S&P 500 ^GSPC 5,310.99 +0.12%
Nvidia NVDA $1,131.49 +6.27%
Tesla TSLA $177.02 -1.24%
Alphabet GOOG $178.07 +0.99%
Apple AAPL $191.25 +0.67%
Microsoft MSFT $428.93 -0.29%
Amazon AMZN $181.02 +0.15%
Meta META $477.88 -0.07%

Goldman Sachs: Éra dominance akcií končí. Přichází nová éra.

Martin Bartkovský
7. 4. 2023
5 min read

Po dlouhé léta zde byla éra dominance amerických akcií, kdy většina investorů pomalu neznala žádnou jinou alternativu k akciím. Podle Goldman Sachs však tento trend pomalu končí, a přichází nová éra.

Americké domácnosti začínají opouštět akcie jako hlavní způsob investování a přesouvají se k alternativním investičním možnostem. Tento trend je důsledkem rostoucího výnosu amerických státních a korporátních dluhopisů, které poskytují více možností mimo akciový trh. 

David J. Kostin, hlavní americký akciový stratég Goldman Sachs, předpovídá, že americké domácnosti prodají akcie v hodnotě 750 miliard dolarů v roce 2023. Dlouholetá mantra "TINA" (neexistuje žádná alternativa k akciím) se mění na "TARA" (existují rozumné alternativy), což zahrnuje dluhopisy a státní pokladny.

Změna tržního prostředí

V současné době investují americké domácnosti 40 % svých finančních aktiv do akcií, ale tento poměr se začíná měnit. Poptávka domácností po akciích klesla meziročně o 78 % na 209 miliard dolarů v roce 2022. Investoři vytáhli 52 miliard dolarů z amerických akciových ETF a podílových fondů a investovali 425 miliard dolarů do fondů peněžního trhu. Brendan Murphy z Insight Investment také tvrdí, že posedlost investorů akciemi končí.

pohyby financí v aktivech.

Analytici předpovídají migraci od akcií kvůli rozšíření možností. Strategové investiční banky nastínili "případ poklesu" pro americký akciový trh, kdy by americké domácnosti mohly prodat akcie až za 1,1 bilionu dolarů. Na konci roku 2022 činilo celkové vlastnictví akcií v USA 65 bilionů dolarů.

TARA: Existují rozumné alternativy

Američtí investoři se nyní obracejí k alternativním investicím, které nabízejí větší stabilitu než akcie. Jednou z hlavních alternativ jsou dluhopisy, které zahrnují státní pokladny a korporátní dluhopisy. Rostoucí výnosy těchto dluhopisů znamenají, že investoři mohou dosáhnout slušných výnosů bez toho, aby riskovali volatilitu akciových trhů.

Dluhopisy nejsou jedinou alternativou, na kterou se investoři zaměřují. Komodity, jako je zlato, stříbro a ropa, jsou také oblíbenými investičními nástroji, které nabízejí ochranu proti inflaci a tržní nestabilitě. Navíc se stále více investorů zaměřuje na kryptoměny, které se stávají zajímavou alternativou pro diverzifikaci investičního portfolia.

Nemovitosti také představují atraktivní možnost pro investory hledající stabilní výnosy a dlouhodobou hodnotu. Investice do nemovitostí, ať už prostřednictvím přímého vlastnictví nebo investičních fondů, mohou být méně volatilní než akcie a poskytovat pravidelný příjem z nájemného.

Indexové fondy a ETF, které sledují širší trh nebo určité sektory, mohou také nabídnout diverzifikaci a omezení rizika, které přinášejí jednotlivé akcie. Tyto fondy umožňují investorům získat expozici na různé trhy s menším množstvím výzkumu a řízení.

Důležitost diverzifikace

Tento trend směrem k alternativním investicím zdůrazňuje důležitost diverzifikace investičního portfolia. Diverzifikace znamená rozložení investic mezi různé aktiva a sektory, což snižuje celkové riziko. V případě poklesu jednoho aktiva nebo sektoru mohou jiné části portfolia zůstat stabilní nebo naopak růst, což snižuje celkovou ztrátu.

Závěr

Na závěr, americké domácnosti se přesouvají od akcií k alternativním investicím, což představuje novou éru v investičním prostředí. Tento trend k TARA upozorňuje na důležitost diverzifikace, adaptace a vzdělávání pro úspěšné investování. Jak se trh a možnosti dále vyvíjejí, investoři, finanční poradci a technologické společnosti budou hrát klíčovou roli při tvorbě nových strategií a nástrojů pro dosažení optimálního růstu a minimalizaci rizik.

Tento posun směrem k alternativním investicím také otevírá nové příležitosti pro finanční technologie a inovace. Start-upy a technologické společnosti mohou hrát klíčovou roli při zjednodušení procesu investování a poskytování sofistikovaných nástrojů pro správu rizik a analýzu trhu.

Vzdělávání je také důležitým aspektem tohoto trendu. Jak se investiční prostředí stává komplexnější, je nezbytné, aby investoři měli dostatečné znalosti a dovednosti pro navigaci v měnícím se trhu. To zahrnuje základní vzdělání o alternativních investicích, strategiích pro diverzifikaci a řízení rizik.

UPOZORNĚNÍ: Nejsem finanční poradce, a tento materiál neslouží jako finanční nebo investiční doporučení. Obsah tohoto materiálu je čistě informativní.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.