Eksperci ostrzegają: przygotujcie się, trudna era na rynkach akcji dopiero się zaczyna

Inwestorzy muszą przygotować się na trudne czasy, ponieważ idylliczne środowisko rynkowe ostatniej dekady dobiega końca. Po upadku Silicon Valley Bank pojawiają się obawy o nowy kryzys finansowy, ponieważ kolejne banki w USA i Europie wykazują oznaki słabości.

Idylliczne środowisko rynkowe, które dominowało w minionej dekadzie, odchodzi w niepamięć, a inwestorzy stoją u progu trudniejszej ery - twierdzą eksperci z Wall Street.

Ostrzeżenia pojawiają się po oszałamiającym upadku Silicon Valley Bank, który wstrząsnął zaufaniem do amerykańskiego systemu bankowego po tym, jak został przejęty przez FDIC na początku tego miesiąca. Od tego czasu więcej banków w USA i Europie wykazało oznaki słabości, wywołując obawy, że wkrótce może wybuchnąć nowy kryzys finansowy.

Inwestorzy przypisali panikę bankową agresywnym podwyżkom stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w ciągu ostatniego roku, które drastycznie zwiększyły koszty pożyczek, wydrenowały rynek płynności i zakończyły erę taniego pieniądza.

"JGB to znak, że bańka pękła" - mówią eksperci.

Teraz ostrzegają o garści przeszkód w nowej erze, które inwestorzy będą musieli pokonać.

Nadchodząca recesja

Spowolnienie jest prawdopodobne, ponieważ zamieszanie po upadku SVB znacznie zwiększyło prawdopodobieństwo recesji, mówią eksperci. To dlatego, że problemy bankowe w naturalny sposób spowalniają gospodarkę. Połącz to z zacieśnianiem przez Fed i przepis na recesję jest.

Bankierzy centralni podnieśli już stopy procentowe o ponad 1700% w ciągu ostatniego roku, aby ograniczyć wysokie ceny. Pomimo zmienności na akcjach banków, urzędnicy Fed podnieśli w tym tygodniu stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych, dzięki czemu efektywna stopa Fed wynosi 4,75%-5%.

To najwyższa stopa procentowa od 2007 roku, a wpływ upadku SVB prawdopodobnie równa się kolejnym 50-75 punktom bazowym w podwyżkach stóp - ocenił główny ekonomista Moody's Mark Zandi, czyniąc realne stopy procentowe jeszcze bardziej restrykcyjnymi.

"To dość znaczący wzrost stóp procentowych i myślę, że naraża gospodarkę na ryzyko" - ostrzegł Zandi w niedawnym wywiadzie.

Goldman Sachs podniósł również swoje szanse na recesję w 2023 r. z 25% do 35%, a rynki obligacji błyskają oznakami nadchodzącego spowolnienia, ponieważ odwrócona krzywa rentowności obligacji skarbowych zaczyna się odwracać. Chociaż sama inwersja jest klasycznym ostrzeżeniem przed recesją, to jej odwracanie jest sygnałem, że recesja może nadejść w ciągu najbliższych czterech miesięcy, powiedział "Król obligacji" Jeffrey Gundlach, nazywając to "czerwonym sygnałem recesji" w niedawnym tweecie.

Więcej upadków banków

Na horyzoncie może być więcej problemów bankowych, ponieważ ostatni kryzys jest w rzeczywistości globalnym zjawiskiem, które rozpoczęło się na długo przed tym, jak SVB zaczął się potykać, według ekonomisty z Harvardu Kennetha Rogoffa.

Niektórzy eksperci twierdzą, że upadek SVB był spowodowany wyjątkowo dużą ekspozycją banku na obligacje, które były mocno obciążone przez rosnące stopy procentowe. Ale problem jest prawdopodobnie bardziej powszechny, ostrzegł Rogoff, i ujawni się, gdy stopy wzrosną wyżej.

"To, co się stało, to fakt, że Silicon Valley Bank może być nieco ekstremalny w swojej naiwności, ale prawie każdy rodzaj strategii inwestycyjnej, która ma niepłynne aktywa - aktywa długoterminowe - będzie tracił pieniądze w ten sposób" - powiedział w niedawnym wywiadzie.

Chociaż szef Fed Powell i sekretarz skarbu Janet Yellen zapewnili rynki, że amerykański system bankowy jest zdrowy, żaden z nich nie jest w stanie zaoferować powszechnego ubezpieczenia wszystkich depozytów bankowych, według weterana rynku Eda Yardeni, który powiedział, że sektor bankowy może być słabszy niż sugerują urzędnicy.

Luke Ellis, szef Man Group, największego na świecie publicznego funduszu hedgingowego, powiedział, że spodziewa się "znacznej" liczby banków, które upadną w ciągu najbliższych dwóch lat, dodając, że istnieją podobne transakcje, takie jak awaryjne przejęcie Credit Suisse przez UBS.

Stagnacja zysków z akcji

Wreszcie, akcje raczej nie powtórzą oszałamiających zwrotów z ostatniej dekady.

Nouriel Roubini, ekonomista "Dr. Doom" z Wall Street, który wielokrotnie ostrzegał przed kolejnym kryzysem finansowym, przewiduje, że akcje i obligacje przez lata będą notować fatalne zyski, ponieważ inflacja i stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie. Wyższe stopy procentowe mocno obciążą oba aktywa, powiedział, nakłaniając inwestorów do korzystania z zabezpieczeń przed inflacją, takich jak złoto.

Miliarder inwestor Leon Cooperman ostrzegł, że Stany Zjednoczone już przechodzą przez "podręcznikowy" kryzys finansowy - co oznacza, że S&P 500 nie osiągnie nowego maksimum przez długi czas.

"Myślę, że 4.800 na S&P będzie maksimum, na którym będzie stał przez jakiś czas" - powiedział w wywiadzie, odnosząc się do maksimum osiągniętego w styczniu 2022 r. "Spodziewam się, że zwroty w S&P będą bardzo niższe".

  • Czy uważasz, że najtrudniejsza część jest jeszcze przed nami? 🤔

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


No comments yet
Timeline Tracker Overview