S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Philip Morris'in Analizi: İnce buz üzerinde bir başka tütün devi mi?

Çetin Tilki
2. 4. 2023
6 min read

Philip Morris, dünyanın en büyük tütün ürünleri üreticilerinden ve distribütörlerinden biridir. Şirket sigara, dumansız tütün ürünleri ve yeni tütün ve nikotin ürünleri üretmekte ve satmaktadır. Bu harika bir iş. Ama aynı zamanda harika bir hisse senedi mi?

Temel bir genel bakış

Philip Morris International dünyanın en büyük tütün ürünleri üreticilerinden biridir ve başlıca markaları arasında Marlboro, L&M ve Parliament bulunmaktadır. 1847 yılında ABD'de kurulan şirket, sadece uluslararası pazarlara odaklanmak için 2008 yılında ana şirket Altria'dan ayrıldı.

PM, e-sigara ve düşük nikotinli ürünler gibi ürünler de dahil olmak üzere portföyünü yeni segmentlerde çeşitlendirmek istiyor. Şirket ayrıca bu alanda araştırma ve geliştirmeye de yatırım yapıyor. Kulağa garip gelse de PM aynı zamanda sosyal sorumluluk sahibi bir şirket olmaya çalışıyor ve sigara karşıtı ve sağlık araştırmaları gibi programları destekliyor. Şirket ayrıca sürdürülebilirliğe ve sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da yatırım yapıyor.

Ancak şirket, insan sağlığının bozulmasına ve çevreye zarar verilmesine katkıda bulunabilecek iş uygulamaları nedeniyle hala eleştirilere maruz kalmaktadır. PM ayrıca birçok ülkede tütün ürünlerinin satışını ve reklamını kısıtlayan düzenlemelerle karşı karşıyadır.

Sektör

Tütün endüstrisi tarihsel olarak yüksek düzeyde müşteri sadakati ve istikrarlı nakit akışı ile güçlü bir sektör olmuştur. Ancak son yıllarda sektör, reklamları kısıtlayan, vergileri artıran ve müşterileri sigara içmekten ve tütün ürünleri kullanmaktan caydırmak için çeşitli yöntemler getiren düzenleyici ve yasal baskılarla karşı karşıya kalmıştır.

Philip Morris $PM+0.3% 'nin küresel pazardaki başlıca rakipleri arasında British American Tobacco $BTI-0.4%, Japan Tobacco International ve Imperial Brands gibi şirketler bulunmaktadır. Tüm bu şirketler portföylerini çeşitlendirmeye ve değişen tüketici tercihlerine ve düzenlemelere uyum sağlamaya çalışmaktadır.

Philip Morris International yılda 70 ila 80 milyar ABD doları civarında istikrarlı bir gelire sahiptir. Geleneksel sigara satışlarındaki düşüşe rağmen, şirket dumansız tütün segmentine ve IQOS gibi alternatif nikotin ürünlerine başarılı bir şekilde genişlemektedir.

Şirketin geliri yılda 80-90 milyar dolar civarındadır. Kaynak

Şirket, yaklaşık %40 FAVÖK marjı ve yaklaşık %25 net marj ile istikrarlı bir kârlılığa sahiptir. Bu rakamlar, şirketin maliyetlerini etkin bir şekilde yönetebildiğini ve yüksek bir kârlılık düzeyini koruyabildiğini göstermektedir. Philip Morris'in düzenli olarak cazip temettüler dağıttığı bilinmektedir, bu da onu düzenli gelir arayan yatırımcılar için cazip kılmaktadır. Temettü getirisi tipik olarak %4-6 civarındadır ve bu da genel piyasaya kıyasla ortalamanın üzerinde bir getiridir.

PM'nin temettüsü düzenli olarak artmıştır. Kaynak

Mevcut durum

Son yüz yıl içinde tütün şirketleri zararlı, pahalı ve kötü kokan bir ürünü satarak milyarlarca dolar kazandılar. Şimdi aynı ürün tüm bu olumsuz özelliklere sahip olmasaydı ne kadar para kazanabileceklerini düşünmeye çalışın. İşte bu gerçek oluyor, hem de beklenenden daha hızlı bir şekilde.

Zaman geçtikçe, yanıcı tütün sosyal olarak daha kabul edilemez hale geliyor, bu nedenle çok uzun vadede sömürülebilir bir pazar değil. Yeni bir şeye ihtiyaç var!

IQOS

Ürettiğiniz ürünler dünyada önlenebilir ölümlerin bir numaralı nedeni olduğunda, muhtemelen bir şeyleri değiştirmeniz gerekir ve Philip Morris bunu yaptı. IQOS'un piyasaya sürülmesiyle birlikte, bu ürün sigarayla ilişkili sorunların büyük bir bölümünü çözdüğü için durum tamamen tersine döndü. Elbette hepsini değil ve hala kesinlikle sağlıklı değil. Sadece geleneksel sigara içiminden biraz daha iyi.

IQOS tarafından üretilen tütün buharı %90 su ve gliserinden oluşur ve bir sigaraya göre ortalama %95 daha düşük konsantrasyonda zararlı kimyasal içerir. Elbette bu, sağlığa zararlı olmadığı anlamına gelmez.

Müşteriler bunu görüyor ve bu yüzden satın alıp değiştiriyor. Kârlılık açısından rakamlar Philip Morris'in planının doğruluğunu teyit etmektedir. Dumansız ürünlerden elde edilen gelirler hızla artıyor ve yanıcı tütün segmentindeki düşüşü dengelemeyi başarıyor. Dahası, toplam satışlar içindeki payları arttıkça, serbest nakit akışı marjları da iyileşiyor. 2018'de dumansız ürünler toplam satışların %12'sini, 2022'de ise %32 'sini oluşturdu. İşin iyi tarafı, rekabet bu hıza hiç de ayak uyduramıyor. Özellikle toplam satışlar içinde dumansız ürünlerden elde edilen satışların payı söz konusu olduğunda Altria ve British American Tobacco'nun liderliği oldukça büyük: birincisi için bu oran %10,3 iken ikincisi için %17,8.

Morris, rakiplerine kıyasla geleceğe daha hazır bir segmente sahip görünüyor. Dahası, şirketin bu segmentteki finansal ve temettü pozisyonu çok iyi ve istikrarlı. Değerleme daha yüksek çünkü yatırımcılar bu niteliklerin farkında. Şahsen, tütün şirketlerinden uzak duruyorum, ancak PM bana daha iyi seçeneklerden biri olarak geliyor.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.