close
Log in to watch events, create content and educate yourself.
Log in

Watch Stocks
Apple Inc.
$164.90
+1.56%
Tesla, Inc.
$207.46
+6.24%
NVIDIA Corporation
$277.77
+1.44%
Microsoft Corporation
$288.30
+1.50%
NIO
NIO Inc.
$10.51
+0.48%


Analiza UBS: na czym stoi bank, który ma uratować Credit Suisse przed gigantycznym problemem?

Ujawniono najgorętszą wiadomość na rozgrzanym do czerwoności rynku akcji. UBS prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia Credit Suisse, który boryka się z ogromnymi problemami. Czy UBS stać na to przejęcie i czy może to być dobry wybór dla inwestorów?

Grupa UBS $UBS prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia części lub całości Credit Suisse $CS, co mogłoby wiązać się z pomocą rządową w ramach pilnych starań władz szwajcarskich i światowych o przywrócenie zaufania do systemu bankowego.

Credit Suisse przyjął w tym tygodniu bailout w wysokości ponad 50 mld dolarów od Szwajcarskiego Banku Narodowego po tym, jak pogłębiły się obawy o jego perspektywy. Środek ten nie wystarczył do powstrzymania spadku akcji Credit Suisse ani do powstrzymania utraty depozytów bankowych, co skłoniło bank centralny i głównego regulatora finansowego Szwajcarii do podjęcia rozmów z większym rywalem Credit Suisse, UBS.

O obecnej sytuacji w CS pisałem kilka dni temu tutaj: Analiza obecnej sytuacji w Credit Suisse: Zubożały bank przyjmuje kolejne gigantyczne uderzenie po upadku SVB. Czy się utrzyma?

Osunięcie $CS nie zatrzymało się

Według osób zaznajomionych z sytuacją, banki dyskutują nad wieloma scenariuszami, w tym takim, który zakończyłby się przejęciem całości lub części Credit Suisse przez UBS.

UBS od dawna jest brany pod uwagę jako część każdego wspieranego przez rząd rozwiązania dla Credit Suisse, którego bilans jest mniej więcej o połowę mniejszy niż łączne aktywa UBS, wynoszące 1,1 biliona dolarów. Każde przejęcie na pełną skalę przyniosłoby UBS cenne działania Credit Suisse, takie jak opieka nad klientami w Azji i na Bliskim Wschodzie, ale mogłoby też przynieść mniej pożądane konsekwencje, takie jak kłopotliwy dział inwestycyjny.

Oba banki są uważane za systemowo ważne w Szwajcarii i na świecie, a ich fuzja może być przedmiotem dodatkowego nadzoru. Oczekuje się, że władze Szwajcarii osiągną przynajmniej wstępne porozumienie przed otwarciem rynku w poniedziałek.

Oczywiście nic nie jest jeszcze pewne. Może się okazać, że w ogóle nie dojdzie do transakcji między Credit Suisse i UBS. To dwa największe banki pod względem aktywów w Szwajcarii, obsługujące tamtejszych oszczędzających i przedsiębiorców oraz zamożnych klientów na całym świecie. Co więcej, UBS może nie być jedynym graczem. Inne instytucje finansowe badają sytuację, aby sprawdzić, czy mogłyby kupić części Credit Suisse lub wspierać oferty, powiedziały osoby zaznajomione z wysiłkami, według zagranicznych stron internetowych.

Wykorzystanie UBS do ratowania Credit Suisse oznacza zwrot w stosunku do sytuacji sprzed prawie 15 lat, kiedy to Szwajcaria wykupiła UBS po tym, jak utknął on z miliardami toksycznych aktywów w swoich amerykańskich operacjach. Credit Suisse odmówił wtedy pomocy państwa i wyszedł z kryzysu w lepszej kondycji.

Ale teraz najważniejsze. Jak wygląda sytuacja banku, który mógłby uratować CS?

Podstawowy przegląd

UBS to międzynarodowa firma bankowo-finansowa z siedzibą w Zurychu, w Szwajcarii. Jest jednym z największych banków na świecie i oferuje szeroki zakres usług z zakresu zarządzania majątkiem, bankowości inwestycyjnej i zarządzania aktywami.

UBS został założony w 1862 roku jako Union Bank of Switzerland, a następnie połączył się z Bank of Switzerland. Firma posiada oddziały w ponad 50 krajach i zatrudnia ponad 68 000 osób. UBS jest znany ze swoich usług zarządzania majątkiem, zwłaszcza dla klientów o wysokiej wartości netto i ultra wysokiej wartości netto. Bank oferuje usługi zarządzania inwestycjami, doradztwa finansowego i planowania podatkowego. UBS świadczy również usługi bankowości inwestycyjnej i zarządzania aktywami dla inwestorów instytucjonalnych. W ostatnich latach UBS skupił się na restrukturyzacji i cięciu kosztów, aby zachować konkurencyjność w dobie rosnących regulacji i presji na rentowność. Firma skupia się również na rozwoju usług cyfrowych, aby lepiej służyć swoim klientom.

W 2020 roku UBS osiągnął łączne przychody w wysokości 30,2 mld CHF i zysk netto w wysokości 6,6 mld CHF.

Dane bieżące.

UBS zakończył czwarty kwartał wzrostem zysku netto o 23% do 1,65 mld USD, bijąc szacunki analityków o 1,3 mld USD i podnosząc zysk w 2022 r. do 7,63 mld USD z 7,45 mld USD odnotowanych w 2021 r., w porównaniu ze średnią prognozą konsensusu Wall Street wynoszącą 7,3 mld USD. Oprócz wzrostu stóp procentowych, grupa skorzystała również z odpływu klientów od swojego konkurenta Credit Suisse, który doświadczył bardzo skomplikowanego 2022 roku z powodu licznych skandali... i groźby bankructwa.

W Q&A prezes UBS Ralph Hamers stwierdził wprost, że "klienci przychodzili do nas po porady i stabilność". Niepewność rynkowa zwiększyła jednak presję na działy bankowości inwestycyjnej i zarządzania aktywami, których przychody spadły odpowiednio o 24% i 31%, pomimo dobrych wpływów netto(60 mld USD w globalnym zarządzaniu majątkiem i 25 mld USD w zarządzaniu aktywami). Aby w pełni zrównoważyć ten negatywny trend, impet stóp procentowych pomaga biznesowi UBS w zakresie marży odsetkowej netto. W czwartym kwartale przychody spadły z 8,70 mld USD w 2021 r. do 8,02 mld USD w 2022 r., natomiast za cały rok przychody spadły z 35,39 mld USD w 2021 r. do 34,56 mld USD w 2022 r. W ujęciu procentowym przychody spadły w niższym tempie niż koszty operacyjne -2% versus -4%.

Pomimo bieżących wydarzeń, UBS trzyma się dobrze

Bank potwierdził plany odkupienia akcji o wartości ponad 5 mld USD w 2023 roku, bijąc oczekiwania konsensusu na poziomie 4,7 mld USD po odkupieniu akcji o wartości 5,6 mld USD w 2022 roku. Ponadto UBS zaproponował dywidendę na akcję w wysokości 0,55 USD za 2022 r., co oznacza wzrost o 10% w stosunku do 2021 r. i jest zgodne z konsensusem oraz wskazówkami przekazanymi już rynkowi, a także potwierdził swoje zaangażowanie w progresywną politykę dywidendową.

Wyniki UBS są zasadniczo pozytywne. Ale co ważniejsze, patrząc w przyszłość, szwajcarski pożyczkodawca powiedział, że zyski w I kwartale 2023 r. będą "pozytywnie wpływać" na zwiększoną aktywność klientów i stopy procentowe. UBS ma silną franczyzę w Chinach i to będzie plusem. Analitycy oczekują, że całkowity zwrot z uwzględnieniem dywidend i buybacków na poziomie 9-10% osiągnie 22,5%. Wskaźnik CET1 wynosi 14,2% (-20 punktów bazowych w ujęciu kwartalnym). Wydaje się więc, że UBS powinien być w dobrej kondycji. Zakup CS będzie dużym krokiem, ale z pomocą rządu powinien być do opanowania. Więcej dowiemy się chyba w poniedziałek.

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.