Odborníci varují: Připravte se, obtížná éra na akciových trzích teprve začíná

Investoři se musí připravit na obtížné časy, kdy idylické tržní prostředí minulé dekády končí. Po kolapsu banky Silicon Valley se objevují obavy z nové finanční krize, když více bank v USA a Evropě vykazuje známky slabosti.

Idylické tržní prostředí, které dominovalo uplynulé dekádě, je pryč a investoři jsou na úsvitu obtížnější éry, říkají experti z Wall Street.

Varování přicházejí po ohromujícím kolapsu banky Silicon Valley, která otřásla důvěrou v americký bankovní systém poté, co byla počátkem tohoto měsíce převzata FDIC. Od té doby vykazuje známky slabosti více bank v USA i Evropě, což vyvolává obavy, že by brzy mohla vypuknout nová finanční krize.

Investoři přičítají bankovní paniku agresivnímu zvyšování sazeb Federálního rezervního systému v uplynulém roce, které dramaticky zvýšilo náklady na půjčky, vysálo trh likvidity a ukončilo éru levných peněz.

"SVB je znamením, že bublina praskla," říkají odborníci.

Nyní varují před hrstkou překážek v nové éře, které budou investoři nuceni překonat.

Nadcházející recese

Pokles je pravděpodobný, protože zmatek po pádu SVB výrazně zvýšil pravděpodobnost recese, říkají odborníci. Je to proto, že bankovní problémy přirozeně zpomalují ekonomiku. Zkombinujte to se zpřísněním ze strany Fedu a recept na recesi je tady.

Centrální bankéři již za poslední rok zvýšili úrokové sazby o více než 1 700%, aby potlačili vysoké ceny. Navzdory volatilitě bankovních akcií zvýšili představitelé Fedu tento týden úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, čímž se efektivní sazba Fedu zvýšila na 4,75-5%.

To je nejvyšší úroková sazba od roku 2007 a dopad kolapsu SVB se pravděpodobně rovná dalším 50-75 bazickým bodům při zvyšování sazeb, odhadl hlavní ekonom Moody's Mark Zandi, což znamená, že reálné úrokové sazby jsou ještě restriktivnější.

"To je docela významné zvýšení úrokových sazeb a myslím si, že to ohrožuje ekonomiku," varoval Zandi v nedávném rozhovoru.

Goldman Sachs také zvýšil své šance na recesi v roce 2023 z 25% na 35% a dluhopisové trhy blikají známky nadcházejícího poklesu, protože invertovaná výnosová křivka státních dluhopisů se začíná deinvertovat. Ačkoli samotná inverze je klasickým varováním před recesí, zrušení inverze je signálem, že recese by mohla přijít v příštích čtyřech měsících, uvedl "Bond King" Jeffrey Gundlach a nazval to "červeným poplachovým recesním signálem" v nedávném tweetu.

Další krachy bank

Na obzoru by mohly být i další bankovní problémy, protože nedávná krize je ve skutečnosti celosvětovým fenoménem, který začal dlouho předtím, než SVB začala klopýtat, tvrdí harvardský ekonom Kenneth Rogoff.

Někteří odborníci tvrdí, že kolaps SVB byl způsoben mimořádně vysokou expozicí banky vůči dluhopisům, které byly silně zatíženy rostoucími úrokovými sazbami. Problém je však pravděpodobně rozšířenější, varoval Rogoff, který bude odhalen, jakmile sazby stoupnou výše.

"To, co se stalo, je, že Silicon Valley Bank je možná trochu extrémní ve své naivitě, ale téměř jakýkoli druh investiční strategie, která má nelikvidní aktiva - dlouhodobější aktiva - ztratí peníze, jako je tato," řekl v nedávném rozhovoru. 

Ačkoli šéf Fedu Powell a ministryně financí Janet Yellenová ujistili trhy, že americký bankovní systém je zdravý, ani jeden z nich není v pozici, aby nabídl plošné pojištění všech bankovních vkladů, podle veterána trhu Eda Yardeniho, který řekl, že bankovní sektor může být slabší, než úředníci naznačovali.

Luke Ellis, generální ředitel největšího světového veřejného hedgeového fondu Man Group, uvedl, že očekává "významný" počet bank, které v příštích dvou letech zkrachují, a dodal, že existují podobné obchody, jako je nouzové převzetí Credit Suisse UBS.

Stagnující výnosy akcií

A konečně, je nepravděpodobné, že by akcie zopakovaly ohromující výnosy z posledního desetiletí.

Nouriel Roubini, ekonom "Dr. Doom" z Wall Street, který opakovaně varoval před další finanční krizí, předpověděl, že akcie a dluhopisy zaznamenají skličující výnosy po celá léta, protože inflace a úrokové sazby zůstanou vysoké. Vyšší sazby těžce zatěžují obě aktiva, řekl a vyzval investory, aby se hrnuli do inflačního zajištění, jako je například zlato.

Miliardář a investor Leon Cooperman varoval, že USA již procházejí "učebnicovou" finanční krizí – což znamená, že S&P 500 ještě dlouho nedosáhne nového maxima.

"Myslím, že 4 800 na S&P bude maximum, kde bude nějakou dobu stát," řekl v rozhovoru s odkazem na maximum dosažené v lednu 2022. "Očekávám, že výnosy v S&P budou velmi nižší."

  • Myslíte si, že to nejtěžší je stále teprve před námi? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. 

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Předpokládané zvyšování sazeb trh resp. S&P500 zatím celkem úspěšně ignoruje. Otázka je proč. Sazby se ještě zvýší ještě jednou nebo dvakrát to víme. Co z toho ale vyplývá? No logicky se potom bude snižovat. Tak jestli trh jako hlavní zprávu vnímá že v roce 2023 se sazby budou snižovat, tak potom bude stagnovat nebo mírně růst. K žádnému významnému poklesu tedy nedojde. Příležitost k levným nákupům prostě nedá, protože kdo a proč by to v takové situaci dělal.

Nelze předpovědět, jaký bude vývoj trhů v budoucnosti a investoři by se neměli nechat ovlivňovat emocemi a panikou. Tečka. Je důležité mít na paměti, že investování je dlouhodobou strategií a krátkodobé výkyvy na trzích jsou běžné. Pokud je investor dobře diverzifikován a investuje do kvalitních společností s pevnými základy, může být schopen překonat krátkodobé výkyvy na trhu. Je také důležité sledovat makroekonomické indikátory a trendy, aby se získala lepší představa o budoucím vývoji trhů.

Jaké kvalitní společnosti jsou podle tebe v tuto chvíli ideální na zvážení?

Problém je v tom když chceš v létě stavět, realizovat nějaký zisk hned nebo čekat do srpna? Vybírat zisk po částech?

Hele obtížná situace to asi je z pohledu ekonomiky... ale z pohledu investora? Klasicky prostě nákup za lepší ceny 🙏

Přesně tak, ale už bych to rád taky viděl 😅 Cash je ready, ale masivní propad nikde...

Prostý pohled na graf S&P500 vede k zamyšlení jestli už nebyl 10/2022🤷‍♂️

Agro Fed + možný pád další banky + recese = inflace down, trhy down, jsem zatím pozitivní, co se týká očekávání 😂

Která banka je teda další na řadě? 😅

V USA jich může být víc, celkem je ale divná i ta Deutsche Bank. Tady takové to jejich uklidňování nežeru.

Timeline Tracker Overview