S&P 500 ^GSPC 5,319.9 -0.03%
Tesla TSLA $179.90 -3.59%
Alphabet GOOG $176.94 -1.45%
Meta META $470.15 +1.19%
Apple AAPL $191.24 -0.58%
Nvidia NVDA $949.24 -0.48%
Microsoft MSFT $429.99 +0.22%
Amazon AMZN $183.13 -0.01%

Přehlížíte klíčové riziko: Špičkový stratég vysvětluje, jak by akcie mohly v recesi klesnout o více než 25%

Pavel Botek
3. 4. 2023
4 min read

Liz Young: "Nedokážu si představit svět, ve kterém zvýšíme sazbu Fedu o 475 bazických bodů a pak vesele vyklusáme na nový býčí trh."

Liz Young, vedoucí investiční strategie SoFi

Kampaň zpřísnění politiky Federálního rezervního systému odhalila významná rizika v bankovním systému a akcie by se mohly potopit později v tomto roce, pokud nastane recese, podle Liz Youngové.

Za poslední rok Fed zvýšil úrokové sazby o 1 700 %, naposledy v březnu zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů po kolapsu Silicon Valley Bank, na tuto informaci reagovala Liz Young následovně 👇

"Nedokážu si představit svět, ve kterém zvýšíme sazbu Fedu o 475 bazických bodů a pak vesele vyklusáme na nový býčí trh," řekla v rozhovoru.

Ještě předtím, než udeřil bankovní chaos, Young uvedla, že očekávala, že se v ekonomice objeví nějaká forma stresu, vzhledem k množství likvidity, kterou Fed vyčerpal, a nárůstu nákladů na půjčky. Následné krachy bank znamenaly symptom politických rozhodnutí Fedu.

"Myslím, že jsme právě teď v situaci, kdy jsme zalepili díru, která byla objevena dostatečně pro krátkodobý horizont, v tom smyslu, že vkladatelé byli kryti," řekla Young a dodala, že se zdá, že nákaza byla zvládnuta. "Také si jen těžko dokážu představit svět, kde jsou krachy bank a problémy s likviditou firem dobrou zprávou."

Recese však rozdrtí akcie

Přísnější ekonomické podmínky v letošním roce mohou mít za následek nižší násobky ocenění akcií, pokles zisků a nakonec i ekonomický pokles.

Typicky, pokud je recese potvrzena, trh klesne o více než 30%. V loňském roce klesl index S&P 500 zhruba o 25 % z vrcholu na dno, což signalizovalo medvědí trh, ale ne zcela recesi, vysvětlila Liz Youngová.

Youngová poukázala na to, že během Velké finanční krize před 15 lety se akcie propadly o 58% z vrcholu na dno. Pro aktuální recesi však není až tolik pesimistická, nicméně počítá s propadem okolo 25%.

"Nemyslím si, že se jedná o opakování finanční krize," řekla Young. "Očekávala bych však, že se dostane nad 25 % (níže z maxima tohoto cyklu dosaženého v lednu)."

Křehká sebedůvěra

Před vlnou krachů bank posílil silný trh práce a ochlazující se inflace důvěru Američanů v ekonomiku, řekla Youngová. Březnové zádrhele však tento optimismus otřásly.

"Myslím, že důvěra je něco, co je rizikem a akciový trh ji právě teď podceňuje," řekla. "Upřímně řečeno, důvěra spotřebitelů je něco, co se může otočit na pětníku a spotřebitelé mohou změnit způsob, jakým utrácejí peníze, zatímco pak existuje nesoulad mezi tím, co mohou spotřebitelé změnit, a tím, jak rychle mohou společnosti reagovat."

Společnosti například více naskladňují regály s položkami, které prodávají spotřebitelům, a to v podstatě předpovídá ekonomický výhled až na rok dopředu.

Spotřebitelé by však mohli změnit názor s nákupními zvyklostmi na denní nebo týdenní bázi - což znamená, že korporace by mohly být chyceny se špatnými zásobami nebo příliš velkým inventářem.

"To je jedno z větších rizik, které by se projevilo v podnikových ziscích," řekla Youngová. "A myslím si, že odhady firemních zisků jsou pro rok 2023 stále příliš vysoké."

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. 


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.