Kávová válka. Tenhle fastfood chce svrhnout Starbucks a investoři toho můžou skvěle využít

Starbucks je naprostým králem na poli prodeje kávy a je pro to investory ceněna. Teď ale došlo k nečekanému partnerství, které spojilo dva extrémně silné hráče v boji proti tomuto gigantovi.

Starbucks Corporation $SBUX-1.4% je americká společnost specializující se na výrobu a prodej kávy, čaje a dalších nápojů, pečivo a sendviče. Společnost byla založena v roce 1971 v Seattlu a od té doby se rozrostla do celosvětové sítě kaváren.

Finanční výkonnost společnosti Starbucks byla v posledních letech poměrně stabilní a zisková. V roce 2020 dosáhla společnost celkových tržeb ve výši 23,5 miliard dolarů, což znamená pokles o 11 % oproti předchozímu roku v důsledku pandemie COVID-19. Avšak společnost se stále držela na pozitivní úrovni a dosáhla čistého zisku ve výši 928 milionů dolarů. V roce 2021 společnost Starbucks oznámila plán na investici ve výši 100 milionů dolarů do programu podpory komunit, který má pomoci místním komunitám a zlepšit jejich přístup k vzdělání, kariérovému rozvoji a dalším službám.

Jedním z výzev, kterým společnost Starbucks čelí, je přechod na trvale udržitelný způsob provozování svých kaváren a snížení dopadu na životní prostředí. Společnost v posledních letech zavádí opatření, jako je snížení spotřeby energie, recyklace odpadu a podpora lokálních zdrojů potravin.

Starbucks $SBUX-1.4% má bezpochyby největší podíl na trhu s kávou. I přesto je však jedním z jeho největších konkurentů v oblasti kávy společnost Dunkin' $DNKN

Společnost Dunkin' se nemusí zdát významným hráčem v kávovém byznysu, ale podle svých slov má ve Spojených státech více než 8 500 provozoven. Starbucks má více než 35 000 světově. A Dunkin' se to rozhodl využít.

Počet prodejen Starbucks. Zdroj

Otevřít svoje provozovny je nereálné. Společnost Dunkin' má však v plánu něco jiného, a to spojit se s hlavním konkurentem, aby porazila Starbucks. A to s konkurenty značně nečekanými. A to s $KO+0.0%. Spojení dvou zdánlivě silných konkurentů je tedy pro obě společnosti jedinečnou příležitostí pokusit se odebrat podíl na trhu společnému konkurentovi, který vládne na trhu s kávou.

Spolupráce dvou gigantů je již v USA na pultech obchodů a poboček Dunkin'. Káva v plechovce, kterou $KO+0.0% vyrábí a distribuuje do obchodů Dunkin'.

Oznámení spolupráce vystřelilo cenu akcie. Zdroj

"Vážíme si našich věrných zákazníků a chtěli jsme uctít jejich oblíbené pekařské výrobky lahodným způsobem, který umí jen společnost Dunkin'," uvedl v prohlášení viceprezident pro rozvoj maloobchodu společnosti Dunkin' Brian Gilbert. "Jsme rádi, že můžeme ve spolupráci se společností The Coca-Cola Company představit řadu Bakery Series a nabídnout tak pijákům ledové kávy novou chutnou variantu kávy Dunkin'."

A co je vůbec Dunkin'?

Dunkin' Brands Group, Inc. je americká společnost, která provozuje řetězec kaváren Dunkin' Donuts a Baskin-Robbins. Společnost byla založena v roce 1950 v Quincy v Massachusetts a od té doby se rozrostla do celosvětové sítě kaváren a zmrzlináren. V roce 2020 společnost Dunkin' oznámila plán na prodej a převzetí společností Inspire Brands Inc., což by mohlo vést ke změnám v oblasti strategie a provozu kaváren.

Jedním z výzev, kterým společnost Dunkin' čelí, je konkurence na trhu s kávou a potravinami. Společnost se snaží udržet konkurenceschopnost tím, že nabízí nové produkty a inovativní služby, jako jsou mobilní objednávky a doručování - nebo právě spolupráce s dalšími silnými hráči.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

není náhodou akcie Dunkin neobchodovatelná veřejně?

Tenhle článek přišel tak o 3 roky pozdě :D

Tohle není můj šálek kávy 😄 Nemáš tam raději nějakého producenta kávy? Tam by mohla být nějaká zajímavá společnost, pravděpodobně z Brazílie nebo Venezuely.

To spojení s Colou by mohlo být hodně zajímavé, nicméně lídra to asi neohrozí.

Timeline Tracker Overview