S&P 500 ^GSPC 5,294.2 -0.20%
Nvidia NVDA $1,137.42 +6.83%
Tesla TSLA $175.98 -1.82%
Alphabet GOOG $177.41 +0.61%
Amazon AMZN $181.57 +0.45%
Microsoft MSFT $429.18 -0.23%
Meta META $477.20 -0.21%
Apple AAPL $189.77 -0.11%

Clorox Co: Zajímavá společnost, která byla těžce ochromena pandemií

Pavel Botek
3. 4. 2023
6 min read

Silná značka, velké množství produktů a stabilní sektor? To je Clorox Co $CLX-2.0%, výrobce a prodejce produktů na úklid. Jak v současnosti vypadá společnost a jak se vypořádala s pandemií? To si rozebereme níže.

Clorox Co je americká společnost, která se specializuje na výrobu a prodej spotřebních chemikálií a výrobků pro domácnost a průmysl. Mezi její nejznámější značky patří Clorox, Pine-Sol, Liquid-Plumr, Glad, Brita a Burt's Bees. Společnost se zaměřuje na výrobu produktů pro úklid, péči o domácnost, hygienu a osobní péči.

Clorox Co nabízí širokou škálu produktů, mezi její hlavní produkty patří:

Clorox - dezinfekční prostředky, čisticí prostředky, prací prášky, kuchyňské a toaletní potřeby.

Pine-Sol - čisticí prostředky na podlahy, stěny a další povrchy.

Glad - sáčky na odpadky, kontejnery na odpadky.

Burt's Bees - přírodní kosmetika a produkty pro péči o pokožku.

Brita - filtrující vodní džbány a další produkty pro filtrace vody.

Liquid-Plumr - čističe odpadů a kanalizací.

Konkurenční výhody

Silné značky: Společnost má silné značky, jako jsou Clorox, Pine-Sol a Burt's Bees, které jsou dobře známé a respektované zákazníky. To jí umožňuje konkurovat na trhu s vysokou úrovní důvěryhodnosti a povědomí o značce.

Inovace: Clorox Co se snaží uvádět na trh nové produkty a inovativní řešení, které odpovídají potřebám zákazníků. To ji odlišuje od konkurence a umožňuje jí držet krok s měnícími se trendy a potřebami spotřebitelů.

Široká nabídka produktů: Společnost nabízí širokou škálu produktů pro úklid, hygienu a osobní péči. K

Finance

Z hlediska tržeb vidíme mírný pokles z roku 2021 na 2022. Tento pokles může být způsoben nižší poptávkou po některých produktech z důvodu pandemie, alespoň to je veškeré info, které jsem k tomu dohledal.

Náklady na výrobu (Cost of Revenue) mírně rostou, zatímco náklady na provoz mírně kolísají, ale drží se v takovém střednědobém průměru společnosti (žádný velký růst a ani pokles).

Provozní zisk Clorox Co v posledním období dosáhl hodnoty 705 milionů dolarů, což znamená mírný pokles oproti předchozímu roku. Tento pokles může být způsoben zvýšením nákladů na provoz a nižšími tržbami. Celkově zde však vidíme od roku 2020 klesající trend, což se mi nelíbí.

Čistý zisk Clorox Co v posledním období dosáhl hodnoty 435 milionů dolarů, což znamená mírný pokles oproti předchozímu roku. Opět jde podle mého o negativní zprávu, nikdo nechce vidět sérii poklesů provozního a čistého zisku.

Celkově lze říci, že Clorox Co má stabilní finanční výkonnost s mírnými fluktuacemi v tržbách a zisku v posledních letech. Hrubý zisk se mírně zvýšil, zatímco čistý zisk a zisk na akcii se mírně snížily.

Balance Sheet

Celková aktiva Clorox Co v posledním roce dosáhla hodnoty 6,158 miliard dolarů, což je mírný pokles oproti předchozímu roku, zatímco celkové závazky v posledním roce dosáhly hodnoty 5,429 miliard dolarů, což znamená taktéž mírný pokles oproti předchozímu roku.

Celkový kapitál Clorox Co v posledním období dosáhl hodnoty 3,030 miliard dolarů, což znamená mírný nárůst oproti předchozímu roku. Tento nárůst může být způsoben zvýšením emisí dluhopisů.

Vlastní kapitál Clorox Co v posledním roce dosáhl hodnoty 729 milionů dolarů, což znamená mírný nárůst oproti předchozímu roku. Tento nárůst může být způsoben ziskem v minulém období a emisí nových akcií.

Celkový dluh Cloroxu v posledním období dosáhl hodnoty 3,103 miliard dolarů, což znamená mírný nárůst oproti předchozímu roku.

Celkově lze říci, že Clorox Co má stabilní finanční pozici s mírnými fluktuacemi v celkových aktivách, závazcích a kapitálu. Vlastní kapitál a celkový kapitál společnosti se mírně zvýšily, zatímco celkový dluh se také mírně zvýšil. Pracovní kapitál byl negativní, což může znamenat potenciální problémy s likviditou.

Co se týká cashflow, tak celkově lze říci, že Clorox má stabilní cash flow s mírnými fluktuacemi v operačním, investičním a finančním cash flow. Konečná hotovostní pozice mírně klesla, což může znamenat, že společnost má potenciální problémy s likviditou. Splacení úroků se nezměnilo, zatímco kapitálové výdaje klesly. Emise dluhu mírně klesla, což může indikovat snížení potřeby financování investic.

Tržní kapitalizace společnosti dosahuje hodnoty 18,86 miliard dolarů. P/E poměr společnosti je 44,29, což znamená, že cena akcie je poměrně vysoká, a to i ve srovnání s konkurencí. PEG poměr společnosti je 3,28, což naznačuje, že cena akcie je předražená v porovnání s růstovým potenciálem společnosti. P/S poměr společnosti je 2,67, což je nad sektorovým průměrem. ROA společnosti je 7,10% a ROE společnosti je vysokých 108,50%. Dividendový výnos společnosti je 3,04%, což není špatné.

Celkově lze říci, že tržní kapitalizace a tržby společnosti jsou poměrně vysoké. P/E poměr a PEG poměr naznačují, že cena akcie je předražená. ROE společnosti je vysoké, což znamená, že společnost dokáže efektivně využívat svůj kapitál. Dividendový výnos je atraktivní. Doporučení pro tuto společnost je mírně negativní. Celkově lze říci, že společnost má dobré finanční výsledky, ale cena akcie je předražená.

Co očekávají analytici?

19 analytiků nabízejících 12měsíční cenové prognózy pro Clorox Co má střední cíl 137,00, s vysokým odhadem 165,00 a nízkým odhadem 108,00. Medián odhadu představuje pokles o -13,42 % z poslední ceny 158,24.

  • Co na společnost říkáte vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.