Intel gerçekten ölü bir şirket mi? O zaman bunu nasıl açıklıyorsunuz?

Son zamanlarda Intel hakkında çok konuşuluyor. Ancak ne yazık ki şirket hakkında çoğunlukla olumsuz konuşuluyor ve neredeyse ölü bir şirket olarak tanımlanıyor. Ve son sonuçlar yangına daha fazla körükle gitti.

Pek çok yatırımcı Intel $INTC+0.0% 'yi ölü bir şirket olarak adlandırıyor. Buna karşılık, $AMD-0.2% 'yi övüyorlar. Evet, AMD şu anda teknolojik olarak kesinlikle önde, ancak en azından rakamlar açısından Intel'i geçtiği kesinlikle söylenemez. Şimdi her iki şirketin rakamlarına bir göz atalım. Peki Intel gerçekten o kadar ölü mü?

Intel $INTC+0.0%

Son 5 yılın hisse senedi fiyat grafiği.

İlk olarak piyasa değeri ile başlayacağız, bu da bize piyasanın belirli bir şirkete nasıl değer verdiğini gösterir. Intel'in mevcut piyasa değeri yaklaşık 111 milyar dolar. Bu rakam bizim için daha sonra faydalı olacak, çünkü size bununla ilgili bir şey göstermek istiyorum, ancak önce şirketin 2022 için elde ettiği sonuçlara bakalım.

2022 yılı için Intel 63,05 milyar dolar gelir bildirdi. Bu, birkaç yıldır gelirde yaşanan ilk düşüş. Net kâr açısından şirket 8,01 milyar dolar net kâr bildirdi. Burada net kârın son 2 yıldır hafifçe düştüğü doğrudur.

Borç söz konusu olduğunda, buradaki toplam yükümlülüklerin özkaynaklara oranı 1'den az. Ayrıca, şirketin yükümlülüklerini ödemek için yeterli miktarda dönen varlığı var, bu nedenle borç açısından şirket bana iyi görünüyor.

2022 yılı için şirket 15,43 milyar ABD doları tutarında faaliyet nakit akışı yaratmıştır. Serbest nakit akışı ise ilk kez negatif oldu. Bunun nedeni yeni üretim tesislerinin inşası ve mevcut tesislerin iyileştirilmesi için yapılan yatırımlardı. Dolayısıyla uzun vadede negatif serbest nakit akışı olmasını beklemiyorum.

AMD $AMD-0.2%

Son 5 yılın hisse senedi fiyat grafiği.

Burada ayrıca, bu durumda kabaca 131 milyar dolar olan piyasa değerine de bir ara veriyoruz. Gördüğümüz gibi, her iki şirketin de piyasa değeri birbirine çok benziyor ve bu yüzden bundan ayrılacağımızı söylüyorum. Ancak burada farklı olan şey sonuçlar.

Şirket 2022 yılı gelirlerini 23,6 milyar dolar olarak bildirdi. Net kar açısından, şirket burada 1,32 milyar dolar net kar bildirdi. Evet, burada şirket geçen yıl rakibine göre gelirinde bir büyüme gördü, ancak aynı zamanda bu yıl net karında bir düşüş gördü.

Borcun bir kısmı söz konusu olduğunda, bu şirketin de bir sorunu yok. Burada toplam borçların özkaynaklara oranı 1'in altında. Şirketin dönen varlıklarında da bir sorun olması halinde kısa vadeli borçlarını karşılayacak kadar fon bulunuyor. Yani burada da her şey yolunda.

Şirket 2022 yılı için 3,57 milyar ABD doları tutarında faaliyet nakit akışı raporlamıştır. Serbest nakit akışı ise 3,12 milyar ABD Doları seviyesindeydi. Intel'in negatif serbest nakit akışı ile AMD'nin pozitif serbest nakit akışı arasındaki temel fark Intel'in sermaye harcamalarıdır.

Bu ne anlama geliyor?

Her iki şirkete baktığımızda, hem Intel'in hem de AMD'nin benzer piyasa değerlerine sahip olduğunu görüyoruz. Yani, piyasa her iki şirkete de yaklaşık aynı değeri veriyor. AMD biraz daha büyük piyasa değeri ile biraz daha iyi durumda. Ancak çarpıcı olan şirketlerin elde ettiği sonuçlar.

Intel şu anda yaşadığı düşüşten sonra bile AMD'nin gelirinin iki katından fazlasını ve AMD'nin net kârının yaklaşık sekiz katını üretiyor. Ayrıca Intel, AMD'nin işletme nakit akışının yaklaşık beş katını üretiyor. Intel'in AMD'den daha kötü olduğu tek konu serbest nakit akışıdır; Intel'in son bir yıldır negatif serbest nakit akışı vardır, ancak bunun nedenini zaten ele almıştık.

AMD'nin Intel'i nasıl ezip geçtiğini, Intel'in nasıl ölü bir şirket olduğunu kaç kez duydum. Basitçe rakamlar biraz daha farklı bir şey gösteriyor. AMD'nin Intel'i devirebilmesi için Intel'den daha iyi performans gösterecek kadar çok çalışması gerekiyor ki bunun da yakın zamanda mümkün olduğunu sanmıyorum. Kısacası, AMD'nin net kârını kısa bir süre içinde katlayarak geri kazanması gerçekçi değil. Bence Intel'in etrafında o kadar kötü bir hava var ki, piyasa şirketi bu havaya göre değerlendiriyor ve Intel'in rakamlarına fazla önem vermiyor. Evet, birçok yatırımcının AMD'nin aşırı fiyatlandırıldığını iddia edeceğinin farkındayım, ancak yine de Intel'in bu sonuçlarla AMD ile aynı şekilde değerlenmesinin mantıklı olduğunu düşünmüyorum.

UYARI: Ben bir finans danışmanı değilim ve bu materyal bir finans veya yatırım tavsiyesi olarak hizmet etmez. Bu materyalin içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır.


No comments yet
Timeline Tracker Overview