Uzmanların makul bir EPS büyümesi sağlayacağını tahmin ettiği ABD'nin beşinci büyük havayolu şirketinin analizi

ABD'nin en büyük beşinci havayolu şirketi olan Alaska Air Group, pandemiden kurtulmak için mücadele ediyor ve iyi gelişmiş bir destinasyon ağına sahip esnek, kaliteli bir havayolu şirketi olarak görünüyor. Şirket zorlu bir 2020 geçirmiş olsa da, önümüzdeki yıl net gelir ve EPS'de önemli bir büyüme görmesi bekleniyor. Yatırım yapmak için iyi bir zaman mı?

Alaska Air Group bir havayolu holding şirketidir. Bünyesinde Alaska Airlines, Horizon Air ve McGee Air Services yer almaktadır. Alaska Airlines ABD'nin beşinci büyük havayolu şirketidir ve ABD, Kanada, Meksika ve Kosta Rika'da 115'ten fazla noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Horizon Air Kuzeybatı Pasifik'te bölgesel uçuşlar gerçekleştirmekte ve McGee Air Services Alaska Airlines ve diğer havayolları için yer hizmetleri sağlamaktadır. Alaska Air Group aynı zamanda Oneworld havayolu ittifakının bir üyesidir.

Başlıca pazarları ABD, Kanada ve Meksika'dır 👇

Son çeyrek raporuna göre, şirket büyümeye devam etmek için alanı olduğuna inanıyor 👇

Rekabet avantajları

Destinasyon Ağı: Alaska Airlines, hem büyük havalimanlarını hem de daha küçük bölgesel havalimanlarını içeren gelişmiş bir destinasyon ağına sahiptir. Bu, onu öncelikle büyük havalimanlarına odaklanan rakip havayollarından ayırır.

Hizmet kalitesi: Alaska Airlines, konforlu koltuklar, kaliteli yiyecek ve içecek ve mükemmel müşteri desteği gibi yüksek hizmet kalitesi standartlarıyla bilinir.

Esneklik: Alaska Airlines, uçuş programı ve ücret değişiklikleri söz konusu olduğunda çok esnek olmaya çalışır. Bu, uçuşları ücret ödemeden değiştirebilme, koltuğunuzu önceden seçebilme ve ücretleri ücret ödemeden değiştirebilme yeteneğini içerir.

Sık Uçan YolcuProgramı: Alaska Airlines, müşterilerin bilet alımları ve diğer hizmetler için puan kazanmalarına olanak tanıyan çok popüler bir sık uçan yolcu programına sahiptir. Bu puanlar daha sonra ek bilet alımları veya diğer avantajlar için kullanılabilir.

Güvenlik: Alaska Havayolları yüksek güvenlik standartlarına sahiptir ve düzenli olarak ABD'deki en güvenli havayollarından biri olarak derecelendirilmektedir. Bu, güvenli ve endişesiz bir şekilde seyahat etmek isteyen müşteriler için önemli bir faktör olabilir.

Finans

Gördüğünüz gibi 2020, pandeminin yansımalarının gelirleri ve kârları önemli ölçüde azaltması nedeniyle şirket için oldukça kritik bir yıl oldu. Ancak, şirket o zamandan beri kendini toparlamayı başardı ve bir kez daha büyüme çizgisini sürdürüyor.

Genel olarak, tüm göstergeler şirketin iyi gelir elde ettiği ve maliyetlerini iyi kontrol ettiği yönünde. Ancak, vergi ve faiz giderleri de dahil olmak üzere tüm maliyetlerden sonra önemli miktarda kâr elde etmiyor ki bu da benim pek hoşuma gitmiyor.

Bilançoya bakacak olursak, şirketin toplam varlıklarının son bir yıl içinde 14,2 milyar dolara yükseldiğini görüyoruz. Şirketin varlıklarının çoğunluğu gayrimenkul, fabrika ve ekipmanlardan oluşuyor ve toplam varlıkları 6 milyar doların üzerinde.

Şirketin toplam yükümlülükleri de artarak son bir yılda 10,4 milyar dolara ulaşmıştır. En büyük yükümlülük 3,8 milyar dolar olan uzun vadeli borç ve 1,8 milyar dolarlık net borç - Şirket son yıllarda borcunu azaltmak için çalışıyor ve bunu da başarıyor.

Evet, F/K oranı kesinlikle korkutucu, ancak şirketin kazanç ve gelir büyümesinde daha büyük bir artış beklediği gelecek yıla yönelik F/K ve beklentilere de bakmanız gerekiyor.

Şirket zor bir yıl geçirdi ve özellikle son yıl EPS'de %87,6'lık bir düşüş yaşandı. Bununla birlikte, şirketin gelecek yıl %20,38 ve önümüzdeki beş yıl içinde %19,43 EPS büyümesi kaydetmesi bekleniyor.

Şirketin fiyat/defter değeri oranı 1,36 olup, hisse senedinin şu anda defter değerine göre makul bir fiyattan işlem gördüğünü göstermektedir. Şirketin 0,57 gibi nispeten düşük bir borç/özsermaye oranı var, bu da şirketin yönetilebilir miktarda borcu olduğunu gösteriyor, ancak rakipleri arasında bulunabilecek olandan daha yüksek bir ortalama.

Marjlara ve getirilere (ROA, ROE ve ROI)baktığımda bu kadar düşük rakamlar görmemiştim ve şirkete ve neden böyle olduğuna daha yakından bakmak gerekiyor.

Benim açımdan 40 dolarlık fiyat etiketi o kadar da kötü görünmüyor, ancak son yıllardaki performansı ve düşük marjları beğenmiyorum. Bununla birlikte, şirketin bir bütün olarak sunabileceği çok şey var ve muhtemelen onlara bir şans vermekten ve onları daha fazla keşfetmekten korkmazdım.

Analist Tahminleri

Alaska Air Group Inc için 12 aylık fiyat tahminleri sunan 13 analistin medyan hedefi 62,00 olup, en yüksek tahmin 91,00 ve en düşük tahmin 58,50'dir. Medyan tahmin, 40,63 olan son fiyattan +%52,60'lık bir artışı temsil ediyor.

  • Şirketi nasıl buluyorsunuz? 🤔

Lütfen bunun finansal tavsiye olmadığını unutmayın. Her yatırım kapsamlı bir analizden geçmelidir.


No comments yet
Timeline Tracker Overview