S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Analiza British American Tobacco: Gdzie stoi tytoniowy gigant?

Róbert Cibor
2. 4. 2023
4 min read

Segment, który jest z nami niemal od niepamiętnych czasów i bardzo możliwe, że będzie z nami jeszcze przez długi czas. Co więcej, opiera się na tym, że tworzy w ludziach uzależnienie. Jest to przecież genialny model biznesowy. Jak ta firma może to wykorzystać?

British American Tobacco $BTI-1.7% to międzynarodowa firma tytoniowa z siedzibą w Londynie, jedna z największych firm tytoniowych na świecie.

BTI skupia się na rozwoju kategorii o niskim ryzyku, takich jak e-papierosy i snus. W 2020 roku kategoria ta stanowiła 6,1% przychodów firmy. BAT inwestuje również w badania i rozwój nowych produktów i technologii, aby pozostać konkurencyjnym na rynku.

Firma ma dobre liczby, ale przemysł tytoniowy jest silnie regulowany i BTI musi radzić sobie z ryzykiem związanym z regulacjami, takimi jak wyższe podatki od wyrobów tytoniowych i zakazy reklamy. Firma stoi również w obliczu rosnącej presji na regulację e-papierosów i snusu. BTI stara się poprawić swoje wyniki w zakresie odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i rządowej. Firma zobowiązała się do osiągnięcia celu, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2025 r. i podejmuje projekty mające na celu poprawę warunków pracy i zdrowia pracowników.

Ostatnie sześć miesięcy zero od zera

Ryzyko

Jak każda firma, British American Tobacco $BTI-1.7% jest narażona na różne ryzyka, które mogą wpłynąć na jej wyniki i wartość akcji.

Ryzyko regulacyjne: przemysł tytoniowy jest silnie regulowany i stoi w obliczu ryzyka regulacyjnego, o którym piszę powyżej.

Ryzykozdrowotne: nawiązując do poprzedniego punktu, branża tytoniowa musi zmierzyć się z rosnącą świadomością ryzyka zdrowotnego związanego z paleniem tytoniu, a BTI musi dążyć do zminimalizowania tego ryzyka poprzez innowacje i rozwój kategorii niskiego ryzyka.

Ryzykoekonomiczne: BTI jest narażone na ryzyko ekonomiczne, takie jak zmienne ceny surowców, zmiany kursów walut i zmiany warunków handlowych.

Konkurencja: Przemysł tytoniowy jest bardzo konkurencyjny, a BTI musi radzić sobie z konkurencją ze strony innych firm tytoniowych, takich jak Philip Morris $PM-0.4%, Altria, International, Japan Tobacco International i Imperial Brands.

https://www.youtube.com/watch?v=NOqhAbwZiaQ

Reputacja: Firma BTI musi zmierzyć się z ryzykiem reputacyjnym związanym z branżą tytoniową, takim jak obawy dotyczące wpływu palenia na zdrowie i odpowiedzialność społeczna. Możliwe problemy z niektórymi ich produktami.

Dywidenda

Każdy lubi widzieć wysoki zysk. Ale to nie ma znaczenia, jeśli wypłata nie jest zrównoważona. W przyszłym roku oczekuje się, że zysk na akcję wzrośnie o 48,6%. Zakładając, że dywidenda utrzyma swoje ostatnie trendy, wygląda na to, że payout ratio może osiągnąć w przyszłym roku 54%, co jest całkiem zrównoważone.
Chociaż spółka wypłaca dywidendę od dawna, to w ciągu ostatnich 10 lat przynajmniej raz ją obcięła. Od 2013 roku dywidenda wzrosła z 1,26 funta rocznie do 2,31 funta.

Dywidenda została obcięta kilka razy. Źródło

Jest to więc trochę dzika jazda, ale są też pozytywy.

BTI jest chroniony przed bezprecedensowym wzrostem stóp procentowych, ale nie jest odporny.

Średni koszt zadłużenia wynosi 4%, co jest poniżej obecnych stóp rynkowych, więc spodziewają się, że wpływ wyższych stóp zostanie odzwierciedlony w kosztach finansowych netto w 2023 roku i później. W rezultacie spodziewają się, że w 2023 r. całoroczne koszty finansowe netto wyniosą około 1,9 mld funtów.

In the meantime, BTI has demonstrated a solid performance in the new categories and management now expects to achieve profitability in this segment in 2024, a full year ahead of plan. Przyczynił się do tego solidny wzrost rok do roku w nowych segmentach o 4,2 mln klientów do 22,5 mln na koniec 2022 r.

Wzrost EPS. Źródło

Osobiście spółka w ogóle mi się nie podoba. Dywidenda jest co prawda wysoka i pewnie w jakimś stopniu zrównoważona. Ale poza tym jest to jazda na rollercoasterze i uważam, że sektor ogólnie jest dość ryzykowny ze względu na różne skutki regulacji, ograniczeń i trendów.

Disclaimer: To nie jest w żadnym wypadku rekomendacja inwestycyjna. Jest to wyłącznie moje podsumowanie i analiza oparta na danych z internetu i innych źródeł. Inwestowanie na rynkach finansowych jest ryzykowne i każdy powinien inwestować w oparciu o własne decyzje. Jestem tylko amatorem dzielącym się swoimi opiniami.

Przeczytać cały artykuł za darmo?
To kontynuuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.