.

K tomu se podle mého názoru ekonomika ozdravuje, máme sice trochu vyšší zadluženost, ale taky mnohem vyšší úrokové sazby. Zatímco v eurozóně 2020 jsme měli 0% úrokové sazby, tedy Evropská centrální banka vůbec nemohla reagovat na propad skrz covid, dnes máme úrokové sazby 3%.

V USA byly úrokové sazby v roce 2020 1,75 %, tím pádem mohly být sníženy o 1,5 %. Dnes je však úroková sazba v USA na 4,75 %. Kdyby náhodou měla přijít nějaká krize, mohou ji centrální banky v podstatě okamžitě odehnat.

V současné době máme vyšší inflaci, která je na 8 %, zatímco během roku 2020 jsme měli v Evropě dokonce chvíli deflaci. Inflace však z dlouhodobého hlediska investorům do akcií pomáhá.  Akciové společnosti mají dluhy, které se inflací nenavyšují, naproti tomu se navyšují jejich zisky, díky čemuž jsou společnosti schopny dluhy daleko snadněji splácet.  Výhodné je to i pro investory, kteří si na investice půjčovali. V ekonomice je dnes mnohem více peněz a pro tyto investory je tak snazší své úvěry splatit.

Současný propad 14 % oproti vrcholu není žádný zázrak, proto velmi pravděpodobně neudělám dalších 117 % za jeden rok.

Nedivil bych se však tomu, kdyby mé portfolio bylo za rok o 50 % bohatší. To však vůbec není jisté, krize se může protáhnout na několik dalších let a dlouho žádné pěkné růsty neuvidíme. Ve svém portfoliu mám takové akcie, které bez problému splatí úroky z mých úvěrů a tyto akcie jsou z dlouhodobého hlediska ty, které chci mít klidně dalších dvacet let. Pokud tedy budou akcie nebo Bitcoin padat, budu přikupovat.

Přikupovat budu i z toho důvodu, že jsem si nedávno spočítal zajímavou věc. Za normálních okolností se říká, že když investujete do akcií a zainvestovali byste v tu úplně nejhorší dobu, tedy na totálním vrcholu cyklu a potom přijde i ta nejhorší krize, do dvanácti let budete na tom stejném a potom už jen vyděláváte. Nicméně jsem přišel na to, že pokud jste v současné době o 20 % pod vrcholem, zkracuje se doba návratu zhruba o polovinu. Můžete tedy očekávat, že kdyby přišla krize teď, budete po krizi při současném 14% propadu na tom stejném za 4-8 let. To je výrazně lepší situace než za 12 let. Tedy pokud budou akcie i nadále padat, bude se tím investování do akcií stávat jistější o každé procento, o něž bude akcie níže od vrcholu. Toto je však pouze má teorie, může se ukázat, že přijde nová krize gigantických rozměrů a i přesto, že jsme dnes trošku níž, než je vrchol, uvidíme stejné ceny až za 12 let. Proto je vhodné mít v portfoliu pouze ty akcie, které by investor chtěl mít i navěky.

Jak se připravit na krizi?

Je důležité být v klidu, já sám jsem vydělal díky tomu, že jsem zachoval chladnout hlavu. Kdybych tenkrát býval zpanikařil, možná bych dnes neměl vůbec nic. Pokud máte dluhy, snažte se je splatit, přijde-li totiž doba, kdy bude příležitost nakupovat akcie za nižší ceny než dosud, bude mí smysl si půjčovat až v tuto chvíli. Co se týká hotovosti, držte si jí klidně více než za normálních okolností, protože riziko, že by mohla přijít krize, zde samozřejmě je. Na druhou stranu to však není vhodné přehánět a nedržet příliš velké množství hotovosti, protože pokud propady nebo krize nepřijdou, přicházíte o potenciální zisk z akcií, o dividendy a také Vám peníze bude po celou dobu rozežírat inflace.

Jak na krizi zbohatnout? Pokud by trhy spadly více, je vhodné nakupovat to, co člověk opravdu chce a pouze takové akcie, které jsou schopny přinášet člověku pasivní příjem mnoho následujících let. Mohou to na jednu stranu být akcie dividendové, avšak na druhou stranu nemusí. Například zmiňované BMW má dividendu poměrně nízkou, a přesto je to dobrá akcie. Někteří investoři kupují strat-upové společnosti, o kterých nic neví, protože se říká, že porostou. Ale co když to tak nebude, co pak s takovou akcií, ze které často není ani malá dividenda, dělat? Pokud by ceny akcií spadly hodně nízko, dává smysl se zamyslet nad úvěrem od banky. Avšak to je vhodné pouze v situaci, kdy jste si jisti, že jste bez problému schopni měsíční splátky splácet.

Pokud Vás článek zaujal a rádi byte se dozvěděli detailnější informace nebo rozebrali Vaši situaci na osobní konzultaci, můžete mi napsat na mail dan.holanek@gmail.com. Také se můžete připojit na herohero: https://herohero.co/idh a následně se mnou můžete cokoliv rozebírat v naší investorské skupině na facebooku. Budu rád za like nebo sdílení článku.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Na akcích mám o 3 % lepší výnos než s&p 500 a celé portfolio je v propadu. Jen teď z hlavy nevím o kolik přesně. Je to dáno zejména tím úvěrem a klesajícím BTC, což v páce táhne portfolio dolů. Za celou dobu, od 1.1.2020 jsem přibližně v zisku celého portfolia  55 %.

ja tomu nerozumim... v prvni vete je portfolio v propadu a v posledni je 50% v zisku

Michal @mich_s Prosim Vas, kto je tu podla Vas "profesni dno"? Pan Ladis Konecny ma za sebou track record ktory sa da dohladat na internete zdarma a vidi to kazdy ze a jeho historie hovori za vsetko. Nepoznam vacsieho investora, lektora z CZ republiky. Znam iba obycajne spekulanty kt. sa zivia prednaskami ale nevedia obchodovat a stracaju cas argumentaciami kt. moze naletiet len zaciatocnik kt. sa nechce citat krasne forum a clanky a knihu pana investora Ladislava Konecneho. Berte do uvahy ze ste v sukromnej skupine na FB a treba si preukazovat vzajomn respekt. Pan Konecny urcite moj respekt ma, lebo jeho portfolio je najlepsie.

Jen krátká poznámka- posty některých přispěvatelů se musí číst s vědomím toho, že jde v podstatě o reklamu.

Reklama je tady zadarmo a zatím tady jsou tady dva podnikatelé v poradenství, pan Konečný jako reprezentant profesního dna a pan Holánek jako zástupce vyšší třídy. Si říkám kdy na tuhle skvělou reklamní možnost přijdou ostatní a jak to bude potom vypadat🤔

Za toto máte můj respekt. Nakupovat akcie na dluh, to chce kuráž. Nemyslím to vážně zle. Jak se říká Risk it for the Buscuit. 👍

Super příběh a obrovsky cením tu odvahu a jistotu při obchodování na margin! 😬🚀

Tak na to že bych rád investoval a nemám za co jsem samozřejmě narazil, a i když mám předschválený úvěr ve výši zhruba třetiny hodnoty portfolia tak použít ho by mě nenapadlo. Samozřejmě k okamžitému nákupu při vystiženi dna by to bylo skvělé, a tomu že se vám to povedlo gratuluji a to že riziko nebagazelizujete a zdůrazňuje nutné zajištění je OK. Nicméně v dnešní situaci bych takovou operaci viděl jako ještě mnohem ryzikovější. Pokud má někdo na pravidelné splácení půjčky tak klidně může pravidelně investovat bez dluhu. Je to mnohem bezpečnější a v případě že by se spletl ve svém odhadu dna a pokles pokračoval tak z dlouhodobého hlediska také mnohem výnosnější. Zkrátka časování trhu se víckrát nepovede než povede (statisticky myslím dokázáno) a dělat to s dluhovým financováním tak to je pravděpodobnost podobnost velké ztráty namísto velkého zisku vysoká.

V každém roce se dá uspět, jen jde o volbu strategie a svým způsobem i o toleranci rizika. Za tu výkonnost tleskám 👍

Timeline Tracker Overview