S&P 500 ^GSPC 5,307.01 -0.27%
Tesla TSLA $180.11 -3.48%
Alphabet GOOG $178.00 -0.86%
Apple AAPL $190.90 -0.75%
Meta META $467.78 +0.68%
Nvidia NVDA $949.50 -0.46%
Microsoft MSFT $430.52 +0.34%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Już jest: Elon Musk zainwestuje 2,9 miliarda dolarów w sieć społecznościową

Nadeszło wielkie wydarzenie. Kilka tygodni temu stworzyłem artykuł, w którym omówiłem kwestię Musk vs Twitter $TWTR. Sytuacja i problem, który się pojawił, miał dwa rozwiązania. Jedną z nich było stworzenie przez Elona Muska sieci społecznościowej lub zainwestowanie masy pieniędzy w już istniejącą sieć społecznościową i próba wejścia do jej zarządu oraz kierowania nią. Dziś ta przepowiednia się spełnia i nie uwierzysz, gdzie Musk zainwestował.

Zanim przejdziemy do samego artykułu, którego z gigantów przewidujesz?

Nie będę Was dłużej zanudzał i przejdziemy od razu do rzeczy. Elon Musk inwestuje ogromne pieniądze w akcje właśnie wspomnianego Twittera $TWTR, z którym od wielu lat ma problemy, jeśli chodzi o ograniczanie wolności słowa i wypowiedzi.

Jakiej kwoty dotyczyła ta transakcja i jakie udziały posiada?

W poniedziałek akcje Twittera wzrosły o 25% w notowaniach przedpremierowych.

Akcje Twittera $TWTR wzrosły o 25% w przedsprzedaży w poniedziałek po tym, jak Elon Musk ujawnił, że nabył duże udziały w firmie zajmującej się mediami społecznościowymi.

Miliarder kupił 73 486 938 akcji Twittera $TWTR, co stanowi 9,2% udziału w spółce, zgodnie z dokumentacją SEC. Wartość tego pakietu wynosi około 2,9 mld USD, według piątkowej ceny akcji na zamknięciu w wysokości 39,31 USD.

W poniedziałek o godzinie 7:00 rano akcje Twittera $TWTR wzrosły o 25% do 49,30 USD w notowaniach przedpremierowych.

Musk w zeszłym tygodniu skrytykował Twittera $TWTR i zasugerował, że może stworzyć własną platformę społecznościową.

"Wolność słowa ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania demokracji. Czy wierzysz, że Twitter $TWTR konsekwentnie przestrzega tej zasady?". zapytał Musk. Musk napisał w ankiecie na Twitterze $TWTR w dniu 25 marca.

Następnego dnia Musk opublikował serię tweetów, w których napisał: "Biorąc pod uwagę, że Twitter $TWTR służy de facto jako miejsce publiczne, nieprzestrzeganie zasad wolności słowa fundamentalnie podważa demokrację. Co należy zrobić?"

W odpowiedzi na sugestię jednego z użytkowników Twittera, aby stworzył własną platformę mediów społecznościowych, Musk odpowiedział: "Poważnie się nad tym zastanawiam".

Musk ma problemy z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd w związku z korzystaniem przez firmę $TWTR z Twittera. Oskarżono go również o manipulowanie i podnoszenie cen akcji na rynkach.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Muska o wprowadzanie inwestorów w błąd w 2018 r. po tym, jak na Twitterze $TWTR napisał, że "rozważa przejęcie Tesli $TSLA-3.5% w trybie prywatnym" po cenie 420 USD za akcję.

Musk i Tesla $TSLA-3.5% rozstrzygnęli zarzuty, a w ramach ugody z SEC. Tesla $TSLA-3.5% musiała zatwierdzić wszystkie tweety Muska zawierające informacje, które mogłyby wpłynąć na kurs akcji firmy.

Musk chce unieważnienia tej części ugody, twierdząc w niedawnym pozwie, że narusza ona jego wolność słowa i jest jedynie powodem do "trwającego i nękającego śledztwa".

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oświadczyła jednak na początku tego miesiąca, że nie odstąpi od tej części umowy.

Ta od dawna ciągnąca się sprawa doczekała się ostatecznego rozwiązania. Czy sądzisz, że Musk kupi kolejny, znacznie większy pakiet akcji? A może te 9% udziałów wystarczy, aby mógł on ingerować w działalność Twittera ( $TWTR)? Co sądzisz o tej inwestycji, czy jest to dobry zakup, czy po prostu chce robić "co chce" na soc. bez żadnego nadzoru i obaw przed procesami sądowymi?

Z mojego punktu widzenia to wciąż zaskoczenie, że chce wejść do zarządu Twittera, co nawet przy tak ogromnym udziale będzie bardzo trudne, jeśli chodzi o wpływanie na sedno firmy.

Moja przepowiednia, że wznieciłem kilka spisków, w znacznym stopniu się spełniła. Więcej o problemach i rozwiązaniach Musk vs Twitter tutaj:

To będzie coś wielkiego: Elon Musk może założyć własną sieć społecznościową | Bulios

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

No comments yet