Wall Street'in deneyimli ismi Art Cashin, piyasanın Lehman Brothers tarzı bir olayın eşiğinde olduğunu söylüyor

Art Cashin, mevcut olayların ürkütücü bir şekilde 2008'i ve Lehman Brother'ı anımsatabileceğini söylüyor. Ona göre oyun şimdiden tüm hızıyla devam ediyor ve bu da sorunların üzerine daha fazla sorun ekliyor olabilir.

Art Cashin

UBS Operasyon Başkanı Art Cashin, küresel bankacılık krizi devam ederken piyasanın Lehman benzeri bir olaya doğru ilerlediğini söyledi.

Deneyimli Wall Street tüccarı, Silikon Vadisi Bankası'nın çöküşünden sonra yatırımcıların büyük finans kurumlarına karşı bahis oynayabileceğini söyledi ve 2008'de Büyük Finansal Krizi tetikleyen Lehman Brothers'ın çöküşüne benzer bir olay konusunda uyardı.

Cashin, "Lehman Brothers'ın başı belaya girdiğinde yaptığımızı yapmanın eşiğindeyiz" dedi."

Bir hafta içinde Silicon Valley Bank ve Signature Bank'a düzenleyiciler tarafından el konulurken, Silvergate faaliyetlerini sonlandırdığını ve pozisyonlarını tasfiye ettiğini duyurdu.

Panik, büyük bir hissedarın yasal sınır nedeniyle daha fazla mali destek sağlayamayacağını söylemesinin ardından hisseleri bir günde %30 düşen Credit Suisse'e kadar uzandı.

Cashin, bazı piyasa katılımcılarının kurtarma ve yardıma kulak vermek yerine kendi mali kazançları için "işleri olabildiğince karıştırmaya" çalışabilecekleri için "oyunun devam ettiğini" söyledi.

Fırsatçıların, sigortasız mevduat yüzdesi en yüksek olan bankaların bir listesini alabileceğini ve piyasanın dikkatini bu bankalara çekerek hisse senetlerini etkileyebileceğini belirtti.

"Bu sistemik bir durum. Fed bu bankaların birçoğunu portföylerini yeniden yapılandırmaya zorladı," diyen Cashin, ABD merkez bankasının faiz artırımlarına işaret etti.

----

Ancak işler biraz daha iyi olabilir - UBS Credit Suisse'i satın aldı

UBS, uzun süredir rakibi olan Credit Suisse'i 3 milyar dolardan fazla bir bedelle devralmayı kabul etti ve küresel bankacılık sistemine olan güvenin tehlikeli bir şekilde azalmasını engellemek isteyen düzenleyiciler son yılların en büyük bankacılık anlaşmasını gerçekleştirdi.

İsviçre finansının iki temel direği arasındaki anlaşma, 2008 finansal krizinden bu yana sistemik olarak önemli küresel bankaların ilk mega birleşmesi olup, bankacılık alanındaki kurumlar parçalanmış ve genellikle düzenleyicilerin emriyle rakiplerle birleşmiştir.

İsviçre hükümeti, UBS'in CS devralmasından dolayı uğrayabileceği zararların bir kısmını karşılamak için 9 milyar dolardan fazla kaynak sağlayacağını açıkladı. İsviçre Merkez Bankası da anlaşmayı kolaylaştırmaya yardımcı olmak için UBS'ye 100 milyar dolardan fazla likidite sağladı.

İsviçreli yetkililer, Asya piyasaları açılmadan önce anlaşmanın yapılması için baskı altındaydı. Her iki bankanın yönetim kurullarının anlaşmayı kabul etmesini sağlamaları ve Credit Suisse'in düzenleyici kurumların öncülüğünde tasfiye edilmesi gibi finansal sistem için daha uzun süreli ve acı verici olabilecek bir alternatiften kaçınmaları gerektiğinde ince bir çizgide yürümek zorunda kaldılar.

  1. Credit Suisse çözülmüş olacaktı, peki sizce bundan sonra ne olacak? Bankacılık sektörü toparlanacak mı?
  2. Başka çatlaklar ortaya çıkacak ve belki de diğer bankalara da bulaşacak mı?
  3. Örneğin bir roller coaster gibi uçan First Republic Bank hakkında ne düşünüyorsunuz?

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


No comments yet
Timeline Tracker Overview