S&P 500 ^GSPC 5,303.27 +0.12%
Nvidia NVDA $924.96 -1.97%
Tesla TSLA $177.58 +1.57%
Alphabet GOOG $177.29 +1.06%
Amazon AMZN $184.70 +0.58%
Meta META $471.91 -0.28%
Microsoft MSFT $420.21 -0.19%
Apple AAPL $189.87 +0.02%

British American Tobacco'nun Analizi: Tütün devi nerede duruyor?

Halil Toprak
2. 4. 2023
4 min read

Neredeyse çok eski zamanlardan beri bizimle olan ve daha uzun bir süre de bizimle olabilecek bir kesim. Üstelik temelinde insanlarda bağımlılık yaratması yatıyor. Ne de olsa mükemmel bir iş modeli. Bu şirket bundan nasıl faydalanabilir?

British American Tobacco $BTI+0.1%, dünyanın en büyük tütün şirketlerinden biri olan Londra merkezli uluslararası bir tütün şirketidir.

BTI, e-sigara ve snus gibi düşük riskli kategoriler geliştirmeye odaklanıyor. Bu kategori 2020 yılında şirketin gelirinin %6,1'ini oluşturmuştur. BAT ayrıca pazarda rekabetçi kalabilmek için yeni ürün ve teknolojilerin araştırma ve geliştirilmesine yatırım yapıyor.

Şirketin rakamları iyi, ancak tütün endüstrisi ağır bir şekilde düzenleniyor ve BTI, daha yüksek tütün vergileri ve reklam yasakları gibi düzenlemeyle ilişkili risklerle uğraşmak zorunda. Şirket ayrıca e-sigara ve snus'un düzenlenmesi için artan bir baskıyla karşı karşıya. BTI çevresel, sosyal ve resmi sorumluluk performansını geliştirmeye çalışmaktadır. Şirket, sera gazı emisyonlarını 2025 yılına kadar %30 oranında azaltma hedefini taahhüt etmiş olup, çalışma koşullarını ve çalışan sağlığını iyileştirmeye yönelik projeler yürütmektedir.

Son altı ay sıfırdan sıfıra

Riskler

Her şirket gibi British American Tobacco $BTI+0.1% da performansını ve hisse değerini etkileyebilecek çeşitli risklere maruz kalmaktadır.

Düzenleyiciriskler: Tütün endüstrisi yoğun bir şekilde düzenlenmektedir ve yukarıda yazdığım düzenleyici risklerle karşı karşıyadır.

Sağlık Riskleri: Bir önceki noktadan hareketle, tütün endüstrisi, tütün içimiyle ilişkili sağlık riskleri konusunda artan bir farkındalıkla karşı karşıyadır ve BTI, inovasyon ve düşük riskli kategorilerin geliştirilmesi yoluyla bu riskleri en aza indirmeye çalışmalıdır.

Ekonomik riskler: BTI, değişken hammadde fiyatları, döviz kurlarındaki değişiklikler ve ticaret koşullarındaki değişiklikler gibi ekonomik risklere maruz kalmaktadır.

Rekabet: Tütün endüstrisi çok rekabetçidir ve BTI, Philip Morris $PM-0.8%, Altria, International, Japan Tobacco International ve Imperial Brands gibi diğer tütün şirketlerinin rekabetiyle başa çıkmak zorundadır.

https://www.youtube.com/watch?v=NOqhAbwZiaQ

İtibar: BTI, sigaranın sağlık ve sosyal sorumluluk üzerindeki etkisine ilişkin endişeler gibi tütün endüstrisi ile ilişkili itibar riskleriyle karşı karşıyadır. Bazı ürünleriyle ilgili olası sorunlar.

Temettü

Herkes yüksek getiri görmekten hoşlanır. Ancak ödeme sürdürülebilir değilse bunun gerçekten bir önemi yoktur. Gelecek yıl hisse başına kazancın %48,6 artması bekleniyor. Temettünün son dönemdeki eğilimini sürdürdüğü varsayılırsa, ödeme oranı gelecek yıl %54'e ulaşabilir ki bu da oldukça sürdürülebilir bir oran.
Şirket uzun süredir temettü ödüyor olsa da, son 10 yılda en az bir kez temettü kesintisine gitti. 2013 yılından bu yana temettü yılda 1,26 £'dan 2,31 £'a yükselmiştir.

Temettü birkaç kez kesilmiştir. Kaynak

Yani biraz çalkantılı bir süreç ama olumlu yanları da var.

BTI, faiz oranlarındaki benzeri görülmemiş artıştan korunuyor, ancak bağışık değil.

Ortalama borç maliyeti, mevcut piyasa oranlarının altında olan %4'tür, bu nedenle daha yüksek oranların etkisinin 2023 ve sonrasında net finansman maliyetlerine yansımasını beklemektedirler. Sonuç olarak, 2023 yılında tüm yıl net finansman maliyetlerinin yaklaşık 1,9 milyar £ olmasını bekliyorlar.

Bu arada, BTI yeni kategorilerde sağlam bir performans göstermiştir ve yönetim şimdi bu segmentte 2024 yılında planlanandan tam bir yıl önce kârlılığa ulaşmayı beklemektedir. Bu durum, yeni segmentlerdeki yıllık 4,2 milyon müşterinin 2022 sonunda 22,5 milyona ulaşan güçlü büyümesinden kaynaklanmaktadır.

EPS büyümesi. Kaynak

Şahsen ben bu şirketi hiç sevmiyorum. Temettü kuşkusuz yüksek ve muhtemelen biraz sürdürülebilir. Ancak bunun dışında, bir roller coaster yolculuğu ve düzenlemelerin, kısıtlamaların ve eğilimlerin çeşitli etkileri nedeniyle sektörün genel olarak oldukça riskli olduğunu düşünüyorum.

Sorumluluk Reddi: Bu hiçbir şekilde bir yatırım tavsiyesi değildir. Bu tamamen benim internet ve diğer kaynaklardan elde ettiğim verilere dayanan özet ve analizimdir. Finansal piyasalara yatırım yapmak risklidir ve herkes kendi kararlarına göre yatırım yapmalıdır. Ben sadece görüşlerimi paylaşan bir amatörüm.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.