Lüks sonuçlar sunan bir şirket olan Celanese Corporation'ın analizi

Celanese Corporation, kimya sektöründe satış, kazanç ve marjlarda uzun vadeli büyüme gördüğümüz çok sağlam sonuçlar veren bir şirkettir. Ancak bu şirket sizin portföyünüz için de ilginç bir seçim olabilir mi?

Şirketin faaliyet alanı nedir?

Celanese Corporation, çok çeşitli endüstriler için çeşitli kimyasal ürünlerin ve malzemelerin üretimi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmış küresel bir kimya şirketidir. Faaliyet gösterdiği ana alanlar şunlardır:

  • Tekstil, inşaat, otomotiv ve elektronik endüstrilerinde kullanılan asetatlar, poliamidler ve polyester elyaflar gibi teknik polimerlerin üretimi.
  • Plastik, ilaç, pestisit ve diğer ürünlerin üretiminde hammadde olarak kullanılan asetilen, akrilonitril ve formaldehit gibi endüstriyel kimyasalların üretimi.
  • İnşaat, otomotiv, medikal ve diğer sektörlerde kullanılan kopoliesterler, termoplastik elastomerler ve polivinil bütiral filmler gibi özel polimer malzemelerin üretimi.

Rekabet avantajları

Geniş ürün yelpazesi: Celanese, farklı endüstrilerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan geniş bir ürün ve malzeme yelpazesi sunar. Bu, müşterilere birden fazla alanı kapsayan ve satın alma ve lojistik maliyetlerini azaltan kapsamlı bir çözüm sunmasını sağlar.

Yenilikçi Ar-Ge: Celanese, kimyasal ürün ve malzemelerde inovasyona odaklanan güçlü bir Ar-Ge departmanına sahiptir. Bu sayede müşterilerine daha iyi özelliklere ve performansa sahip geliştirilmiş ürünler sunabilmektedir.

Uluslararası mev cudiyet. Bu sayede müşterilerine küresel çözümler sunabilmekte ve daha düşük lojistik maliyetleri ve daha hızlı teslimat süreleri gibi avantajlar sağlayabilmektedir.

Çevredostu ürünler: Celanese, katı çevre standartlarını ve gereksinimlerini karşılayan çevre dostu ürünler ve malzemeler üretmeye odaklanmaktadır. Bu sayede müşterilerine daha düşük emisyonlu ve daha az çevresel etkiye sahip ürünler sunabilmektedir.

Peki ne tür ürünleri var?

Asetil Ürünleri: Bu segment asetil asetat, asetildehit, asetil salisilat, asetik asit ve diğer asetilen bazlı ürünleri içerir.

Malzeme Çözümleri: Bu kategoride şirket termoplastikler, termosetler, kauçuklar, polimerler, mühendislik plastikleri ve birçok endüstriyel uygulamada kullanım alanı bulan diğer malzemeleri sunmaktadır.

ETP (Tasarlanmış Malzemeler) . Bunlar Kevlar, darbeye dayanıklı malzemeler, delinmeye dayanıklı malzemeler ve diğerleri gibi yüksek performanslı malzemelerdir.

Asetat kumaşlar: Bu segment, giyimde, kaplamalı tekstillerde vb. kullanılan selüloz asetatları içerir.

Özel Malzemeler: Bu segment, özel polimerler, katkı maddeleri, katalizörler ve diğerleri gibi çeşitli özel ürünleri içerir.

Celanese Corporation $CE+1.3%

CE'nin piyasa değeri 11,89 milyar dolar ve F/K oranı 6,4'tür. Bu, şirketin hisse senedinin piyasa ortalamasına kıyasla nispeten ucuz olduğu anlamına gelir ve potansiyel yatırımcılar için cazip olabilir. Şirketin ileriye dönük F/K oranının 7,23 olması, yatırımcıların şirketin kazançlarının önümüzdeki yıl mütevazı bir şekilde artmasını beklediğini gösteriyor.

Şirket, yüksek ROE (%37,70) ve ROA (%10,40) gibi iyi performans ölçütlerine sahiptir. Şirketin geliri son beş yılda %9,5 artarken, EPS bu süre zarfında %20,5 büyümüştür. Şirket ayrıca %24,6'lık sağlam bir brüt kar marjına sahip. Hadi daha yakından bakalım 👇

Mali tablolara bir bakış

Gelir: Şirketin gelirinin giderek arttığını görüyoruz. 2022 yılında 9.673 milyon dolara ulaşacak ve bu rakam 8.537 milyon dolara ulaştığı 2021 yılından biraz daha yüksek. 2020 ile karşılaştırıldığında, gelirler önemli ölçüde daha yüksektir, çünkü o zaman sadece 6.297 milyon ABD dolarına ulaşmıştır. Bu nedenle gelir gelişimi olumludur.

Brüt kâr: Şirketin brüt kârı son yıllarda 2,3 ila 2,4 milyar ABD doları civarında seyretmektedir. Bu rakam 2022 yılında 2,38 milyar ABD dolarına ulaşacaktır. Satış seviyesi göz önüne alındığında bu gösterge oldukça yüksek olmalıdır.

Net kâr: Şirketin net kârı da son yıllarda artış göstermektedir. 2022 yılında 1,894 milyar ABD doları değerine ulaşacak olup, bu değer 852 milyon ABD doları değerine ulaştığı 2020 yılına kıyasla önemli ölçüde yüksektir. Dolayısıyla net kârın gelişimi olumludur.

Hisse başına kazanç: Hisse başına kazanç (EPS) da son yıllarda artış göstermektedir. 2022 yılında hisse başına kazanç 17,34 ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Satışların ve net kârın seviyesi göz önüne alındığında bu oranın da makul ölçüde yüksek olması gerekmektedir.

FAVÖK: Şirketin FAVÖK'ü son yıllarda 2,1 milyar ila 2,5 milyar ABD doları civarında seyretmektedir. Bu rakam 2022 yılında 2,175 milyar ABD dolarına ulaşacaktır. Satışlar ve kâr miktarı göz önüne alındığında bu oran oldukça yüksek olmalıdır.

Marjlar

Bilanço

Toplam Varlıklar: Şirketin toplam varlıkları kademeli olarak artarak 2022 yılında 26,272 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Bu değer, sırasıyla 11,975 milyar ABD doları ve 10,909 milyar ABD doları olan 2021 ve 2020 yıllarına kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir.

Toplam yükümlülükler: Şirketin toplam yükümlülükleri de kademeli olarak artmakta olup 2022 yılında 20,167 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Bu değer, sırasıyla 7,438 milyar ABD doları ve 7,014 milyar ABD doları olan 2021 ve 2020 yıllarına kıyasla önemli ölçüde yüksektir.

Özkaynaklar: Şirketin özkaynakları da artmakta olup 2022 yılında 6,105 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Bu değer, sırasıyla 4,537 milyar ABD doları ve 3,895 milyar ABD doları değerlerine ulaştığı 2021 ve 2020 yıllarından önemli ölçüde daha yüksektir.

Toplam sermaye: Şirketin toplam sermayesi kademeli olarak artarak 2022 yılında 19,010 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Bu değer, sırasıyla 7,365 milyar ABD doları ve 6,753 milyar ABD doları değerlerine ulaştığı 2021 ve 2020 yıllarından önemli ölçüde daha yüksektir.

Toplam Borç: Şirketin toplam borcu kademeli olarak artarak 2022 yılında 15,126 milyar ABD doları değerine ulaşmıştır. Bu değer, sırasıyla 4,204 milyar ABD Doları ve 3,967 milyar ABD Doları değerlerine ulaştığı 2021 ve 2020 yıllarından önemli ölçüde daha yüksektir.

İşletme sermayesi: Şirketin pozitif işletme sermayesi vardır, bu da yükümlülüklerinden daha fazla varlığa sahip olduğu anlamına gelir. İşletme sermayesi 2022 yılında 2,543 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Analistlerin tahminleri

Celanese Corp için 12 aylık fiyat tahminleri sunan 21 analistin medyan hedefi 131,00 olup, en yüksek tahmin 150,00 ve en düşük tahmin 100,00'dır. Medyan tahmin, son fiyat olan 107,42'den +%21,95'lik bir artışı temsil ediyor.

  • Şirketi nasıl buluyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


No comments yet
Timeline Tracker Overview