Pokażę ci, dlaczego nie ma sensu bać się krachu na rynku.

Armagedon tu, załamanie tam. Recesja, krach, bearmarket. Słyszymy je często. Ale tak naprawdę uważam, że nie ma potrzeby przejmować się żadną z tych rzeczy. Pokażę ci kilka powodów.

Crash to nic, czego należy się bać.

Większość ludzi postrzega giełdę jako gigantyczne koło ruletki, gdzie niektórzy mają system, który pozwala im rozpoznać ten genialny zakup, który sprawi, że już nigdy nie będą musieli nic robić. I niektórzy ludzie mogą być w tym dobrzy, ale rzeczywistość jest taka, że większość ludzi nie zarabia na inwestowaniu lub bogaci się dzięki byciu mądrzejszym od systemu.

W rzeczywistości, pogoń za krótkoterminowymi zyskami jest mniej więcej taka jak zakłady bukmacherskie. A sekretem nie jest znalezienie genialnych inwestycji W rzeczywistości jest to identyfikacja dobrych firm z silnymi długoterminowymi planami wzrostu.

Problem - i to duży - polega na tym, że handel jest ekscytujący, a inwestowanie jest nudne. Kupno $BRK-B+0.2% nie brzmi tak atrakcyjnie jak oglądanie wykresów na sześciu monitorach przez cały dzień i zawieranie transakcji za transakcją. Co więcej, długoterminowe trzymanie akcji w przeszłości sprawdzało się bardzo dobrze.

I zilustruję to aktualnym przykładem. Upadłości banków to oczywiście straszna rzecz, która może powiedzieć coś o szerszej gospodarce. Ale kiedy patrzysz na swój portfel, powinieneś spojrzeć na każdą akcję, którą posiadasz i zapytać: czy ta wiadomość zmienia moją tezę dla tej akcji?

Twoja teza to powód, dla którego posiadasz akcje tej spółki. Nie powinien to być punkt cenowy, to co mówi wykres, czy fakt, że ktoś kogo znasz powiedział ci coś pozytywnego o tej spółce. Powinieneś mieć jasny powód, dla którego posiadasz akcje danej spółki. Na przykład, posiadam akcje firmy samochodowej, ponieważ wierzę, że ich samochody będą istnieć przez długi czas. Mają dobry zarząd, który utrzymuje wysokie marże i robi wszystko, aby zwrócić wartość akcjonariuszom. Nie dlatego, że znajomy mi ją polecił.

I nawet statystyki pokazują, że długoterminowe posiadanie rządzi.

Istnieje wiele statystyk i badań, które pokazują, że długoterminowe inwestowanie jest lepsze niż krótkoterminowe inwestowanie lub spekulacja na rynku.

  • Długoterminowa średnia stopa zwrotu z rynku akcji wynosi około 7-10% rocznie. Oznacza to, że inwestorzy długoterminowi, którzy utrzymują swoje inwestycje przez wiele lat, mają duże prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokich zwrotów.
  • Badanie Vanguard wykazało, że średni zwrot dla długoterminowych inwestorów w fundusze indeksowe wyniósł 6,1% rocznie w latach 1926-2018, podczas gdy średni zwrot dla inwestorów krótkoterminowych wyniósł tylko 2,9% rocznie.
  • Inne badanie wykazało, że 90% zwrotów z akcji pochodzi z trzymania inwestycji przez 10 lat lub dłużej. Oznacza to, że inwestorzy krótkoterminowi, którzy często kupują i sprzedają, mogą stracić znaczną część potencjalnych zysków.
  • Inwestowanie długoterminowe zmniejsza również ryzyko związane z wahaniami rynkowymi. Na przykład, podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, rynek akcji spadł o ponad 50%, ale inwestorzy, którzy trzymali swoje inwestycje przez długi czas, byli w stanie odzyskać i odzyskać utracone zyski.
  • Wreszcie, inwestycje długoterminowe pozwalają również inwestorom skorzystać z efektu procentu składanego. Oznacza to, że zyski z inwestycji są reinwestowane i z każdym rokiem generują coraz większy zysk.

Nie malujmy jednak wszystkiego tak czarno. Ryzyko istnieje tylko wtedy, gdy jednostki podejmują zbyt duże ryzyko i narażają swoją pozycję finansową na niebezpieczeństwo. Jest to główna wada tradingu w porównaniu z inwestowaniem. Oto przykład tego, jak zmienne mogą być zwroty z handlu i wybierania akcji. GameStop - Inwestorzy, którzy kupili akcje GameStop 27 stycznia 2021 roku straciliby prawie 55% swojej inwestycji do 21 kwietnia 2021 roku. Całkowita stopa zwrotu indeksu S&P 500 w tym okresie wyniosła prawie 12%. Gdybyś kupił akcje GameStop zaledwie jeden dzień wcześniej, miałbyś w rzeczywistości 7% zysku w porównaniu z prawie 9% zyskiem indeksu S&P 500. A kupno akcji w dniu 1 stycznia i sprzedaż w dniu 27 stycznia przyniosłyby niesamowity 1,740% zwrot w porównaniu z indeksem S&P, który był zasadniczo niezmieniony.

Porównaj wykres indeksu i GameStop

To oczywiście skrajny przypadek... aby pokazać zmienność, ryzyko i potencjalne zyski dla handlowców. Podczas gdy akcje przynoszą ogromne zyski, nie można z nich skorzystać, chyba że zdarzy się kupić i sprzedać w odpowiednim czasie. Pamiętaj, że akcje nie zawsze rosną! Jednym z powodów, dla których tak trudno jest znaleźć właściwy czas na zakup i sprzedaż akcji, jest to, że nie wiadomo, jak rynki zareagują na zmiany na rynkach kapitałowych.

Ale jeśli inwestujesz długoterminowo i jesteś pewny swoich zakupów, nie ma się czym martwić.

Disclaimer: To w żaden sposób nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview