S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Oto trzy akcje o jednych z najwyższych stóp zwrotu z dywidendy. Czy warto w nie inwestować?

Adrian Nowak
2. 4. 2023
7 min read

Wysoka Dywidenda. Kto nie chciałby odzyskać 10% lub nawet 15% swojej inwestycji każdego roku, prawda? Ale na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że to nie jest takie proste!

Ta akcja ma jedną z najwyższych dywidend

Wysoka dywidenda jest kusząca, ale powinieneś automatycznie zwrócić uwagę. W końcu rzadko zdarza się, że niezwykle wysoka wypłata nie kryje w sobie jakiegoś niebezpieczeństwa, a przynajmniej uniesionego palca. Niekoniecznie jest ona nietrwała, ale prawdopodobnie będzie wymagała znacznie większej uwagi i kontroli z Twojej strony.

Dywidenda to kwota, którą spółka wypłaca akcjonariuszom ze swoich zysków. Na pierwszy rzut oka brzmi to dobrze - ma wysokie zyski, więc dobrze sobie radzi. Niekoniecznie. W rzeczywistości wysoka dywidenda może świadczyć o tym, że spółka ma ograniczone możliwości inwestowania swoich zysków we wzrost i rozwój.

Ponadto wysoka dywidenda może również sygnalizować, że spółka może nie być pewna swoich przyszłych zysków i chce zatrzymać swoich akcjonariuszy. Jeśli spółce nie uda się utrzymać zyskownych wyników, może być zmuszona do zmniejszenia lub nawet zlikwidowania dywidendy, co może mieć negatywny wpływ na cenę akcji.

Innym powodem może być wyjątkowo (i prawdopodobnie krótkoterminowo) dobra sytuacja w sektorze. Za przykład weźmy sektor energetyczny tej jesieni, w którym sytuacja niespodziewanie się poprawia. Może on wtedy wypłacić dodatkową dywidendę, a to zwiększy stopę zwrotu. Ale taka sytuacja może nie trwać wiecznie. Tak będzie np. w przypadku $PBR-0.8%, któremu również przyjrzymy się tutaj.

Z tego powodu inwestorzy powinni dokładnie rozważyć, czy wyższa dywidenda w danej spółce stanowi dla nich akceptowalne ryzyko i czy ta dywidenda jest zrównoważona w długim terminie. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w akcje o wysokiej dywidendzie należy dokonać dokładnej analizy spółki i jej sektora.

Pioneer Resources$PXD+0.7%

Pioneer Resources to australijska spółka górnicza koncentrująca się na poszukiwaniu i produkcji złota, niklu i miedzi. Została założona w 2002 roku i posiada swoje główne projekty w Australii Zachodniej, w tym Sinclair Nickel Project, który jest jednym z największych i najbardziej znaczących projektów niklowych w tym kraju.

Ponadto Pioneer Resources prowadzi poszukiwania złota i miedzi w Australii Zachodniej i Queensland. Spółka szczyci się zaawansowaną technologią i innowacyjnym podejściem do wydobycia, co daje jej przewagę konkurencyjną na rynku.

Ma jedną z najwyższych średnich wypłat dywidendy w indeksie na podstawie 12-miesięcznego okresu obserwacji. Jednakże, te wypłaty obejmują nadzwyczajne i specjalne dywidendy, które szczerze mówiąc mogą nie być realistycznie trwałe. Należy jednak pamiętać, że nie ma gwarancji, że duży zysk utrzyma się do 2023 roku.

Petróleo Brasileiro S.A $PBR-0.8%

Petrobras, pełna nazwa Petróleo Brasileiro S.A., jest brazylijską międzynarodową firmą naftową z siedzibą w Rio de Janeiro. Firma specjalizuje się w produkcji, przetwarzaniu i dystrybucji ropy naftowej i gazu ziemnego, i jest jednym z największych producentów ropy naftowej i gazu na świecie.

Petrobras posiada rozległe pola naftowe i gazowe w Brazylii i za granicą, a także jest właścicielem rafinerii i sieci dystrybucyjnych w Brazylii i kilku krajach Ameryki Łacińskiej. Firma koncentruje się również na rozwoju paliw alternatywnych i odnawialnych źródeł energii. Petrobras w przeszłości borykał się z wieloma problemami, w tym skandalami korupcyjnymi i trudnościami finansowymi, które doprowadziły do spadku jego wyceny przez inwestorów. W ostatnich latach firmie udało się jednak przeprowadzić restrukturyzację i poprawić wyniki oraz stabilność finansową.

Obecnie Petrobras skupia się na obniżeniu kosztów i poprawie efektywności, a także na rozwoju swoich morskich pól naftowych, co może doprowadzić do dalszego wzrostu i poprawy wyników firmy.

Analiza Petroleo Brasiliero: Czy może utrzymać 70% dywidendę i P/E poniżej 2?

Ogólnie rzecz biorąc, Petrobras jest głównym graczem na rynku ropy naftowej, z rozległymi aktywami i potencjałem rozwoju. Inwestorzy powinni być jednak świadomi ryzyka związanego z inwestowaniem w tę spółkę, w tym wpływu cen ropy i gazu na jej wyniki, a także możliwości wahań w brazylijskiej polityce i przepisach.

Obszernie opisałem tutaj spółkę PBR. W rzeczywistości ma on obecnie niesamowitą dywidendę w wysokości od 50% do 70% i P/E poniżej dwóch, co wygląda niesamowicie dobrze. Należy jednak pamiętać, że z powodu geopolityki i ponadprzeciętnego minionego roku, liczby te mogą być mocno przekłamane.

Szał dywidendowy może się skończyć, zakładając, że nowy rząd skupi się na budowie nowych zdolności rafineryjnych. Nawet jeśli dywidenda zostanie obcięta z tego czy innego powodu, akcjonariusze nadal będą mieli dywidendę znacznie powyżej średniej rynkowej, jak się wydaje .

Spółka w ostatnim czasie wykorzystywała swoje doskonałe zyski i nadwyżkę przepływów pieniężnych do spłaty zadłużenia. Oczekuje się, że spółka będzie dalej zmniejszać swoje zadłużenie, jeśli nie będzie nadmiernie wydawać na wydatki kapitałowe.

Dywidenda podskoczyła dość znacząco. Jednak nawet wcześniej nie była ona najniższa

Szczególne znaczenie ma tutaj wskaźnik P/E. P/E jest wyjątkowo niski, obecnie wynosi nieco ponad 1,8. Taki wskaźnik jest nie tylko ogólnie niski. Jest on również niski w przypadku Petrobrasu, zwłaszcza jeśli spojrzymy na wykresy historii P/E spółki. Patrząc na liczby, Petrobras jest jedną z największych spółek o rekordowo niskim P/E. W dzisiejszych czasach rzeczywiście bardzo trudno jest znaleźć duże, zyskowne i tanie spółki.

Jeśli chodzi o stan światowej gospodarki i przyszłość cen ropy, jest wiele powodów do niepokoju. Uzasadnione mogą być również obawy inwestorów dotyczące brazylijskiej polityki. Jednocześnie za pozytywy można uznać finanse PBR, doskonałą stopę dywidendy i bliskie związki z brazylijskim rządem.

Osobiście, pomimo niezrównoważonej sytuacji dywidendowej, lubię tę spółkę. jednak jest to wyjątkowo ryzykowny zakład i należy o tym pamiętać.

Altria Group Inc. $MO-0.7%

Altria, firma stojąca za papierosami Marlboro, produktami do fajki i cygar Black & Mild oraz tytoniem bezdymnym Copenhagen i Skoal, jest "grzeszną akcją", która wykazała bardzo wiarygodne zyski pomimo wahań w ciągu ostatniego roku. Nie ma zbyt dużego potencjału wzrostu w kategorii produktów, która jest bezsprzecznie szkodliwa, ale jasne jest, że Altria dominuje na amerykańskim rynku osób szukających nikotynowego fixu. Jeśli chodzi o dochód z inwestycji, firma odnotowała ponad 50 kolejnych lat wzrostu dywidendy, więc może pochwalić się zrównoważoną i hojną wypłatą, która jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów w notowaniach bez ryzyka. To, w połączeniu z rentownością, która jest około pięć razy większa niż w przypadku typowych akcji w S&P 500, czyni tę akcję dywidendową wartą uwagi.

Altria jest również stabilna w długim okresie pod względem ceny akcji.

Czy masz ulubione akcje o wysokiej rentowności? A może wolisz ich unikać i zamiast tego pójść drogą niższych i bardziej sprawdzonych tytułów uczestnictwa?

Disclaimer: To w żadnym wypadku nie jest rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Ja jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.