S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.79 -1.99%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

Dükkanı kapatıyoruz. Richard Branson'ın ünlü uzay şirketi Virgin Orbit %75 küçüldü.

Halil Toprak
2. 4. 2023
4 min read

Çok az konu uzayın fethi kadar popülerdir. Büyük bir atılımdan sadece bir adım uzakta olduğum bir zamanda yaşadığım için yeterince şanslıyız. Ancak en büyük oyunculardan biri, böylesine ilginç bir sektörün bile her zaman güllük gülistanlık olmadığını gösterdi.

Bu bahsin Branson için işe yaradığını sanmıyorum.

Virgin Orbit nedir ki?

Virgin Orbit $VORB 2017 yılında kurulmuş bir Amerikan uzay şirketidir. İngiliz işadamı Sir Richard Branson'ın sahibi olduğu Virgin Group'un bir yan kuruluşudur. Virgin Orbit'in ana hedefi, mobil uzay mekikleri kullanarak uydular ve diğer uzay yükleri için yörüngeye erişim sağlamaktır.

Şirket, uyduları yörüngeye fırlatmak için bir Boeing 747 uçağına bağlı LauncherOne mekiğini kullanıyor. Bu fırlatma yöntemi uzay görevlerinin maliyetini düşürmeye yardımcı olurken yörüngeye daha hızlı ve daha esnek erişim sağlıyor. Virgin Orbit, Sir Richard Branson'ın seyahat ve teknoloji işinin bir parçası olarak dahil olduğu birçok projeden biridir. Şirket uzay uçuşlarında inovasyona odaklanmış durumda ve işini daha da büyütmek ve geliştirmek için iddialı planları var. Ancak Branson'ın diğer projeleri gibi bu da oldukça riskli.

https://www.youtube.com/watch?v=otmjA8IcWfE

Uydu dağıtım girişimi için önemli bir kilometre taşı olan İngiliz topraklarından bir yük fırlatma girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasından birkaç hafta sonra şirketin parası tükeniyor. Sonuç olarak 675 çalışanı ya da yaklaşık %85'ini işten çıkarmak zorunda kalacak.

Perşembe günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na yapılan açıklamaya göre, işten çıkarmaların şirketin anlamlı bir finansman sağlayamaması ışığında giderleri azaltmak için yapılacağı bildirildi.

İlk olarak Ağustos 2021'de yaklaşık 4 milyar dolar değerleme ile halka açılan Virgin Orbit'in hisseleri Cuma günü yarı yarıya düştü ve son beş günde yaklaşık %75 değer kaybetti.

En çok Virgin Records ve Virgin Atlantic'i kurmasıyla tanınan Branson, Elon Musk'ınkinden daha çeşitli işletmelerden oluşan geniş bir imparatorluğu kontrol ediyor. Ancak son zamanlarda oynadığı hırslı kumarların karşılığını alamadı.

https://www.youtube.com/watch?v=PQ56X2d8o7U

Richard Branson kimdir?

Sir Richard Branson, 18 Temmuz 1950'de Londra'da doğan İngiliz işadamı, hayırsever ve maceraperesttir. En çok havacılık, telekomünikasyon, eğlence, sağlık ve daha fazlası gibi çeşitli sektörlerde 400'den fazla şirketi içeren Virgin Group'un kurucusu ve sahibi olarak bilinir.

Kariyerine plak perakendecisi olarak başlayan Branson, daha sonra 1970'ler ve 1980'lerde dünyanın en büyük plak şirketlerinden biri haline gelen kendi plak şirketi Virgin Records'u kurdu. Branson daha sonra dikkatini havacılığın geliştirilmesine çevirdi ve British Airways'in en büyük rakiplerinden biri haline gelen Virgin Atlantic Airways'i kurdu.

Branson'ın net serveti geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolardı. Kaynak

Branson, işinin dışında birçok hayırseverlik faaliyetinde yer almaktadır. Çevre araştırmaları ve sosyal ve sağlık projelerine verdiği destekle tanınıyor. Ayrıca spor etkinliklerine ve Atlantik geçişi gibi maceralı keşif gezilerine aktif olarak katılıyor. Branson dünyanın en zengin insanlarından biridir ve servetinin 5 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. İş dünyasına ve hayır kurumlarına yaptığı hizmetlerden dolayı 1999 yılında Yılın Sör'ü seçilmiştir.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.