Reset świata finansów na horyzoncie? Wzrost tego indeksu zdecydowanie bije na alarm

Niezależnie od tego, czy posiadasz swoje ciężko zarobione oszczędności w akcjach, kryptowalutach, obligacjach, czy też w walutach fiat, w ostatnich dniach powinieneś zachować czujność. Potencjalny krach na rynku wpłynąłby bowiem nie tylko na ceny akcji, ale także na przykład na ceny wielu walut fiat i zdecentralizowanych kryptowalut. Obecna sytuacja na Ukrainie jest bardzo nieprzewidywalna i w chwili obecnej nie można dokładnie przewidzieć jej przyszłego negatywnego rozwoju i wpływu na rynki światowe. Jest jednak jeden indeks, który ostatnio znacznie wzrósł i który może być odpowiedzią na pytanie, w jakim kierunku podążą rynki w najbliższych dniach.


Słynny inwestor baron Rothschild twierdził, że "czas na zakupy jest wtedy, gdy na ulicach leje się krew". Ale jak inwestorzy mogą ocenić poziom paniki 🤔? Indeks zmienności (VIX) jest z pewnością jednym z przykładów, które należy wziąć pod uwagę.

Czynnik w postaci indeksu VIX: przykład na lata 2020-2021

Według Chicago Board Options Exchange, "Indeks VIX $^VIX jest kalkulacją mającą na celu stworzenie miary stałej, 30-dniowej oczekiwanej zmienności amerykańskiego rynku akcji, wyznaczonej na podstawie średnich cen kupna i sprzedaży w czasie rzeczywistym opcji na indeks S&P 500 $^GSPC+0.6% ." Indeks VIX został wprowadzony w 1993 roku.

Kiedy strach i panika ogarniają Wall Street , jest to zwykle znak, że rynek akcji jest bliski dna. Wskaźnik VIX jest technicznym wskaźnikiem nastrojów, który pomaga w określeniu głównych dna rynku oraz krótkoterminowych wahań.

VIX podczas krachu giełdowego w 2020 r. corona

Podczas krachu na giełdzie w 2020 r. indeks VIX po raz pierwszy uruchomił ten sygnał 28 lutego. W tym dniu Nasdaq $^NDX+0.3% znalazł wsparcie na swojej długoterminowej 200-dniowej średniej kroczącej.

Należy pamiętać, że indeks VIX $^VIX powinien być używany jako wskaźnik pomocniczy, pomagający potwierdzić trend na rynku akcji, a nie określający dokładne dno. Inwestorzy powinni polegać na kolejnym dniu jako głównym wskaźniku określającym potencjalny nowy trend wzrostowy.

W szczytowym momencie rynku niedźwiedzia w 2020 r. indeks VIX $^VIX osiągnął wartość 85,47 w dniu 18 marca 2020 r., zaledwie kilka punktów od szczytowej ceny 89,53, która wystąpiła podczas kryzysu finansowego w latach 2007-2008. Indeks VIX osiągnął rekordowy poziom zamknięcia 16 marca.

W przypadku wystąpienia tego rodzaju paniki należy wypatrywać klasycznego dnia kontynuacji, który da zielone światło do ponownego kupowania akcji. Taki byczy sygnał pojawił się na Nasdaq 6 kwietnia, kiedy to technologiczny indeks kompozytowy wzrósł o 7,3% przy wyższym wolumenie niż poprzedniego dnia.

Sytuacja na dzień dzisiejszy

Mówiąc prościej, indeks VIX będzie rósł, gdy rynki będą spadać, ale będzie też rósł, gdy rynki będą się podnosić. Będzie on wzrastał w okresach podwyższonej zmienności lub, w tym przypadku, gdy zainteresowanie opcjami jest większe. W rzeczywistości wraz ze wzrostem indeksu VIX rośnie cena kontraktów na opcje.

Wykres VIX 6-miesięczny

Ostatni wzrost indeksu VIX $^VIX wskazuje na niepewność na rynku, ponieważ inwestorzy opcyjni przygotowują się do potencjalnego masowego krachu, masowo kupując opcje, co również zwiększa cenę opcji, a więc automatycznie cenę indeksu VIX.

$^VIX vs. $^GSPC+0.6%

Zazwyczaj podczas spadków na rynku $^VIX V IX doświadcza największych skoków cen, ale ostatnia korekta nie przyniosła takiego skoku na VIX, a zatem może nas to czekać. Szczerze mówiąc, obecna zwyżka VIXU przypomina mi bardzo tę, którą możemy obserwować przed krachem z 2008 roku 😬.

Przewidywanie w jakimś stopniu, kiedy ulice będą "krwawić" i będzie to najlepszy moment na kupno według Rothschilda jest zdecydowanie trudne, wszak indeks VIX może nam, inwestorom indywidualnym, nieco doradzić 😉 . Jeśli podobał Ci się mój wpis, nie zapomnij mnie śledzić na Bulios, na pewno pojawi się więcej w przyszłości.

DISCLAIMER:Nie jestem profesjonalistą w dziedzinie inwestycji, a jedynie zainteresowanym inwestorem indywidualnym, więc nie jest to rekomendacja inwestycyjna.

Przeczytać cały artykuł za darmo? To kontynuuj 👇

Czy masz konto? Następnie zaloguj się lub utwórz nowy.
No comments yet