W USA rusza nowy reaktor jądrowy. Oto 3 sposoby na to, jak możesz zyskać na energii jądrowej.

Czy tego chcemy czy nie, czasy cały czas idą do przodu. Wraz z tą zmianą pojawiają się nowe możliwości inwestycyjne. Jedną z nich może być na przykład energia jądrowa, o której nie mówi się często wśród inwestorów.

Energia jądrowa od dawna budzi kontrowersje ze względu na potencjalne ryzyko i korzyści. Jednak w sytuacji, gdy świat stoi w obliczu globalnego kryzysu energetycznego, wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, korzysta z jej zalet. Było to widoczne na początku tego tygodnia, kiedy Georgia Power ogłosiła, że jej reaktor Vogtle Unit 3 bezpiecznie osiągnął "początkową krytyczność", pierwszy reaktor jądrowy, który to zrobił od maja 2016 roku. A co oznacza to osiągnięcie początkowej krytyczności i dlaczego jest tak ważne? Firma udzieliła odpowiedzi w oświadczeniu.

Reaktor osiąga krytyczność, gdy reakcja rozszczepienia jądra staje się samopodtrzymująca. Osiągnięcie początkowej krytyczności jest konieczne, aby blok mógł się dalej uruchamiać, aby produkować wystarczającą ilość ciepła do wytwarzania energii elektrycznej.

Firma spodziewa się, że blok Vogtle 3 będzie w pełni gotowy do pracy w maju lub czerwcu tego roku i będzie mógł produkować czystą, bezemisyjną energię elektryczną przez następne 60-80 lat. Jest to dobra wiadomość dla inwestorów szukających możliwości skorzystania z sektora energetyki jądrowej. Biorąc pod uwagę możliwość uruchomienia większej liczby reaktorów jądrowych w odpowiedzi na globalny kryzys energetyczny, może to być dobry czas na rozważenie inwestycji w akcje związane z energią jądrową. Jeśli jesteś jednym z tych inwestorów, którzy chcieliby jechać na tej fali, oto 3 wskazówki, jak możesz w tym uczestniczyć.

Cameco $CCJ-1.9%

Wykres ceny akcji w ciągu ostatnich 5 lat.

Jedną z akcji, którą inwestorzy mogą chcieć rozważyć jest Cameco (CCJ). Jako główny producent uranu i dostawca usług paliwowych, Cameco jest dobrze przygotowany do czerpania korzyści z rozwoju energetyki jądrowej. Spółka prowadzi kopalnie uranu w Kanadzie, USA i Kazachstanie oraz posiada długoterminowe kontrakty z klientami na całym świecie, z przychodami średnio 21 mln funtów rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat.

Jeśli chodzi o wyniki, to w ostatnim roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 1,87 mld USD, co oznacza wzrost o około 27% rok do roku. Jeśli chodzi o zysk netto, to spółka odnotowała zysk netto w wysokości 89,38 mln USD. W poprzednich 2 latach spółka odnotowała stratę.

Jak pisałem wyżej, spółka może w przyszłości skorzystać na wzroście i ekspansji energetyki jądrowej, która potrzebuje uranu jako paliwa. Cameco jest jednym z głównych producentów uranu, więc można oczekiwać, że skorzysta dość mocno na zwiększonym popycie na uran.

NuScale Power $SMR-2.7%

Wykres kursu akcji w ciągu ostatnich 2 lat.

Kolejną spółką, którą inwestorzy mogą chcieć rozważyć jest NuScale Power. NuScale Power rozwija małe modułowe reaktory jądrowe do wytwarzania energii. Firma rozpoczęła działalność jako uniwersytecki projekt badawczy w 2002 roku i stała się pierwszą firmą, której projekt małego modułowego reaktora został zatwierdzony przez Nuclear Regulatory Commission w 2020 roku. NuScale Power ma w planach kilka projektów, w tym budowę sześciomodułowej elektrowni w Idaho. National Laboratory w Idaho Falls, która będzie produkować 462 megawaty bezemisyjnej energii elektrycznej. Zakład ma być w pełni sprawny do 2030 roku.

Pod względem wyników i liczb uważam to na razie za inwestycję "spekulacyjną". Spółka jest dopiero drugi rok na giełdzie i nie jest w tej chwili rentowna. Jeśli chodzi o przychody, to w zeszłym roku firma wygenerowała 11,8 mln dolarów przychodu. Krótko mówiąc, firma jest na wczesnym etapie i obecnie wciąż ponosi ogromne koszty badań i rozwoju.

ETF

Inwestorzy, którzy są zainteresowani energią jądrową, ale nie chcą wybierać zwycięzców i przegranych, mogą rozważyć fundusze typu exchange-traded (ETF).

VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF $NLR to ETF, który śledzi wyniki spółek zaangażowanych w wydobycie uranu, budowę, inżynierię i konserwację obiektów energetyki jądrowej, wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł jądrowych oraz dostarczanie sprzętu i usług dla przemysłu energetyki jądrowej. Fundusz posiada obecnie 24 spółki.

Global X Uranium ETF $URA-1.3% to ukierunkowana gra na wydobycie uranu. Fundusz zapewnia ekspozycję na spółki zajmujące się wydobyciem uranu i produkcją komponentów jądrowych. Obecnie posiada on w swoim portfelu łącznie 47 spółek.

Zaletą tych ETF-ów jest to, że możesz inwestować w ten sektor bez większej wiedzy analitycznej. Krótko mówiąc, nie będziesz szukał igły w stogu siana, tylko kupisz całą masę.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, energia jądrowa ma swoje plusy i minusy, ale wraz z globalnym kryzysem energetycznym wiele krajów czerpie z niej korzyści. Stanowi to okazję dla bystrych inwestorów do przyjrzenia się niektórym akcjom lub funduszom ETF związanym z energią jądrową. Cameco i NuScale Power to dwie spółki, które podobają się analitykom z Wall Street, a obie mają potencjał, by skorzystać z rozwoju energetyki jądrowej. Inwestorzy szukający zdywersyfikowanego podejścia mogą rozważyć ETF-y takie jak VanEck Uranium+Nuclear Energy ETF lub Global X Uranium ETF.

OSTRZEŻENIE: Nie jestem doradcą finansowym, a niniejszy materiał nie służy jako rekomendacja finansowa lub inwestycyjna. Treść tego materiału ma charakter czysto informacyjny.


No comments yet
Timeline Tracker Overview