Ünlü ekonomi balonu uzmanı Jeremy Grantham, %50'lik bir düşüşe ve S&P'nin 2000 yılı civarına gerilemesine hazır olun…

Tanınmış bir finans uzmanı ve yatırımcı, uzun vadeli vahşi piyasa durumunun, tanınmış bir endeksi değerinin yarısına indirebilecek ve yatırımcılara büyük acı çektirebilecek süper bir çöküşle sonuçlanacağından endişe ediyor. Bunu neye dayandırıyor?

Jeremy Grantham kimdir?

Jeremy Grantham İngiliz-Amerikalı bir yatırımcı ve hisse senetleri ve tahviller konusunda uzmanlaşmış bir yatırım şirketi olan GMO'nun (Grantham, Mayo, & van Otterloo) kurucusudur. Piyasalar ve dünya ekonomisi hakkındaki kötümser tahminleriyle tanınmaktadır. Grantham İngiltere'de doğdu ve Sheffield Üniversitesi'nde matematik ve Harvard Üniversitesi'nde yönetim ekonomisi okudu. Daha sonra 1977 yılında kendi şirketi GMO'yu kurmadan önce çeşitli yatırım şirketlerinde çalıştı.

Grantham, piyasalar hakkındaki uzun vadeli görüşleri ve potansiyel piyasa balonları ve krizleri hakkındaki tahminleriyle tanınmaktadır. 2000 yılında, teknoloji piyasası balonunun yakında patlayacağını öngörmüş ve patlamıştır. 2007 yılında küresel bir mali kriz ve bunun dünya ekonomisi üzerindeki sonuçları konusunda uyarıda bulunmuştur. Grantham aynı zamanda koruma ve çevre konularına olan ilgisiyle de tanınıyor. 2011 yılında London School of Economics'te iklim değişikliği ve bunun ekonomi üzerindeki etkileri üzerine araştırmalara odaklanan Grantham İklim Değişikliği ve Çevre Araştırma Enstitüsü'nü kurdu. Grantham 2018 yılında Time dergisinin dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde yer aldı.

Ancak bunun şu an için bir önemi yok. Önemli olan balonları öngörebilen adamın yeniden uyarıda bulunması.

Jeremy Grantham, Her Şey Balonu olarak adlandırdığı balonun patlamasının S&P 500 endeksinin %50'ye varan oranda düşmesine ve ABD ekonomisinin sancılı bir durgunluğa sürüklenmesine neden olabileceğini iddia ediyor.

Yüzde 50 düşüş mü? Bu gerçekten de acı verici olurdu.

Grantham'a göre, hisse senedi, tahvil, gayrimenkul, sanat ve diğer yatırımların fiyatları pandemi sırasında sürdürülemez seviyelere tırmandı. Grantham, mevcut balonun öncekilere kıyasla çok büyük olduğunu ve boyut olarak hem dot-com hem de 2008'i geride bıraktığını söyledi.

https://www.youtube.com/watch?v=1AWraBm51tc

"2000 yılındaki gibi hafif bir düşüşten bahsetmediğimi unutmayın," diye devam eden Grantham, bearmarketin önümüzdeki yıl da devam edebileceği tahmininde bulundu. Dot-com çöküşünün sadece hafif bir durgunluğa neden olduğunu, ancak buna rağmen Nasdaq endeksinin o dönemde %82 düştüğünü ve S&P 500 endeksinin değerinin yarıya indiğini belirtti. Balon uzmanı, ABD'nin şanslı olması halinde S&P 500 endeksinin yaklaşık %24 oranında düşerek 3.000 puan seviyesine inebileceğini öngördü. Olaylar kötü giderse, gösterge endeksinin pandeminin en düşük seviyesinin altına düşerek yaklaşık 2.000 puana gerileyebileceği uyarısında bulundu.

Grantham'a göre bir süper balon patladığında resesyon kaçınılmazdır ve spekülatif çılgınlık birden fazla varlık sınıfını içerdiğinde takip eden düşüş daha da kötüdür. Grantham ayrıca mevcut bankacılık krizini de bir sorun olarak görüyor ve ABD kredi piyasalarının yüksek borç seviyeleri ve artan faiz oranları nedeniyle baskı altına girebileceğini belirtiyor. Bu durumun, varlık piyasası balonunun patlamasının etkilerini daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

Öte yandan, Michael Burry gibi Grantham da hala uyarıyor ve öngörüsünün gerçekleşmesini bekliyor. Altı ay önce süper balon hakkında konuşmuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=-Ap-6xZjzFY

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde edilen verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

No comments yet
Timeline Tracker Overview