Küresel stratejistler 2008'den bu yana en büyük banka iflası olan Silicon Valley Bank'ın çöküşüne tepki gösteriyor

Bankalarla ilgili sorunlar hakkında zaten çok şey biliyoruz, bu nedenle bugün uzmanların ne düşündüğüne bakacağız. Sorunun ne kadar ciddi olduğunu düşünüyorlar ve bundan sonra ne bekleyebiliriz?

Finans sektörü 2008'den bu yana en büyük banka çöküşünü yaşarken Silikon Vadisi bankasının çöküşü paniğe neden oldu.

Kaliforniya'daki düzenleyiciler Cuma günü firmayı kapatarak FDIC kayyumuna aldı ve bazı risk sermayesi firmalarının girişimlerine SVB'den nakit çekmelerini tavsiye etmesiyle şirketin hisseleri iki gün içinde %87 düştü.

SVB daha sonra, yükselen faiz oranları nedeniyle bozulan bir tahvil portföyünün satışından kaynaklanan büyük zararların ardından yeni sermaye bulamayınca satış için bir teklif düşündüğünü söyledi.

İşte Wall Street'in önde gelen bazı isimlerinin tüm bu durum hakkında söyledikleri

Brian Levitt, küresel piyasa stratejisti, Invesco

Levitt, "Silicon Valley Bank ve First Republic, iş modelleri ve bilançoları yükselen faiz oranları ve giderek artan durgunluk riski ortamına hazır olmayan bankaların başlıca örnekleri olarak ortaya çıktı" dedi.

"Kan kokusu alan yatırımcılar dikkatlerini faiz oranı riskine ve spesifik kredi riskine maruz kalan bir sonraki bankaya, sonra da bir sonrakine çevireceklerdir. Kıyı emlak piyasalarına önemli ölçüde maruz kalan First Republic Bank, listede bir sonraki sırada yer alıyor gibi görünüyor."

Brent Schutte, Baş Yatırım Sorumlusu, Northwestern Mutual Wealth Management

Schutte, "Bugünkü haberleri Fed'e eylemlerinin sert bir etkisi olduğuna dair bir uyarı olarak görüyorum" dedi. "Özellikle de teknoloji alanında faaliyet gösteren diğer bölgesel bankalara ilişkin endişeler artıyorsa, bu durum onları hızlarını yavaşlatmaya ikna edebilir. Teknoloji ABD için jeopolitik açıdan son derece önemli, dolayısıyla bu başarısızlık politika yapıcılar arasında daha geniş endişelere yol açabilir.

"Önemli olan şu ki, bunun 2008-09 dönemine benzer bir şey olduğuna inanmıyoruz. En büyük ve sistematik açıdan en önemli bankalar yıllardır yoğun bir şekilde düzenleniyor ve stres testine tabi tutuluyor. Ancak bana göre bu, Fed'e agresif faiz artışlarının gelecekteki baz etkileri konusunda bir uyarıdır."

Lundy Wright, Weiss Multi-Strategy Advisers ortağı

"Düzenleyicilerin görüşleri bankanın öldüğünü ya da ölmek üzere olduğunu teyit eder nitelikteydi. Bence hiçbir şey yapmamak çok olumsuz olur ve korkunç sonuçlar doğurur," dedi Wright.

"15 yıl boyunca sıfıra yakın faiz oranlarıyla ekonomiyi aşırı uyardıktan sonra faiz oranlarını hızla yükselttiğinizde, şirketin her cebinde baskı altına girecek kaldıraç olduğunu hayal etmemek safça bir düşüncedir."

Nancy Tengler, CEO ve Baş Yatırım Sorumlusu, Laffer Tengler Investments

Tengler, "Düzenleyicilerden sık sık duyduğumuz şey bu: atlar ahırdan çıktıktan sonra ahır kapısını kapatıyorlar," dedi. "Paranın neredeyse bedava olduğu son on yılda finans sektörüne yerleşen bir tembellik faktörü var. "

Jamie Cox, yönetici ortak, Harris Financial Group

Cox, "Fed birkaç ay içinde faiz oranlarını 500 baz puan artırdığında, SVB gibi şeyler olacak," dedi. "Federal Rezerv krizin yaratıcısıdır ve krizi çözmek için muhtemelen faiz oranlarını düşürmek zorunda kalacaktır."

Quincy Krosby, baş küresel stratejist, LPL Financial

Krosby, "Banka hisselerini ve borsa yatırım fonlarını, özellikle de bölgesel kurumları takip etmek, daha geniş bir sorun olup olmadığına dair sinyal verecektir," dedi. "Herhangi bir kargaşa hedge fon dünyasında da hissedilebilir, bu nedenle olağandışı satış ve panikten kaynaklanan herhangi bir baskıya büyük dikkat gösteriliyor."

  • Bankaları çevreleyen bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Önümüzde daha fazla sorun var mı?
  • Fed faizleri artırmaya devam edebilecek mi?

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın.


No comments yet
Timeline Tracker Overview