2 ciekawe akcje z niezwykle ważnego sektora, którym nikt się nie przejmuje, a wszyscy ignorują

Sektor, bez którego planeta i ludzkość nie byłaby tam, gdzie jest? To nawozy. Coś tak istotnego, a jednocześnie tak zupełnie pomijanego. Brzmi jak doskonała okazja inwestycyjna?

Nawozy są niezwykle ważne dla ludzkości.

To tylko dzięki nawozom populacja ludzka osiągnęła takie liczby. Bez nich niemożliwe byłoby wyżywienie takiej masy ludzi. I to jest coś, co uderza inteligentnego inwestora jako idealna opcja obronna - zawsze będzie potrzeba. A ja przynoszę Wam pick na dwie akcje z tego właśnie sektora!

Mosaic $MOS-1.9%

Mosaic korzysta z silnego popytu na fosforyty i potaż, swoich środków kosztowych i wyższych cen, ponieważ rynek doświadcza negatywnych skutków inflacji kosztów produkcji.

Akcje obecnie spadły

Mosaic korzysta z silnego popytu i cen fosforanów i potażu. Wyższe ceny towarów rolnych i atrakcyjna ekonomika gospodarstw rolnych wspierają popyt na nawozy na całym świecie. Ekonomika gospodarstw rolnych w większości regionów upraw na świecie pozostaje atrakcyjna dzięki silnemu popytowi na uprawy, przystępnym cenom środków produkcji i sprzyjającej pogodzie.

Popyt na zboża i nasiona roślin oleistych pozostaje silny wraz z silną ekonomiką gospodarstw rolnych. Silne ceny towarów rolnych i lepsza przystępność cenowa dla rolników prawdopodobnie będą wspierać popyt na nawozy w 2023 r. Wyższe ceny prawdopodobnie będą również wspierać sprzedaż w jednostkach Spółki zajmujących się fosforytami i potażem.

W czwartym kwartale firma powiedziała, że oczekuje, iż silne trendy cen towarów rolnych będą napędzać ożywienie popytu na rynku nawozów w 2023 roku. Mosaic zauważył również, że popyt na zboża i nasiona oleiste jest silny. Oczekuje się, że wyższe zużycie biopaliw, produkcja roślinna i obawy o bezpieczeństwo żywnościowe będą nadal napędzać podwyższone ceny upraw w tym roku i potencjalnie poza nim, prowadząc do wyższego globalnego popytu na nawozy w dalszej części roku.

Jednakże Spółka prawdopodobnie nadal będzie borykać się z utrudnieniami wynikającymi z wysokich cen kluczowych surowców. Ceny siarki i amoniaku pozostają na wysokim poziomie, co potęguje niepewność co do dostaw wojennych z Rosji. Wyłączenia i konserwacja zakładów również doprowadziły do ograniczenia dostaw surowców. W związku z tym oczekuje się, że spółka będzie musiała zmierzyć się z presją na marże związaną z wyższymi kosztami nakładów. Oczekuje się, że część wpływu inflacji kosztów czynników produkcji utrzyma się w pierwszym kwartale 2023 r. Wyższe koszty prawdopodobnie nadal będą wpływać na marże w segmencie Mosaic Fertilizantes w pierwszym kwartale.

Nutrien $NTR-2.2%

Nutrien działa w Saskatoon, Saskatchewan i jest kanadyjską spółką nawozową. Nutrien jest największym producentem potasu i trzecim największym producentem nawozów azotowych na świecie. Według profilu korporacyjnego, firma posiada ponad 2.000 lokalizacji biznesowych w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii z ponad 23.500 pracownikami. NTR stracił 4% swojej wartości rynkowej w 2022 roku.

Pod względem finansowym Nutrien cieszy się podobnym profilem jak Mosaic. Podobnie jak jego sektorowy rywal, Nutrien rządzi jako obiektywnie niedowartościowany biznes. Rynek obecnie wycenia NTR na 5,5 razy. Dla porównania, mediana dla branży wynosi 13,4 razy. Wskaźnik PEG (price-to-earnings growth) spółki wynosi 0,2x i jest niższy od mediany branżowej wynoszącej 0,84x.

Tu jednak mała przestroga - Nutrien nie ma najbardziej stabilnego bilansu. Rekompensuje jednak ten mankament solidnym wzrostem. Na przykład trzyletnia dynamika sprzedaży wynosi 13,7%, co jest powyżej mediany sektora wynoszącej 7,65%. Wreszcie, analitycy obejmujący spółkę określają NTR jako konsensus umiarkowanego kupna z ceną docelową 101,13 USD (wzrost o 38,5%). To stawia spółkę wśród najlepszych akcji nawozowych do kupienia. Przynajmniej w ich opinii.

Prognozy analityków wcale nie są niskie! Źródło

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować na podstawie własnych decyzji. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview