Analiza ZIM Integrated Shipping Services: firma spedycyjna, która uszczęśliwia inwestorów.

Dziś przyjrzymy się spółce żeglugowej ZIM Integrated Shipping Services Ltd. Tym czymś jest aktualna stopa dywidendy. Przyjrzyjmy się więc spółce i oceńmy, czy warto rozważyć tę inwestycję.

ZIM Integrated Shipping Services Ltd. $ZIM-1.3% jest globalną firmą zajmującą się żeglugą kontenerową i logistyką, która działa w kilku segmentach, w tym w Azji i Pacyfiku, Europie i obu Amerykach. Firma zapewnia kompleksowy zakres usług, w tym rozwiązania w zakresie żeglugi kontenerowej, logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.

Wykres ceny akcji.

Pozycja rynkowa

ZIM jest jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się żeglugą kontenerową i logistyką, posiadającą globalną sieć 77 statków i prowadzącą działalność w ponad 100 portach na całym świecie. Segment Azji i Pacyfiku jest największym rynkiem firmy i odpowiada za ponad 40% pojemności statków firmy. Segmenty Europy i obu Ameryk stanowiły odpowiednio około 30% i 20% pojemności statków Spółki.

W ostatnich latach ZIM skupił się na poprawie efektywności operacyjnej, co doprowadziło do lepszej kontroli kosztów i wyższego poziomu jakości usług. Potwierdzają to marże EBITDA, które rosną. Koncentracja ZIM na zadowoleniu klienta i spersonalizowanej obsłudze pomogła firmie zbudować silne relacje z klientami i umocnić swoją pozycję na rynku.

Wykres kształtowania się marży EBITDA na przestrzeni ostatnich 2 lat.

Przewagi konkurencyjne

ZIM posiada kilka przewag konkurencyjnych, które odróżniają ją od konkurentów w branży transportu kontenerowego i logistyki. Należą do nich: globalna sieć, podejście skoncentrowane na kliencie, innowacje technologiczne, wydajność operacyjna i zaangażowanie w zrównoważony rozwój środowiska.

Globalna sieć firmy umożliwia jej zapewnienie klientom kompleksowej oferty rozwiązań transportowych i logistycznych obejmujących wiele regionów i rynków. Podejście zorientowane na klienta i spersonalizowana obsługa ZIM pomagają budować silne relacje z klientami oraz zwiększać ich satysfakcję i lojalność. Inwestycje firmy w innowacje technologiczne, takie jak system ZIMonitor, umożliwiają zdalne monitorowanie i śledzenie kontenerów, zwiększają bezpieczeństwo i ochronę ładunków oraz zapewniają większą przejrzystość i widoczność w łańcuchu dostaw.

Wydajność operacyjna ZIM poprawiła się w ostatnich latach, co prowadzi do lepszej kontroli kosztów i wyższego poziomu jakości usług. Zaangażowanie firmy w zrównoważony rozwój środowiska, z naciskiem na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poprawę efektywności energetycznej, pomaga zmniejszyć jej ślad węglowy i wzmocnić reputację przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie.

Finanse

Za ostatnie 12 miesięcy firma odnotowała przychody w wysokości 13,85 mld USD, co oznacza wzrost o około 29% rok do roku. Jeśli chodzi o zysk netto, to wyniósł on 5,91 mld USD za ostatnie 12 miesięcy, co oznacza wzrost o około 27% rok do roku. Obecna kapitalizacja rynkowa spółki wynosi 2,62 mld USD. Oznacza to, że firma zarobiła w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad dwukrotnie więcej niż jest wyceniana. Firma była w stanie opublikować solidne wyniki pomimo tego, że stawki spedycyjne spadały w ciągu ostatniego roku.

Wykres globalnych stawek frachtowych.

Jeśli chodzi o bilans firmy, to wygląda on bardzo solidnie. Firma ma wystarczająco dużo gotówki na kontach, aby w razie nagłej potrzeby spłacić wszystkie swoje krótkoterminowe zobowiązania. Wartość aktywów netto zobowiązań wychodzi mi tutaj na około 39 dolarów za akcję. Oznacza to, że firma wciąż handluje poniżej wartości swoich aktywów netto zobowiązań.

To, comi tak bardzo zaimponowało w tej spółce, to dividend yield, który wynosi obecnie około 130 proc. Spółka nie wypłacaładywidend od dłuższego czasu, ale w ostatnich dwóch latach, kiedy wypłacaładywidendy, zawsze miała ich pokrycie w wolnych przepływach pieniężnych.

Jeśli zrobię trochę podstawowej matematyki, to wolne przepływy pieniężne spółki przez ostatnie 2 lata, kiedy była notowana, wynosiły, powiedzmy, 4 miliardy dolarów rocznie. Według Finviz, średnia cena do wolnych przepływów pieniężnych w sektorze, w którym umieścili tę spółkę, wynosi 30. Teraz jedna rzecz do przemyślenia. Firma, która ma kapitalizację rynkową mniej więcej 2,62 mld dolarów generuje wolne przepływy pieniężne w wysokości 4 mld dolarów. Jest to mała spółka i rynek nie postrzega jej jako dużej. Można więc założyć, że może być całkiem przyzwoicie niedowartościowana. Moim zdaniem nawet gdyby miała generować tylko 2 mld USD wolnych przepływów pieniężnych, co oznaczałoby spadek o około 50%, to nadal mówilibyśmy o spółce relatywnie dobrze wycenionej.

Podsumowanie

Spółka podoba mi się głównie ze względu na dividend yield, który jest tutaj nienormalny. Jeśli chodzi o cenę, to uważam, że jest ona również dość sprawiedliwie wyceniona. Jednak jest to spółka, która nie jest długo na giełdzie, więc nie ma co mówić, że jest to ugruntowana akcja dywidendowa. Wiele osób przewiduje dobrą przyszłość dla tej spółki. Choćby dlatego, że stawki frachtowe obecnie się ustabilizowały i przestały spadać, co może być dobrym katalizatorem dla spółki. Spółka gra też na rękę otwarciu ogromnej chińskiej gospodarki, która przywróci większy popyt. Osobiście prawdopodobnie kupię spółkę do swojego portfela. Jak duża będzie to pozycja, nie mogę jednak w tej chwili powiedzieć.

DISCLAIMER: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview