Analiza Humany: solidna firma, którą kochają klienci. Czy pokochają ją również inwestorzy?

Szybko rozwijająca się firma ze świetnym produktem, który przewyższa rynek i wydaje się być rozsądnie wyceniony. Czy może być jakiś minus tego stanu rzeczy? Przyjrzyjmy się temu razem.

Humana zajmuje się opieką zdrowotną skierowaną do konkretnych grup

Podstawowy przegląd

Humana Inc. to amerykańska firma zajmująca się opieką zdrowotną z siedzibą w Kentucky, USA. Koncentruje się na dostarczaniu ubezpieczeń zdrowotnych i usług opieki zdrowotnej dla osób indywidualnych, pracodawców i organizacji rządowych. Humana jest jedną z największych firm opieki zdrowotnej w USA, a także jedną z największych firm na świecie. Firma koncentruje się również na świadczeniu usług dla seniorów, w tym programów Medicare Advantage i Medicare Prescription Drug Plan.

https://www.youtube.com/watch?v=nPjrso-XNQ8

Humana zatrudnia ponad 46 000 pracowników i zapewnia opiekę zdrowotną dla ponad 20 milionów ludzi na całym świecie. Firma jest również aktywna w zakresie odpowiedzialności korporacyjnej i wspiera wiele projektów i programów charytatywnych.

Humana spotyka się z konkurencją ze strony innych firm z branży opieki zdrowotnej, takich jak UnitedHealth Group, Anthem Inc. i Aetna Inc. Jednak dzięki swojej wielkości i szerokiej ofercie usług medycznych i technologii, Humana ma silną pozycję na rynku i jest w stanie reagować na zmiany w branży opieki zdrowotnej i potrzeby klientów.

Sektor

Sektor, w którym działa Humana to opieka zdrowotna i ubezpieczenia zdrowotne. Ma on duży potencjał wzrostu i rozwoju w Stanach Zjednoczonych, ponieważ opieka zdrowotna jest ze zrozumiałych względów bardzo ważna dla wielu mieszkańców USA, a ogólna konsumpcja usług zdrowotnych w tym kraju wciąż rośnie.

Istnieje kilka trendów wpływających na sektor opieki zdrowotnej i ubezpieczeń zdrowotnych w USA. Należą do nich starzenie się społeczeństwa, wzrost liczby chorób przewlekłych, rosnące koszty opieki zdrowotnej oraz wysiłki zmierzające do poprawy jakości i dostępności usług zdrowotnych.

Sektor opieki zdrowotnej jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele obszarów, takich jak podstawowa opieka zdrowotna, opieka specjalistyczna, usługi farmaceutyczne, ubezpieczenia zdrowotne i wiele innych. Humana Inc. koncentruje się na dostarczaniu ubezpieczeń zdrowotnych i usług opieki zdrowotnej osobom fizycznym, pracodawcom i organizacjom rządowym i ma silną pozycję na rynku ze względu na swoją wielkość i zakres usług opieki zdrowotnej i oferty technologicznej.

Ogólnie rzecz biorąc, sektor opieki zdrowotnej jest obszarem o dużym potencjale wzrostu, ale także o wysokim poziomie regulacji i ryzyka. Firmy takie jak Humana Inc. próbują odpowiedzieć na te wyzwania, wprowadzając innowacje i wykorzystując technologię, aby utrzymać swoją pozycję na rynku i zapewnić swoim klientom wysokiej jakości opiekę zdrowotną. Jeśli to się uda, to znaczy, że wygrała.

Oceńcie sami. Sektor opieki zdrowotnej w USA jest naprawdę gigantyczny. Źródło:

Konkurencja

  • UnitedHealth Group Inc $UNH+0.9% zapewnia opiekę zdrowotną dla osób starszych i innych słabszych grup w USA i jest największą firmą opieki zdrowotnej w USA.
  • Anthem Inc $ELV+1.5%
  • Oak Street Health $OSH+0.1% - Oak Street Health zapewnia opiekę zdrowotną dla seniorów i innych słabszych grup w USA i skupia się na zapewnieniu opieki w społecznościach o niskich dochodach.

Firmy te mają również duże udziały w rynku i stoją przed podobnymi wyzwaniami i możliwościami jak Humana.

Ryzyko

Branża opieki zdrowotnej jest silnie regulowana, a zmiany zasad i przepisów mogą mieć znaczący wpływ na działalność i wyniki Humana Inc. Na przykład zmiany w przepisach Medicare i Medicaid mogą wpłynąć na płatności za usługi opieki zdrowotnej świadczone przez Spółkę. Humana Inc. musi również zająć się kosztami świadczenia opieki zdrowotnej i ubezpieczenia zdrowotnego, które mogą być wysokie. Jeśli koszty wzrosną bardziej niż oczekiwano, może to mieć wpływ na wyniki i rentowność Spółki. Podobnie jak w przypadku $CANO-2.1%, które również analizowałem, Humana stoi przed ryzykiem związanym z personelem. Humana Inc. jest uzależniona od wykwalifikowanych pracowników służby zdrowia w celu świadczenia usług opieki zdrowotnej. Jeśli niedobór wykwalifikowanych pracowników pogorszy się, może to wpłynąć na jakość świadczonej opieki zdrowotnej i wyniki firmy.

Obecna sytuacja

Inwestorzy nie muszą się martwić. Pomimo słabszego wzrostu, Humana spodziewa się, że będzie w stanie pobić swoje wcześniejsze cele dotyczące zysków. Firma ogłosiła również niedawno, że wyjdzie z biznesu ubezpieczeń opartych na pracodawcy, uwalniając gotówkę, aby skupić się na swoich bardziej dochodowych operacjach.

Humana, w przeciwieństwie do niektórych innych ubezpieczycieli, koncentruje się na starszych Amerykanach. Ponad 84% jej przychodów pochodzi ze składek, podczas gdy pozostałe 16% pochodzi z nowszego biznesu CenterWell, który zapewnia opiekę domową, usługi apteczne i podstawową opiekę dla seniorów.

https://www.youtube.com/watch?v=cqJb1u1UtH8

Ale to w Medicare Advantage, gdzie Humana naprawdę wyróżnia się, z tym biznesem generującym prawie 73 miliardy dolarów przychodów w 2022 roku, co stanowi 80% przychodów Humany z ubezpieczeń. Firma jest drugim największym graczem w tym obszarze.

Oczywiście Humana oferuje więcej niż tylko Medicare Advantage. Firma rozwija swój biznes CenterWell, który zapewnia wyższe marże. CenterWell jest mały, ale szybko rośnie. Przychody tej jednostki wyniosły 4,1 mld dolarów w czwartym kwartale, a marża operacyjna wyniosła 6,4 proc. Wraz ze wzrostem udziału tego działu w całkowitym wolumenie, marża operacyjna Humany powinna wzrosnąć do 5,2 proc. do 2026 r. Spowodowałoby to około 14-procentowy roczny wzrost zysku na akcję do 2026 r.

Źródło:

Akcje Humany wyglądają przyzwoicie. Notowane są na poziomie 17x oczekiwanych zysków do 2023 roku, co jest dobrym wskaźnikiem dla akcji, które rosną mniej więcej dwa razy szybciej niż S&P 500. Jest również tańsza niż UnitedHealth, która jest notowana na poziomie 19,2-krotności oczekiwanych zysków w 2023 r. Ponownie, nie jest to coś, czego szukałbym w swoim portfelu, ale podoba mi się znacznie bardziej niż konkurent $CANO-2.1%.

A co z Tobą? Jesteście zainteresowani tą spółką?

Disclaimer: To nie jest w żaden sposób rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem, który dzieli się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.

No comments yet
Timeline Tracker Overview