close
Log in to watch events, create content and educate yourself.
Log in

Watch Stocks
Apple Inc.
$164.90
+1.56%
Tesla, Inc.
$207.46
+6.24%
NVIDIA Corporation
$277.77
+1.44%
Microsoft Corporation
$288.30
+1.50%
NIO
NIO Inc.
$10.51
+0.48%


Najlepiej radzące sobie akcje w SAP 500 w ciągu ostatnich 20 lat? To nazwa, o której nigdy byś nie pomyślał!

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że fajnie byłoby zainwestować w Microsoft 20 lat temu? Oczywiście byłoby super, ale są firmy, które byłyby jeszcze lepsze. A najlepsze z nich prawdopodobnie nigdy nie przyszłyby Ci do głowy.

Jeśli zapytasz ludzi, które akcje z indeksu S&P 500 osiągały najlepsze wyniki w ciągu ostatnich 20 lat, odpowiedzi będą prawdopodobnie bardzo techniczne. Apple? Amazon? Może Microsoft lub Google? Cóż, żadna z nich. Nawet Tesla. To w ogóle nie jest firma technologiczna. To ktoś zupełnie inny. Nazwa, którą znasz, ale prawdopodobnie nie pomyślałbyś o niej! Monster Beverage Corporation $MNST, twórca jednych z najpopularniejszych napojów energetycznych w Stanach Zjednoczonych, którego cena akcji w ciągu ostatnich dwudziestu lat wzrosła o ponad 100 000 procent.

Firma z siedzibą w Coronie w Kalifornii weszła na rodzący się jeszcze rynek napojów energetycznych w 2002 roku i szybko ugruntowała swoją pozycję. W 2012 roku były producent naturalnych soków i napojów zmienił nazwę z Hansen Natural na Monster Beverage po tym, jak napoje energetyczne stały się jego największym źródłem przychodów. Monster jest obecnie jednym z największych graczy na wartym ponad 60 miliardów dolarów rynku napojów energetycznych, ustępując jedynie austriackiemu pionierowi napojów energetycznych Red Bull w globalnej sprzedaży.

https://www.youtube.com/watch?v=xUXBd7ra-oA

Jak pokazuje poniższy wykres, postawienie przez Monstera na napoje energetyczne bardzo się opłaciło, przynajmniej dla jego długoterminowych akcjonariuszy. W ciągu ostatnich 20 lat cena akcji firmy wzrosła o 111 929 procent, więc 20-letnie zyski Apple i Amazon wypadają blado w porównaniu z nimi. W 2020 roku Monster odnotował zyski w wysokości 1,4 mld dolarów przy sprzedaży 4,6 mld dolarów, w porównaniu z zaledwie 3 mln dolarów przy sprzedaży 80 mln dolarów w 2001 roku.

Każdy, kto od początku wierzył w Monstera, dziś wygrał. Źródło.

Monster, który zalicza Coca-Colę do swoich głównych akcjonariuszy, podobno prowadzi rozmowy z innym producentem napojów, Constellation Brands, na temat możliwej fuzji. Constellation, która posiada i sprzedaje zróżnicowane portfolio marek napojów alkoholowych, jest największym importerem piwa w Stanach Zjednoczonych i jest najbardziej znana z popularnych meksykańskich piw Corona i Modelo. Wiadomość o negocjacjach między dwoma firmami była zaskoczeniem dla większości akcjonariuszy, ponieważ strategiczne korzyści z połączenia producenta napojów energetycznych i specjalisty od napojów alkoholowych nie są od razu jasne.

Akcje spółki "teraz

Trafienie wcześniej byłoby świetne, ale teraz tego nie zmienimy. Na czym więc stoi obecnie? Proste - wycena jest astronomiczna, ale liczby też są przyzwoite. Sprzedaż spółki poza USA i Kanadą gwałtownie rośnie.

Sprzedaż poza USA i Kanadą wynosiła zaledwie 977 milionów dolarów w 2018 roku, czyli 25,7% całkowitej sprzedaży, ale wspięła się do 1 687 milionów dolarów w 3Q22, czyli 35,2% całkowitej sprzedaży.

Sprzedaż Monstera w Stanach Zjednoczonych i innych krajach

Powyżej widzimy, że sprzedaż międzynarodowa i całkowita w dolarach ładnie wzrosła w stosunku do 2018 roku. Poza USA wciąż jest ogromna przestrzeń do wzrostu. Sprzedaż napojów energetycznych $KO wynosiła 40% w Stanach Zjednoczonych i 60% na arenie międzynarodowej z powrotem w 2015 roku, kiedy weszła w umowę z Monsterem. W wywiadzie wideo z 2017 roku, firma co-CEO Rodney Sacks powiedział, że Stany Zjednoczone stanowią tylko około 1/3 globalnego rynku napojów energetycznych pod względem ilości i sprzedaży.

Prawdopodobnie najbardziej niedowartościowane i doskonale wycenione akcje obecnie. Jednak w przeszłości pokazał, że nie trzeba być Teslą, aby dokonać ogromnych wycen - a w tym przypadku - prześcignąć wszystkich.

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.