S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Analiza Philip Morris: Kolejny gigant tytoniowy na cienkim lodzie?

Róbert Cibor
2. 4. 2023
5 min read

Philip Morris jest jednym z największych producentów i dystrybutorów wyrobów tytoniowych na świecie. Firma produkuje i sprzedaje papierosy, wyroby tytoniowe bezdymne oraz nowe produkty tytoniowe i nikotynowe. Jest to świetny biznes. Ale czy jest to również świetna akcja?

Podstawowy przegląd

Philip Morris International jest jednym z największych na świecie producentów wyrobów tytoniowych, a jego główne marki to Marlboro, L&M i Parliament. Firma została założona w 1847 r. w USA, a w 2008 r. oddzieliła się od spółki macierzystej Altria, aby skupić się wyłącznie na rynkach międzynarodowych.

PM chce zdywersyfikować swoje portfolio o nowe segmenty, w tym produkty takie jak e-papierosy i produkty o niskiej zawartości nikotyny. Firma inwestuje również w badania i rozwój w tym zakresie. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, PM stara się być również firmą odpowiedzialną społecznie i wspiera programy takie jak badania antynikotynowe i zdrowotne. Firma inwestuje również w zrównoważony rozwój i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Jednak firma wciąż spotyka się z krytyką za swoje praktyki biznesowe, które mogą przyczynić się do pogorszenia zdrowia ludzkiego i zniszczenia środowiska. PM zmaga się również z regulacjami w wielu krajach, które ograniczają sprzedaż i reklamę wyrobów tytoniowych.

Sektor

Przemysł tytoniowy był historycznie silnym sektorem o wysokim poziomie lojalności klientów i stabilnych przepływach pieniężnych. Jednak w ostatnich latach branża stanęła w obliczu presji regulacyjnej i legislacyjnej, która ograniczyła reklamę, podniosła podatki i wprowadziła różne metody zniechęcenia klientów do palenia i używania wyrobów tytoniowych.

Do głównych konkurentów Philip Morris $PM-0.4% na rynku globalnym należą takie firmy jak British American Tobacco $BTI-1.7%, Japan Tobacco International i Imperial Brands. Wszystkie te firmy dążą do dywersyfikacji swojego portfela i dostosowania się do zmieniających się preferencji konsumentów i przepisów.

Philip Morris International ma stabilne przychody na poziomie około 70-80 mld USD rocznie. Pomimo spadającej sprzedaży konwencjonalnych papierosów, firma z powodzeniem rozwija się w segmencie tytoniu bezdymnego oraz alternatywnych produktów nikotynowych, takich jak IQOS.

Przychody firmy wynoszą około 80-90 mld USD rocznie. Źródło

Firma ma stabilną rentowność z marżą EBITDA na poziomie około 40% i marżą netto na poziomie około 25%. Te liczby wskazują, że firma jest w stanie skutecznie zarządzać swoimi kosztami i utrzymać wysoki poziom rentowności. Philip Morris jest znany z regularnego wypłacania atrakcyjnych dywidend, co czyni go atrakcyjnym dla inwestorów szukających regularnych dochodów. Stopa dywidendy wynosi zazwyczaj około 4-6%, co jest ponadprzeciętną stopą zwrotu w porównaniu z całym rynkiem.

Dywidenda PM regularnie wzrasta. Źródło:

Obecna sytuacja

W ciągu ostatnich stu lat firmy tytoniowe zarobiły miliardy i miliardy dolarów na sprzedaży produktu, który jest szkodliwy, drogi i brzydko pachnie. Spróbujcie teraz pomyśleć, ile pieniędzy mogłyby zarobić, gdyby ten sam produkt nie miał tych wszystkich negatywnych cech. Cóż, to staje się rzeczywistością, i to szybciej niż się spodziewano.

Im więcej czasu upływa, tym bardziej nieakceptowalny społecznie staje się tytoń palny, więc nie jest to rynek, który można wykorzystać w bardzo długiej perspektywie. Potrzebne jest coś nowego!

IQOS

Kiedy produkty, które wytwarzasz, są przyczyną numer jeden możliwych do uniknięcia zgonów na świecie, prawdopodobnie musisz coś zmienić i Philip Morris to zrobił. Wraz z wprowadzeniem na rynek IQOS, tabela została całkowicie odwrócona, ponieważ produkt ten rozwiązuje dużą część problemów związanych z paleniem. Nie wszystkie, oczywiście, i to nadal zdecydowanie nie jest zdrowe. Jest po prostu nieco lepszy od konwencjonalnego palenia.

Para tytoniowa produkowana przez IQOS składa się w 90% z wody i gliceryny i zawiera średnio o 95% niższe stężenie szkodliwych substancji chemicznych niż papieros. Oczywiście nie oznacza to, że nie jest ona szkodliwa dla zdrowia.

Klienci to widzą, a więc klienci kupują i zmieniają. Jeśli chodzi o rentowność, to liczby potwierdzają słuszność planu Philipa Morrisa. Przychody z produktów bezdymnych szybko rosną i udaje im się zrównoważyć spadek w segmencie tytoniu palonego. Co więcej, wraz ze wzrostem ich udziału w całkowitej sprzedaży, poprawiają się marże wolnych przepływów pieniężnych. W 2018 roku produkty bezdymne stanowiły 12% całkowitej sprzedaży , a w 2022 roku 32%. I dobre jest to, że konkurencja w ogóle nie nadąża za tym tempem. Przewaga nad Altrią i British American Tobacco jest dość duża, zwłaszcza jeśli chodzi o udział sprzedaży z produktów bezdymnych w sprzedaży ogółem: dla tej pierwszej to 10,3%, dla drugiej 17,8%.

Wydaje się, że Morris ma nieco lepiej zabezpieczony segment na przyszłość niż jego konkurenci. Ponadto, tak się składa, że pozycja finansowa i dywidendowa spółki w tym segmencie jest bardzo dobra i stabilna. Wycena jest wyższa, bo inwestorzy są świadomi tych walorów. Osobiście unikam spółek tytoniowych, ale PM uderza mnie jako jeden z lepszych wyborów.

Disclaimer: Nie jest to w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z Internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.