Analýza společnosti Textron, zajímavého hráče se zaměřením na téměř všechny druhy letounů

Zajímají vás zbraně, vojenská zařízení a nebo dokonce drony? V tom případě tu mám pro vás zajímavý tip na akcii v podobě Textron $TXT-0.7%, na kterou se dnes podíváme.

Textron je americká nadnárodní konglomerátní společnost, která se zabývá výrobou a prodejem široké škály výrobků a služeb v různých odvětvích, včetně leteckého a obranného průmyslu, průmyslu zbraní, automobilového průmyslu a průmyslu v oblasti ochrany životního prostředí.

V leteckém a obranném průmyslu Textron vyrábí letadla, vrtulníky, bezpilotní letouny, systémy řízení letového provozu a další zařízení a služby pro vojenské a civilní trhy. Mezi značky patří například Beechcraft, Cessna, Bell Helicopter a Textron Systems.

V průmyslu zbraní Textron vyrábí náboje, střelivo a další výzbroj pro vojenské a civilní trhy. V automobilovém průmyslu vyrábí a prodává vůz značky Arctic Cat a také vyrábí a prodává součásti pro automobily.

V oblasti ochrany životního prostředí se Textron zabývá výrobou technologií pro snižování emisí a řešení dalších environmentálních problémů.

Textron vyrábí také bezpilotní letouny, které jsou známé jako drony. Mezi hlavní produkty Textron Systems patří například bezpilotní letouny řady Shadow, řady Aerosonde a řady Scorpion. Tyto drony jsou určeny pro vojenské účely a mohou být využity pro průzkum, dozor, sběr informací a další úkoly. Textron také nabízí bezpilotní vrtulníky pro různé účely, jako například vrtulníky pro záchranáře nebo pro průzkum ropných polí a plynovodů.

Letecký průmysl: Společnost vyrábí letadla, vrtulníky a další letecké vybavení. Mezi známé produkty patří například Beechcraft King Air, Cessna Citation a Bell Helicopter.

Obrana a bezpečnost: Společnost vyrábí vojenská vozidla, zbraně a další vybavení pro armádu a bezpečnostní síly.

Průmyslová výroba: Společnost vyrábí stroje a zařízení pro průmyslovou výrobu, jako je například zemědělská technika.

Finanční služby: Společnost Textron poskytuje finanční služby, jako jsou leasing a financování nákupu letadel, vrtulníků a dalšího vybavení.

Kde všude společnost působí?

Věřte, působí snad všude 😄 - Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Čína, Dánsko, Egypt, Filipíny, Finsko, Francie, Hongkong, Indie, Indonésie, Irsko, Itálie, Japonsko, Jihoafrická republika, Jižní Korea, Kanada, Kolumbie, Kuvajt, Libanon, Malajsie, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Omán, Peru, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rusko, Saúdská Arábie, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Spojené arabské emiráty, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Thajsko, Turecko, Ukrajina, Uruguay, USA, Venezuela.

Finance

Tržby: V posledních 12 měsících společnost Textron vykázala celkové tržby ve výši 12,87 miliard USD, zde vidíme poslední roky růst, kde v roce 2020 byly tržby 11,6 miliardy dolarů.

Provozní zisk: Provozní zisk společnosti Textron v roce 2022 byl 883 milionů USD, což znamená nárůst o 2,2 % ve srovnání s předchozím rokem (864 milionů USD).

Čistý zisk: Čistý zisk společnosti Textron v roce 2022 byl 861 milionů USD, což znamená nárůst o 15,6 % ve srovnání s předchozím rokem (746 milionů USD).

Zisk na akcii: Nejvyšší hodnota zisku na akcii byla v roce 2021 a dosáhla 4,05 USD na jednu akcii. V roce 2020 to bylo 3,33 USD na jednu akcii.

Celkově lze říci, že společnost Textron zaznamenala v posledních měsících i letech růst ve všech oblastech. Náklady na provoz se mírně zvýšily, ale společnost dokázala zlepšit svůj provozní zisk.

Balance Sheet

Celková aktiva: Celková aktiva společnosti Textron k 30. prosinci 2022 činila 16,29 miliard USD. To znamená nárůst o 3,0 % ve srovnání s předchozím rokem (15,83 miliard USD).

Celkové závazky: V roce 2022 společnost Textron vykázala celkové závazky ve výši 9,18 miliard USD, což je nárůst o 1,9 % ve srovnání s předchozím rokem (9,01 miliard USD).

Celkový kapitál: Celkový kapitál společnosti Textron k 30. prosinci 2022 činil 10,66 miliard USD, což je nárůst o 1,4 % ve srovnání s předchozím rokem (10,58 miliard USD).

Vlastní kapitál: Vlastní kapitál společnosti Textron k 30. prosinci 2022 činil 7,11 miliard USD, což znamená nárůst o 4,4 % ve srovnání s předchozím rokem (6,82 miliard USD).

Celkový dluh: Celkový dluh společnosti Textron k 30. prosinci 2022 činil 3,56 miliard USD, což znamená pokles o 5,5 % ve srovnání s předchozím rokem (3,77 miliard USD).

Celkově lze říci, že společnost Textron zaznamenala v posledních 12 měsících nárůst svých aktiv a vlastního kapitálu, ale pokles pracovního kapitálu. Společnost snížila celkový dluh a netto dluh, což je dobré znamení pro finanční stabilitu společnosti.

Cash Flow

Operativní cash flow: Společnost Textron vykázala v posledních 12 měsících operativní cash flow ve výši 1,49 miliard USD. To je nárůst o 46,3 % ve srovnání s předchozím rokem (1,01 miliard USD).

Investiční cash flow: V roce 2022 společnost Textron vykázala investiční cash flow ve výši -447 milionů USD. To znamená zlepšení o 37,4 % ve srovnání s předchozím rokem (-266 milionů USD).

Finanční cash flow: V roce 2022 společnost Textron vykázala finanční cash flow ve výši -1,09 miliard USD. To je pokles o 52,2 % ve srovnání s předchozím rokem (-502 milionů USD).

Free cash flow: Společnost Textron vykázala v roce 2022 free cash flow ve výši 1,13 miliard USD, což znamená nárůst o 67,6 % ve srovnání s předchozím rokem (675 milionů USD).

Kapitálové výdaje: Celkové kapitálové výdaje společnosti Textron v roce 2022 byly -354 milionů USD, což znamená pokles o 4,1 % ve srovnání s předchozím rokem (-339 milionů USD).

Odkup akcií: Společnost Textron v posledních 12 měsících odkoupila akcie ve výši 867 milionů USD, což znamená pokles nárůst ve srovnání s předchozím rokem (503 milionů USD).

Celkově lze říci, že společnost Textron zaznamenala v posledních 12 měsících vylepšení svého operativního a investičního cash flow, ale zhoršení finančního cash flow. Free cash flow se zlepšil zejména díky nižším kapitálovým výdajům a vyššímu operativnímu cash flow.

P/E společnosti Textron je 17,12. Forward P/E společnosti je 12,07, to by mohlo naznačovat, že investoři očekávají růst ziskovosti společnosti v budoucnu.

PEG ratio společnosti Textron je 1,26. To znamená, že akcie jsou vzhledem k růstu ziskovosti společnosti mírně drahé.

P/B ratio společnosti Textron je 2,01. To znamená, že akcie jsou obchodovány za mírně vyšší cenu než je hodnota jejích aktiv.

P/S ratio společnosti Textron je 1,12. To znamená, že akcie jsou obchodovány za mírně vyšší cenu než je hodnota jejího tržního podílu.

Celkově lze říci, že akcie společnosti Textron jsou relativně drahé ve srovnání se ziskovostí a hodnotou aktiv a tržního podílu a dokonce i ve srovnání s konkurencí. Avšak forward P/E a očekávaný růst ziskovosti naznačují, že investoři očekávají budoucí růst společnosti. Nelíbí se mi ale nízké návratnosti a výše čistých marží - Společnost je zajímavá svými produkty, ale čísly jsem nebyl příliš osloven.

Očekávání analytiků

13 analytiků nabízejících 12měsíční cenové prognózy pro společnost Textron Inc má střední cíl 85,00, s vysokým odhadem 93,00 a nízkým odhadem 76,00. Medián odhadu představuje nárůst o +25,96 % z poslední ceny 67,48.

  • Jak se líbí společnost vám? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Fantastický profit 1000 % během pouhých 16 hodin?

Staň se součástí největší trading komunity na Buliosu a získej přístup k unikátním strategiím obchodování opcí a dalších nástrojů!

Jak tu zaznělo. Osobně věřím, že existují lepší společnosti. Toto bych nebral, protože je to takový mix, radši bych koupil několik různých společnosti, které se zaměřují na každou oblast zvlášť. Když člověk dělá od každého trochu, tak je to nic moc.

Mám v ptf $LMT+0.6% a nestěžuju si, že nejsou zaměření jen na jednu věc 😄

Zas vymýšlíte vymyšlené. Proč kupovat společnost prakticky bez dividendy a jen s mírným růstovým potenciálem, když můžu koupit to samé, jen lepší u velké společnosti?

Já aktuálně zkoumám oblast dronů, takže divi oželím, když najdu něco zajímavého 😄

A co takhle česká společnost Primoco UAV na burze v Praze? Bez dluhů, v zisku, plánovaný výrazný nárůst příjmu v letošním roce ...

No finanční situace se mi úplně nelíbí. Produkty super... zvučná jména. Odhady mi ale po rychlém prohlédnutí společnosti přijdou přestřelené

Taky se mi to nelíbí, takže z hlediska investice smůla.

Neměl bys tam nějakou společnost, nebo kdokoli z vás, která se zabývá čistě vývojem a výrobou dronů (pokud taková vůbec existuje)? Předem díky za odpovědi.

Nejsem si jistý, zda jsou plně zaměřeny jen a jen na drony, ale známé společnosti jsou třeba Parrot, Autel Robotics, Yuneec, Skydio.

Čína mě moc neláká, ale na ten Autel se asi podívám, díky.

Já bych volil Teslu až přijde s autonomním dronem 🤷

Jak jsem psal, Primoco UAV, burza Praha, ceska firma