S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Przeoczenie kluczowego ryzyka: Najlepszy strateg wyjaśnia, jak akcje mogą spaść o ponad 25% w czasie recesji

Adrian Nowak
3. 4. 2023
3 min read

Liz Young: "Nie wyobrażam sobie świata, w którym podnosimy stopę Fed Funds o 475 punktów bazowych, a następnie wesoło drepczemy w kierunku nowej hossy."

Liz Young, szefowa strategii inwestycyjnej w SoFi

Kampania zacieśniania polityki przez Rezerwę Federalną odsłoniła znaczne ryzyko w systemie bankowym, a akcje mogą zatonąć jeszcze w tym roku, jeśli uderzy recesja, twierdzi Liz Young.

W ciągu ostatniego roku Fed podniósł stopy procentowe o 1700%, ostatnio podnosząc stopy o 25 punktów bazowych w marcu po upadku Silicon Valley Bank, Reakcja Liz Young na tę informację była następująca 👇

"Nie mogę sobie wyobrazić świata, w którym podnosimy stopę Fed Funds o 475 punktów bazowych, a następnie wesoło drepczemy w kierunku nowej hossy" - powiedziała w wywiadzie.

Jeszcze przed wybuchem bankowego chaosu, Young powiedziała, że spodziewała się, że w gospodarce pojawi się jakaś forma stresu, biorąc pod uwagę ilość płynności, którą Fed wyczerpał i wzrost kosztów pożyczania. Kolejne upadki banków były symptomem decyzji politycznych Fed.

"Myślę, że jesteśmy teraz w sytuacji, w której zatkaliśmy odkrytą dziurę wystarczająco na krótką metę, w tym sensie, że deponenci zostali pokryci" - powiedział Young, dodając, że wydaje się, że zarażenie zostało ograniczone. "Trudno mi też wyobrazić sobie świat, w którym upadki banków i problemy z płynnością przedsiębiorstw są dobrą wiadomością".

Recesja jednak miażdży akcje

Zaostrzone warunki gospodarcze w tym roku mogą spowodować obniżenie mnożników wyceny akcji, spadek zysków i ostatecznie spowolnienie gospodarcze.

Zazwyczaj, jeśli recesja zostanie potwierdzona, rynek spadnie o ponad 30%. W zeszłym roku indeks S&P 500 spadł o około 25% od szczytu do dołka, sygnalizując rynek niedźwiedzia, ale nie do końca recesję - wyjaśniła Liz Young.

Young zwróciła uwagę, że podczas wielkiego kryzysu finansowego 15 lat temu akcje pogrążyły się w 58% od szczytu do koryta. Nie jest ona jednak tak pesymistyczna w przypadku obecnej recesji, ale mimo to przewiduje spadek o około 25%.

"Nie sądzę, aby to była powtórka z kryzysu finansowego" - powiedział Young. "Ale spodziewałbym się, że przekroczy ona 25% (spadek z wysokiego poziomu tego cyklu osiągniętego w styczniu)".

Kruche zaufanie

Przed falą upadłości banków, silny rynek pracy i chłodząca inflacja zwiększyły zaufanie Amerykanów do gospodarki, powiedział Young. Ale marcowe niepowodzenia zachwiały tym optymizmem.

"Myślę, że zaufanie jest czymś, co jest ryzykiem i rynek akcji nie docenia go w tej chwili" - powiedziała. "Szczerze mówiąc, zaufanie konsumentów jest czymś, co może się odwrócić w jednej chwili i konsumenci mogą zmienić sposób, w jaki wydają pieniądze, podczas gdy wtedy istnieje niedopasowanie między tym, co konsumenci mogą zmienić i jak szybko firmy mogą zareagować".

Na przykład, firmy bardziej zaopatrują swoje półki w przedmioty, które sprzedają konsumentom, a to zasadniczo przewiduje perspektywy gospodarcze na okres do roku naprzód.

Jednak konsumenci mogą zmienić zdanie o nawykach zakupowych na bazie dziennej lub tygodniowej - co oznacza, że korporacje mogą zostać złapane ze złymi zapasami lub zbyt dużymi zapasami.

"To jedno z większych zagrożeń, które pokazałoby się w zyskach korporacyjnych" - powiedział Young. "I myślę, że szacunki zysków korporacyjnych są nadal zbyt wysokie dla 2023 roku".

Uwaga, to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.