Jeffrey Gundlach, büyük sorunların ortaya çıkmaya başlamasıyla birlikte önümüzdeki 4 ay içinde resesyona girileceğini…

Açık sinyaller bir dizi sorunla birleşince Jeffrey Gundlach en geç önümüzdeki 4-6 ay içinde bir resesyon göreceğimize inanıyor.

Jeffrey Gundlach kimdir?

Jeff Gundlach, tahvil yönetimi konusunda uzmanlaşmış Amerikalı bir yatırımcı ve yöneticidir. "Tahvil Kralı" olarak bilinen ve tahvil yatırımlarını yöneten DoubleLine Capital'in kurucusu olan Gundlach, en başarılı tahvil yatırımcılarından biri olarak kabul ediliyor ve yatırım stratejileri varlık yönetimi sektöründe büyük saygı görüyor.

"Tahvil Kralı" Jeffrey Gundlach, piyasanın şimdiden sorun işaretleri göstermeye başlaması nedeniyle önümüzdeki dört ay içinde bir durgunluk yaşanacağını söylüyor.

DoubleLine'ın kurucusu Perşembe günü bir Twitter Spaces sohbetinde "Olan biten her şeyle birlikte, resesyonun muhtemelen dört ay içinde burada olacağını düşünüyorum" dedi.

https://twitter.com/TruthGundlach/status/1639132944370663424

Tahvil piyasası aylardır resesyon uyarısı yapıyordu ve 2 yıllık getiri Ekim ayında 10 yıllık getiriyi aştı. Kısa ve uzun vadeli tahvil getirilerinin tersine dönmesi, bir gerilemenin kötü şöhretli bir tahmincisidir, ancak Gundlach, geçen hafta başarısız olan ve 2008'den bu yana en büyük banka çöküşü olan FDIC tarafından devralınan Silicon Valley Bank'ın kaosundan kaynaklanan daha fazla getiri hareketi nedeniyle yaklaşan durgunluk için zaman çerçevesini değiştirdiğini söyledi.

Fed yetkilileri finansal sistem üzerinde daha fazla baskı yaratmamak için faiz oranlarını daha da yükseltmekten çekinebileceğinden, piyasalar faiz oranlarına ilişkin beklentilerini düşürdü.

Düşük faiz beklentileri 2 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinde iki günlük rekor düşüşe neden oldu ve JGB'nin düştüğü gün 2008'den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Gundlach, bunun yaklaşan gerilemenin bir başka endişe verici işareti olduğunu söyledi.

Gundlach bu hafta verdiği bir röportajda, "On yıllar süren tüm geçmiş resesyonlarda, getiri eğrisi resesyondan birkaç ay önce tersine dönmeye başlar," dedi. "Bu noktada, tersine dönme gerçekleştiğinde, 4-6 aylık bir zaman penceresi çok daha olası görünmeye başlıyor."

Fed geçen yıl enflasyonu düşürmek için faizleri 450 baz puan artırarak tarihteki en agresif faiz artırım döngülerinden birine imza attı ve bu da bankanın tahvil portföyünün değerini düşürerek SVB'nin çöküşüne katkıda bulundu.

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


No comments yet
Timeline Tracker Overview