Zpřísňujete moc tvrdě a brzy za to všichni zaplatíme, kritizuje kroky Fedu známý miliardář

Po velkém bankovním krachu se rozproudila diskuze, zda by měl Fed zvýšit sazby, nebo chvíli počkat. Sazby zvýšil a potvrdil tak svůj postoj. To se ale nelíbí Barrymu Sternichtovi, který zvyšování sazeb dlouhodobě kritizuje.

Barry Sternlicht varuje Fed před zvyšováním

Většina lidí se shodla na tom, že zvyšování sazeb je nezbytné pro zkrocení inflace. Vidle do toho hodila bankovní krize, která by naopak ocenila jejich snížení. To se ale Fed rozhodl neudělat a tak trochu bankovní sektor obětoval. S tím ale zásadně nesouhlasí miliardářský investor a známý manažer.

Generální ředitel společnosti Starwood Capital Barry Sternlicht se domnívá, že bankovní krizi si způsobil sám Fed a že jeho zvyšování úrokových sazeb poškodí ekonomiku.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1WmbLFx28Q

Tak trochu jde proti proudu většiny lidí, kteří považují obětování bankovního sektoru za menší zlo a zvýšení o 0,25 považují za dobré.

"Je zřejmé, že předseda Fedu Jerome Powell nemusel udělat to, co udělal," řekl ve čtvrtek v pořadu Squawk Box televize CNBC k poslednímu zvýšení úrokových sazeb z tohoto týdne. Sternlicht, jehož hedge fond spravuje více než 120 miliard dolarů, uvedl, že Powellův argument, že ekonomika kvůli současné bankovní krizi nezpomalí, je chybný. "Fed jde s kanonem na komára," řekl Sternlicht o boji Fedu proti inflaci, přičemž ignoruje její dopad na banky.

Úrokové sazby jsou už teď na historickém maximu. A to je podle Sternlichta špatně. Zdroj

Stěžoval si na slabé regulace, které umožňují bankám vypadat silnější, než jsou, a na nezodpovědnou a nedostatečnou přípravu na pokles. Regulátoři také neprovedli zátěžové testy, které spočívají v posouzení, zda mají banky dostatek kapitálu, aby v případě vyšších úrokových sazeb zvládly neočekávanou krizi. "Ekonomika bude mít tvrdé přistání," dodal s odkazem na to, že se ekonomika v důsledku zvyšování úrokových sazeb Fedu dostane do recese.

V únoru činila míra inflace meziročně 6 %, což je méně než 6,4 % v lednu a hluboko pod čtyřicetiletým maximem 9,1 % z loňského června. Fed si ale není jistý tím, že ji zkrotit doopravdy a proto ve svých snahách nepolevují.

Inflace se snížila, ale není jisté, že klesá definitivně, Zdroj

Miliardářský investor se hlasitě vyjadřuje o tom, že chce, aby Fed zastavil zvyšování sazeb. Už dřív Powellovi vyčítal, že vytrvalé zvyšování sazeb ohrožuje kapitalismus a může vést k sociálním nepokojům. Sternlicht uvedl, že zvyšování úrokových sazeb je sebevraždou, protože snižuje hospodářský růst, aniž by přímo bojovalo s inflací, která má klesající tendenci již zhruba osm měsíců v řadě. No a nyní se do něj opět opírá kvůli bankám. 

Kdo je Barry Sternlicht?

Kritizovat umí každý. Mnohem větší váhu to ale má, když je to někdo, kdo své kvality prokázal. A to u zrovna u toho jména opravdu platí.

Barry Sternlicht je americký podnikatel a investor, který je nejlépe známý jako zakladatel a předseda správní rady společnosti Starwood Capital Group, globální investiční společnosti se sídlem v Greenwich. Sternlicht se také podílí na dalších investičních společnostech a má silné aktivity v oblasti realit a hotelového průmyslu. Sternlicht začal svou kariéru v oblasti nemovitostí v 80. letech a rychle se stal významnou postavou v oboru. V roce 1991 založil společnost Starwood Capital Group, která se specializuje na realitní investice, správu aktiv a další finanční služby. Společnost má rozsáhlé portfolio v oblasti realit a hotelového průmyslu a zaměřuje se na investice v Severní Americe, Evropě a Asii.

Sternlicht je také aktivní ve veřejném životě a je známý pro své filantropické aktivity. Založil například charitativní organizaci "Sternlicht Family Foundation", která podporuje vzdělávání, kulturu a ochranu životního prostředí.

Barry Sternlicht je považován za jednoho z nejúspěšnějších a nejvýznamnějších investorů v oblasti nemovitostí a hotelového průmyslu. Jeho společnost Starwood Capital Group získala mnoho prestižních ocenění a spravuje ve svém fondu přes 120 miliard.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Mna sokoje ze na  banky v USA s objemom aktiv 250mld. usd sa nevztahuje tak prisna regulacia a v podstate nemusia byt vobec zodpovedne..nevztahuje sa na nich pravidlo NSFR (Net Stable Funding Ratio) ani  LCR (Liquidity Coverage Ratio). V Europe by sa to nevztahovalo na 3 najvacsiu banku v Nemecku a najvacsiu banku v Holandsku. Takze tento pokles europskych bank vyuzijem na nakupy uz asi coskoro...

"Fed jde s kanonem na komára," řekl Sternlicht o boji Fedu proti inflaci, přičemž ignoruje její dopad na banky.

Úplne to vystihol, len by som doplnil, že FED ignoruje dopad aj na iné subjekty ako len banky.

Tak ono snad by před námi mělo být už pouze jedno zvýšení následované pauzou, potom uvidíme jaký to bude mít dopad.

Tak Fedu aktuální situaci nezávidím. Ať udělá cokoliv, tak je to špatně. Asi bylo většině jasně, že Fed přednostní boj s inflaci před bankovním sektorem. I kdyby to neudělal, tak se to stejně v budoucnu může opakovat.

Měnová politika Fedu je komplexní záležitost, která zahrnuje mnoho faktorů a je ovlivněna mnoha vnějšími vlivy. Kritika kroků Fedu a varování před případnými negativními dopady jsou sice důležitými tématy, ale je důležité brát v úvahu také další názory a pohledy na tuto problematiku. Barry má ten úhel pohledu zkreslený jen na svoje podnikání.

Fed prostě zvolil menší zlo, a to prostě že poslal do pekel bankovní sektor a azchránil všechny ostatní. Nejsou to blbci, tak bych je nechal dělat jejich práci.

To je presne to čo neurobili.

"Regulátoři také neprovedli zátěžové testy, které spočívají v posouzení, zda mají banky dostatek kapitálu, aby v případě vyšších úrokových sazeb zvládly neočekávanou krizi."

Timeline Tracker Overview