S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Bunlar, en yüksek temettü getirilerinden bazılarına sahip üç hisse senedidir. Yatırım yapmaya değer mi?

Burhan Yılmaz
2. 4. 2023
7 min read

Yüksek temettü. Kim her yıl yatırımının %10'unu hatta %15'ini geri almak istemez ki, değil mi? Ancak ilk bakışta bunun o kadar basit olmadığını düşünebilirsiniz!

Bu hisse senedi en yüksek temettülerden birine sahiptir

Yüksek bir temettü caziptir, ancak otomatik olarak dikkat etmelisiniz. Sonuçta, aşırı yüksek bir ödemenin bazı tehlikeleri ya da en azından kaldırılmış bir parmağı gizlemediği nadirdir. Mutlaka sürdürülemez değildir, ancak muhtemelen sizin tarafınızdan çok daha fazla özen ve kontrol gerektirecektir.

Temettü, bir şirketin kârından hissedarlarına ödediği miktardır. Bu, ilk bakışta kulağa hoş gelebilir - yüksek kârı vardır, dolayısıyla iyi gidiyordur. Her zaman değil. Aslında, yüksek bir temettü, şirketin kârını büyüme ve gelişmeye yatırmak için sınırlı fırsatlara sahip olduğunu gösterebilir.

Buna ek olarak, yüksek bir temettü, şirketin gelecekteki getirilerinden emin olamayabileceğine ve hissedarlarını elinde tutmak istediğine de işaret edebilir. Şirket kârlı performansını sürdüremezse, temettüyü azaltmak veya hatta ortadan kaldırmak zorunda kalabilir ve bu da hisse fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Bir başka neden de sektördeki alışılmadık (ve muhtemelen kısa vadeli) iyi durum olabilir. Örnek olarak, durumun beklenmedik bir şekilde iyileştiği bu sonbaharda enerji sektörünü ele alalım. Bu durumda ekstra temettü ödeyebilir ve bu da getiriyi artıracaktır. Ancak böyle bir durum sonsuza kadar sürmeyebilir. Örneğin burada da inceleyeceğimiz $PBR-0.5% için durum böyle olacaktır.

Bu nedenle, yatırımcılar belirli bir şirkette daha yüksek bir temettünün kendileri için kabul edilebilir bir riski temsil edip etmediğini ve bu temettünün uzun vadede sürdürülebilir olup olmadığını dikkatle değerlendirmelidir. Yüksek temettü veren bir hisse senedine yatırım yapmaya karar vermeden önce şirketin ve sektörün kapsamlı bir analizi yapılmalıdır.

Pioneer Resources$PXD+0.7%

Pioneer Resources, altın, nikel ve bakır arama ve üretimine odaklanmış Avustralyalı bir madencilik şirketidir. Şirket 2002 yılında kurulmuştur ve ülkenin en büyük ve en önemli nikel projelerinden biri olan Sinclair Nikel Projesi de dahil olmak üzere Batı Avustralya'da ana projeleri bulunmaktadır.

Ayrıca Pioneer Resources, Batı Avustralya ve Queensland'de altın ve bakır aramaları yürütmektedir. Şirket, ileri teknolojisi ve madenciliğe yönelik yenilikçi yaklaşımlarıyla gurur duymakta ve bu da ona pazarda rekabet avantajı sağlamaktadır.

Son 12 aylık geçmişe bakıldığında endeksteki en yüksek ortalama temettü ödemelerinden birine sahiptir. Ancak bu ödemeler, açıkçası gerçekçi bir şekilde sürmeyebilecek olağanüstü ve özel temettüleri içerir. Bununla birlikte, yüksek getirinin 2023 yılına kadar süreceğinin garantisi olmadığını unutmayın.

Petróleo Brasileiro S.A $PBR-0.5%

Tam adı Petróleo Brasileiro S.A. olan Petrobras, merkezi Rio de Janeiro'da bulunan Brezilyalı çok uluslu bir petrol şirketidir. Şirket petrol ve doğal gazın çıkarılması, işlenmesi ve dağıtımı konusunda uzmanlaşmıştır ve dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden biridir.

Petrobras, Brezilya'da ve yurtdışında geniş petrol ve gaz sahalarına sahiptir ve Brezilya'da ve Latin Amerika'daki çeşitli ülkelerde rafinerilere ve dağıtım ağlarına sahiptir. Şirket ayrıca alternatif yakıtların ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine de odaklanmaktadır. Petrobras geçmişte yolsuzluk skandalları ve yatırımcılar tarafından değerinin düşmesine neden olan mali zorluklar da dahil olmak üzere bir dizi sorunla karşı karşıya kalmıştır. Ancak şirket son yıllarda yeniden yapılanmayı ve performansını ve finansal istikrarını iyileştirmeyi başardı.

Petrobras şu anda maliyetlerini düşürmeye ve verimliliği artırmaya odaklanmanın yanı sıra daha fazla büyüme ve şirket performansında iyileşme sağlayabilecek açık deniz petrol sahalarını geliştirmeye odaklanmaktadır.

Petroleo Brasiliero'nun Analizi: %70 temettü ve 2'nin altında F/K oranını koruyabilir mi?

Genel olarak Petrobras, geniş varlıkları ve geliştirme potansiyeli ile petrol piyasasında önemli bir oyuncudur. Ancak yatırımcılar, petrol ve gaz fiyatlarının performansı üzerindeki etkisinin yanı sıra Brezilya siyaseti ve düzenlemelerindeki dalgalanma potansiyeli de dahil olmak üzere bu şirkete yatırım yapmakla ilişkili risklerin farkında olmalıdır.

PBR'yi burada kapsamlı bir şekilde ele aldım. Aslında, şu anda %50 ila %70 arasında inanılmaz bir temettüye ve inanılmaz derecede iyi görünen ikinin altında bir F/K'ya sahip. Ancak jeopolitik gelişmeler ve ortalamanın üzerinde geçen bir yıl nedeniyle bu rakamların büyük ölçüde çarpık olabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Yeni hükümetin yeni rafinaj kapasitesi inşa etmeye odaklanacağını varsayarsak, temettü çılgınlığı sona erebilir. Temettü şu ya da bu nedenle kesilse bile, hissedarlar yine de piyasa ortalamasının çok üzerinde temettülerle baş başa kalacak gibi görünüyor.

Şirket son zamanlarda mükemmel kazançlarını ve fazla nakit akışını borçlarını ödemek için kullanıyor. Şirketin sermaye harcamalarında aşırıya kaçmaması halinde borcunu daha da azaltması bekleniyor.

Temettü oldukça önemli ölçüde arttı. Ancak bundan önce bile en düşük temettü değildi.

F/K oranı burada özellikle önemlidir. F/K oranı son derece düşüktür ve şu anda 1,8'in biraz üzerindedir. Böyle bir oran sadece genel olarak düşük değildir. Petrobras için de düşüktür, özellikle de şirketin F/K geçmişi grafiklerine bakarsak. Rakamlara göre Petrobras, rekor düzeyde düşük F/K'ya sahip en büyük şirketlerden biridir. Bugünlerde büyük, kârlı ve ucuz şirketler bulmak gerçekten de çok zor.

Dünya ekonomisinin durumu ve petrol fiyatlarının geleceği söz konusu olduğunda, endişe duymak için birçok neden var. Yatırımcıların Brezilya siyasetine ilişkin endişeleri de haklı olabilir. Aynı zamanda, PBR'nin mali durumu, mükemmel temettü verimi ve Brezilya hükümetiyle yakın bağları olumlu olarak görülebilir.

Şahsen, sürdürülemez temettü durumuna rağmen, şirketi beğeniyorum. ancak, bu SON DERECE riskli bir bahis ve akılda tutulmalıdır.

Altria Group Inc. $MO-0.3%

Marlboro sigaraları, Black & Mild pipo ve puro ürünleri ile Copenhagen ve Skoal dumansız tütünlerinin arkasındaki şirket olan Altria, geçtiğimiz yıl yaşanan dalgalanmalara rağmen çok güvenilir kazançlar elde eden bir "günah hissesi". Zararlı olduğu inkar edilemeyecek bir ürün kategorisinde çok fazla büyüme potansiyeli yoktur, ancak Altria'nın nikotin arayanlar için ABD pazarına hakim olduğu açıktır. Yatırım geliri açısından ise şirket 50 yılı aşkın bir süredir üst üste temettü artışı gerçekleştiriyor, bu nedenle risksiz kotasyonlarda yatırımcılar için çok cazip olan sürdürülebilir ve cömert bir ödemeye sahip. Bu, S&P 500'deki tipik bir hisse senedinin yaklaşık beş katı olan bir getiri ile birleştiğinde, bu temettü hissesini dikkate değer kılmaktadır.

Altria, hisse fiyatı açısından da uzun vadede istikrarlı olmuştur

Favori bir yüksek getirili hisse senediniz var mı? Yoksa onlardan kaçınmayı ve bunun yerine daha düşük ve daha kanıtlanmış başlıkların rotasına gitmeyi mi tercih edersiniz?

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizlerimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.