S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Zavíráme krám. Známá vesmírná společnost Virgin Orbit Richarda Bransona se propadla o 75 %

Dominik Petrnoušek
1. 4. 2023
4 min read

Málokteré téma je tak populární, jako dobývání vesmíru. Máme to štěstí, že žijeme v době, kdy jsem opravdu jen krůček od velkého zlomu. Jeden z největších hráčů ale ukázal, že ne vždy má i tak zajímavé odvětví na růžích ustláno.

Tahle sázka Bransonovi asi nevyšla

Co je vůbec Virgin Orbit?

Virgin Orbit $VORB je americká kosmická společnost založená v roce 2017. Je to dceřiná společnost Virgin Group, kterou vlastní britský podnikatel Sir Richard Branson. Hlavním cílem společnosti Virgin Orbit je poskytnout přístup na oběžnou dráhu pro satelity a další kosmické náklady pomocí mobilních raketoplánů.

Společnost používá raketoplán LauncherOne, který je připevněn k letounu Boeing 747 a vynáší satelity na oběžnou dráhu. Tento způsob startu umožňuje snížit náklady na kosmické mise a umožňuje rychlejší a flexibilnější přístup na oběžnou dráhu. Virgin Orbit je jedním z mnoha projektů, kterými se Sir Richard Branson zabývá v rámci svého podnikání v oblasti cestování a technologií. Společnost se zaměřuje na inovace v oblasti kosmických letů a má ambiciózní plány na další expanzi a rozvoj svého podnikání. Jenomže podobně jako ostatní Bransonovy projekty - je dost riskantní.

https://www.youtube.com/watch?v=otmjA8IcWfE

Několik týdnů po neúspěšném pokusu o vypuštění užitečného nákladu z britské půdy, který byl pro tento startup zaměřený na rozmísťování satelitů významným milníkem, dochází společnosti peníze. V důsledku toho bude muset propustit 675 zaměstnanců, tedy zhruba 85 %.

Propuštění prý proběhne za účelem snížení výdajů s ohledem na neschopnost společnosti zajistit smysluplné financování, jak se uvádí ve čtvrtečním prohlášení pro Komisi pro cenné papíry a burzy.

Akcie společnosti Virgin Orbit, která poprvé vstoupila na burzu v srpnu 2021 s oceněním téměř 4 miliardy dolarů, klesly v pátek na polovinu a z aposledních 5 dní si odepsaly téměř 75 %.

Branson, který je známý především díky založení společností Virgin Records a Virgin Atlantic, ovládá rozsáhlé impérium podniků, které je rozmanitější než impérium Elona Muska. V poslední době se však jeho ambiciózní hazardní hry nevyplatily.

https://www.youtube.com/watch?v=PQ56X2d8o7U

Kdo je Richard Branson?

Sir Richard Branson je britský podnikatel, filantrop a dobrodruh, který se narodil 18. července 1950 v Londýně. Je nejznámější jako zakladatel a majitel Virgin Group, která zahrnuje více než 400 společností v různých odvětvích, jako jsou letectví, telekomunikace, zábava, zdravotní péče a další.

Branson začal svou kariéru jako maloobchodní prodejce nahrávek a následně založil vlastní nahrávací společnost Virgin Records, která se stala jednou z největších nahrávacích společností na světě v 70. a 80. letech. Poté se Branson zaměřil na rozvoj letectví a založil společnost Virgin Atlantic Airways, která se stala jedním z největších konkurentů britských aerolinek British Airways.

Net Worth Bransona činil loni téměř 5 miliard dolarů. Zdroj

Mimo své podnikání se Branson angažuje v mnoha filantropických aktivitách. Je známý svým výzkumem v oblasti ochrany životního prostředí a podporou sociálních a zdravotních projektů. Také se aktivně účastní sportovních akcí a dobrodružných výprav, jako je například plavba přes Atlantik. Branson je jedním z nejbohatších lidí na světě a jeho jmění se odhaduje na více než 5 miliard dolarů. Byl jmenován Sirem roku 1999 za své služby podnikání a charitě.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.