Kryzys zadłużenia USA nadejdzie szybciej niż się spodziewamy, mówi znany ekonomista

Fed zagraża gospodarce nie stawiając na pierwszym miejscu stabilności banków, powiedział Mark Zandi z Moody's. Powiedział, że podwyżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych przez Fed przyczyniła się do zaostrzenia warunków kredytowych w bankach, więc kryzys zadłużenia przyjdzie znacznie szybciej.

Mark Zandi

Fed nie traktuje priorytetowo stabilności amerykańskiego systemu bankowego - a to zagraża gospodarce, mówi główny ekonomista Moody's Mark Zandi.

W wywiadzie udzielonym w ubiegły czwartek ocenił, że zaostrzenie warunków kredytowych od czasu upadku Silicon Valley Bank równa się dwóm lub trzem podwyżkom stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Dodatkowo bankierzy centralni podnieśli na swoim posiedzeniu benchmarkowe stopy o kolejne 25 punktów bazowych.

Fed podniósł stopy o kolejne 25 punktów do poziomu 4,75%-5% w marcu 2023 r., pchając koszty pożyczek na nowe maksima (najwyższe od 2007 r.), ponieważ inflacja pozostaje wysoka. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości inwestorów, choć niektórzy uważali, że bank centralny powinien wstrzymać cykl zacieśniania, by wzmocnić stabilność finansową.

"To przesuwa cel dla stopy funduszy federalnych bliżej 6%. Myślę, że jest to dość znaczący wzrost stóp procentowych i myślę, że naraża gospodarkę na ryzyko" - ostrzegł Zandi.

Stopa funduszy federalnych jest obecnie oficjalnie docelowa na poziomie 4,75-5% po tym, jak bankierzy centralni podnieśli już stopy o 1700% w zeszłym roku, aby kontrolować inflację.

Ale to spowodowało ogromne straty w portfelach obligacji banków, wywołując upadek SVB i stawiając inne banki regionalne pod presją deponentów szukających bezpieczeństwa w większych bankach.

Komentatorzy rynkowi, tacy jak Paul Krugman i Bill Ackman, wezwali Fed do zawieszenia lub całkowitego wycofania reżimu podwyżek stóp, ponieważ obawy o system bankowy nasiliły się.

Zandi uważa również, że urzędnicy Fed powinni byli wstrzymać stopy na swoim ostatnim posiedzeniu, aby zbadać pełny wpływ kryzysu bankowego na gospodarkę.

"Pierwszym priorytetem musi być stabilność systemu bankowego, a oni oczywiście tego nie zrobili i myślę, że podejmują tutaj ryzyko kryzysu i kryzysu zadłużenia" - powiedział.

(252) Fed powinien tu pauzować, mówi ekonomista Mark Zandi - YouTube

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


No comments yet
Timeline Tracker Overview