S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Önemli bir riski gözden kaçırmak: Üst düzey stratejist, resesyonda hisse senetlerinin nasıl %25'ten fazla…

Çetin Tilki
3. 4. 2023
4 min read

Liz Young: "Fed Fonları faizini 475 baz puan artırdığımız ve ardından yeni bir boğa piyasasına doğru neşeyle koştuğumuz bir dünya hayal edemiyorum."

Liz Young, SoFi'de yatırım stratejisi başkanı

Liz Young'a göre, Federal Rezerv'in politika sıkılaştırma kampanyası bankacılık sisteminde önemli riskleri ortaya çıkardı ve bir durgunluk vurursa hisse senetleri bu yıl içinde batabilir.

Geçtiğimiz yıl boyunca Fed faiz oranlarını %1.700 oranında artırdı, en son Mart ayında Silikon Vadisi Bankası'nın çöküşünün ardından faiz oranlarını 25 baz puan artırdı, Liz Young'ın bu bilgiye tepkisi şu şekilde oldu 👇

Bir röportajında Young, "Fed Fonları oranını 475 baz puan artırdığımız ve ardından yeni bir boğa piyasasına doğru neşeyle koştuğumuz bir dünya hayal edemiyorum" dedi.

Young, bankacılık kaosu başlamadan önce bile, Fed'in tükettiği likidite miktarı ve borçlanma maliyetlerindeki artış göz önüne alındığında, ekonomide bir tür stresin ortaya çıkmasını beklediğini söyledi. Ardından gelen banka iflasları Fed'in politika kararlarının bir belirtisiydi.

Young, "Bence şu anda, mevduat sahiplerinin korunması anlamında, keşfedilen deliği kısa vadede yeterince tıkadığımız bir durumdayız" dedi ve bulaşmanın kontrol altına alınmış gibi göründüğünü sözlerine ekledi. "Banka iflaslarının ve kurumsal likidite sorunlarının iyi haber olduğu bir dünya hayal etmekte de zorlanıyorum."

Ancak durgunluk hisse senetlerini eziyor

Bu yıl daha sıkı ekonomik koşullar, hisse senedi değerleme katsayılarının düşmesine, karların azalmasına ve nihayetinde ekonomik bir gerilemeye neden olabilir.

Tipik olarak, bir resesyon teyit edilirse, piyasa %30'dan fazla düşecektir. Liz Young, geçen yıl S&P 500 endeksinin zirve noktasından dip noktasına kadar yaklaşık %25 düştüğünü, bunun da bir ayı piyasasına işaret ettiğini ancak tam anlamıyla bir resesyon olmadığını açıkladı.

Young, 15 yıl önceki Büyük Finansal Kriz sırasında hisse senetlerinin zirveden dibe %58 düştüğüne dikkat çekti. Bununla birlikte, mevcut durgunluk için o kadar kötümser değil, ancak yine de yaklaşık %25'lik bir düşüş öngörüyor.

Young, "Bunun mali krizin bir tekrarı olduğunu düşünmüyorum," dedi. "Ancak %25'in üzerine çıkmasını bekliyorum (Ocak ayında ulaşılan bu döngünün en yüksek seviyesinden aşağıya)."

Kırılgan güven

Young, banka iflasları dalgasından önce, güçlü bir istihdam piyasası ve soğuyan enflasyonun Amerikalıların ekonomiye olan güvenini artırdığını söyledi. Ancak Mart ayındaki aksilikler bu iyimserliği sarstı.

"Bence güven bir risk ve borsa şu anda bunu hafife alıyor" dedi. "Açıkçası, tüketici güveni bir anda değişebilen bir şey ve tüketiciler para harcama biçimlerini değiştirebilir, oysa tüketicilerin neyi değiştirebileceği ile şirketlerin ne kadar hızlı yanıt verebileceği arasında bir uyumsuzluk var."

Örneğin, şirketler raflarını tüketicilere sattıkları ürünlerle daha fazla dolduruyor ve bu da esasen bir yıl sonrasının ekonomik görünümünü tahmin ediyor.

Ancak, tüketiciler satın alma alışkanlıklarıyla ilgili fikirlerini günlük ya da haftalık olarak değiştirebilirler - bu da şirketlerin kötü ya da çok fazla envanterle yakalanabileceği anlamına gelir.

Young, "Bu, şirket karlarında ortaya çıkacak en büyük risklerden biri" dedi. "Ve bence kurumsal kazanç tahminleri 2023 için hala çok yüksek."

Bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.