Dow Teorisi: Bu ilginç teori piyasayı yenmenize yardımcı olabilir mi?

Bundan 150 yıl önce şekillenmeye başlayan ve bugün hala kısmen geçerli olan bir teori mi? Dow Teorisi tam olarak budur. Bugün de bu teorinin gerçekten hala uygulanıp uygulanamayacağına ve takip edilip edilemeyeceğine bakacağız.

Dow Teorisi de grafik ve TA'ya dayanır

Dow Teorisi (Kulağa tuhaf geliyor. Ben orijinal ismini daha çok seviyorum) teknik piyasa analizinin en eski ve en iyi bilinen teorilerinden biridir. Bu teori 1900 yılında Amerikalı gazeteci Charles Dow ve birlikte Wall Street Journal 'ı kuran meslektaşı Edward Jones tarafından oluşturulmuştur. Dow'un teorisi, ABD'nin en önemli 30 hisse senedini içeren Dow Jones Endüstriyel Ortalamasının $^DJI+0.1% analizine dayanmaktadır. Bu teori, piyasa eğilimlerini ortaya çıkarmayı ve yatırım yöneticileri ile tüccarların hisse senedi alım satımı konusunda karar vermeleri için yararlı bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır.

Dow Teorisi iki ana kuraldan oluşmaktadır:

  1. Trend kuralı: Piyasa, tersine dönme sinyali ortaya çıkana kadar bir trend içindedir. Dow üç tür trend ayırt etmiştir: kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli.
  2. Teyit kuralı: Piyasa trendi başka bir DJIA endeksi tarafından teyit edilmelidir. Bir DJIA endeksinin trendi başka bir endeksin trendiyle eşleşiyorsa, trend geçerli kabul edilebilir. Tipik olarak bu durum bir sanayi endeksinde ve bir ulaştırma endeksinde tanımlanır - basit bir mantık izler. Fabrikalar mallarını genellikle demiryolu ile pazara taşımak zorundaydı. Demiryollarının (ve dolayısıyla endekslerinin) sayısı ve performansı da artmadıkça, genellikle önce endüstriyel endeks için bir boğa piyasası olamazdı. Dolayısıyla her iki endeks de aynı yönde hareket etmeli ve birbirini teyit etmelidir.

Dow'un teorisi ayrıca piyasa hareketleri hakkında ek bilgi sağlayabilecek işlem hacmi ve hisse senedi fiyat değişiklikleri gibi diğer faktörlere de odaklanmaktadır.

Dow Teorisi, teknik piyasa analizine yönelik en önemli yaklaşımlardan biri olarak kabul edilmekte ve günümüzde de yatırım kararlarının alınmasında önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler Dow Teorisinin modasının geçtiğini ve yüksek frekanslı ticaret ve küresel piyasalar gibi bazı modern faktörleri dikkate almadığını savunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=ELlqEEBol6Y

Bunlar iki ana kuraldır. Ancak Dow Teorisi başka bazı önermeler de ortaya koymaktadır.

Borsatüm haberlerin değerini düşürür - Hisse senedi fiyatları, yeni bilgiler ortaya çıktıkça bunları hızla bünyesine katar. Haberler yayınlandıkça, hisse senedi fiyatları bu yeni bilgileri yansıtacak şekilde değişir. Bu noktada Dow'un teorisi, etkin piyasa hipotezinin varsayımlarından biriyle örtüşmektedir.

Dow, hacmin fiyat eğilimlerini doğruladığını teorize etmiştir. Fiyatlar düşük hacimde hareket ettiğinde, bunun birçok farklı açıklaması olabilir. Örneğin, aşırı agresif bir satıcı olabilir. Ancak, fiyat hareketine yüksek hacim eşlik ettiğinde, Dow bunun piyasanın "gerçek" bir görünümünü temsil ettiğine inanıyordu. Ona göre bu, bir trendin gelişmekte olduğuna dair bir işaretti.

Dow Teorisine bugün de güvenilebilir mi?

Dow Teorisi, teknik piyasa analizine yönelik en önemli yaklaşımlardan biri olarak kabul edilmekte ve günümüzde de birçok finans piyasası profesyoneli tarafından yatırım kararlarının alınmasında önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Ancak Dow Teorisi 100 yılı aşkın bir süre önce oluşturulduğundan, bazı eleştirmenler teorinin bazı modern faktörleri dikkate almadığını iddia etmektedir.

Ancak bu eleştirilere rağmen, birçok yatırım yöneticisi Dow'un teorisini piyasa analizi ve hisse senedi alım satım kararları için temel bir araç olarak kullanmaya devam etmektedir. Piyasanın en kapsamlı görünümünü elde etmek ve yatırımla ilgili riskleri en aza indirmek için Dow Teorisi'nin diğer araç ve analizlerle birlikte kullanılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Hiçbir yatırım yöntemi %100 güvenilir olamayacağından, yatırımcılar Dow Teorisi'ni piyasada kâr elde etmek için garantili bir yöntem olarak görmeme konusunda da dikkatli olmalıdır.

Bununla birlikte, en azından, endekslerin kendi aralarında teyit edilmesini çok şey önerebilecek gerçekten ilginç bir nokta olarak görüyorum.

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Analizlerinizde Dow teorisini kullanıyor musunuz? Ve bunu hiç biliyor muydunuz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview