Americká dluhová krize přijde dříve, než se původně očekávalo, říká známý ekonom

Fed ohrožuje ekonomiku tím, že neupřednostňuje stabilitu bank, řekl Mark Zandi z Moody's. Řekl, že zvýšení sazeb Fedu o 25 bazických bodů přispělo ke zpřísnění úvěrových podmínek v bankách a dluhová krize tak přijde mnohem dříve.

Mark Zandi

Fed neupřednostňuje stabilitu amerického bankovního systému – a to ohrožuje ekonomiku, tvrdí hlavní ekonom Moody's Mark Zandi.

V rozhovoru minulý čtvrtek odhadl, že přísnější úvěrové podmínky od kolapsu Silicon Valley Bank se rovnají dvěma nebo třem zvýšením úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Centrální bankéři navíc na svém zasedání zvýšili referenční sazby o dalších 25 bazických bodů.

Fed zvýšil sazby o dalších 25 bodů na 4,75 % - 5% v březnu 2023 a tlačí tak náklady na půjčování na nová maxima (nejvíce od roku 2007), protože inflace zůstává vysoká. Rozhodnutí přišlo v souladu s očekáváním většiny investorů, i když někteří věřili, že centrální banka by měla pozastavit cyklus zpřísňování, aby posílila finanční stabilitu.

"To posouvá cíl sazby federálních efektivních fondů blíže k 6%. Myslím, že je to docela významné zvýšení úrokových sazeb a myslím si, že to ohrožuje ekonomiku," varoval Zandi.

Sazba Fedu je nyní oficiálně zaměřena na 4,75-5% poté, co centrální bankéři již v loňském roce zvýšili sazby o 1 700%, aby kontrolovali inflaci.

To však způsobilo masivní ztráty v portfoliích dluhopisů bank, což vyvolalo krach SVB a dostalo další regionální banky pod tlak vkladatelů hledajících bezpečí u větších bank.

Komentátoři trhu jako Paul Krugman a Bill Ackman naléhali na Fed, aby pozastavil nebo úplně stáhl svůj režim zvyšování sazeb, protože obavy z bankovního systému se vyhrotily.

Zandi se také domnívá, že představitelé Fedu měli na svém posledním zasedání pozastavit sazby, aby prozkoumali plné dopady bankovní krize na ekonomiku.

"První prioritou musí být stabilita bankovního systému, a to samozřejmě neudělali, a myslím si, že zde podstupují riziko krize a dluhové krize," řekl.

(252) Fed should pause here, says economist Mark Zandi - YouTube

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Máš svůj účet? Tak se přihlas . A nebo vytvoř nový.

Hypoteční krize... to se stalo v roce 2008, že?

Zdá sa mi, že sadzby sú čím ďalej tým viac záležitosť politická ako ekonomická.

No pokud se bankovní krize rovná 2-3 navýšení o 25bps, tak dobře pro boj s inflací. Samozřejmě se to projeví až za dlouho, ale možná to ten proces urychlí.

Timeline Tracker Overview