S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Dividendové vs růstové akcie. Věřte číslům a investujte s rozumem

Dominik Petrnoušek
3. 4. 2023
4 min read

Odvěký souboj - růstové a spekulativní investice, které vám mohou přinést rychle velké bohatství, nebo dlouhodobé rozumné investice, které vám bohatství přinesou pomaleji, ale za to s daleko větší pravděpodobností? Čísla ukazují, že správná cesta je asi jenom jedna.

Investice mohou mít hodně podob. Některé jsou ale trochu lepší

Dividendové, nebo růstové investice?

Řeknu rovnou, že ač to tak z úvodu možná vyznělo, tak otázka, zda je lepší investovat do dividendových nebo růstových akcií, nemá jednoznačnou odpověď a záleží na investičních cílech a preferencích každého investora.

Dividendové akcie jsou akcie emitentů, kteří vyplácejí část svých zisků akcionářům ve formě dividend. Tyto akcie jsou často považovány za stabilní a méně rizikové, protože výplaty dividend mohou poskytnout investoru pravidelný příjem. Dividendové akcie se často nacházejí v tradičních a stabilních odvětvích, jako jsou například energetika, telekomunikace a potravinářství.

Růstové akcie jsou naopak zaměřeny na růst a rozvoj podniku a obvykle nevyplácejí dividendy. Tyto akcie se často nacházejí v technologických a inovativních odvětvích, která mají vysoký potenciál růstu a ziskovosti v budoucnosti. Růstové akcie se často považují za rizikovější, protože výkonnost společnosti může být nejistá a ziskovost se může výrazně měnit v závislosti na úspěchu inovativních projektů a nových produktů.

Pokud investiční cíl spočívá v jistotě a dlouhodobém horizontu, tak jsou dividendové akcie lepší volbou. Minimálně to ukazuje historie a data. Většina investorů si je vědoma síly složeného úroku - a podobně fungují i dividendy, zejména pokud se reinvestují zpět do společnosti.

Podívejte se sami na graf Coca-Coly $KO-0.1%

S reinvestovanými dividendami a bez nich. Rozdíl myslím dost jasný. Zdroj

Samozřejmě - pokud nakoupíte třeba druhou Teslu, když o ní ještě nikdo neví, tak jste za vodou... ale jaká je šance. Na druhé straně stojí společnost, která 50 let v ředě zvyšuje dividendu. Jaká je šance, že ji znova nezvýší? Zejména pokud si úplně jednoduše projdete finanční ukazatele a výsledky a vidíte, že se nic zásadního nezměnilo?

Dobré je, že společnosti nemohou dividendy předstírat - společnost buď dividendu vyhlásí, nebo nevyhlásí. Na rozdíl od všelijakých startupů, které slibují produkt, který třeba ještě ani nemají. 
Dividendy mohou pomoci v boji proti volatilitě - to proto, že dividendový výnos se zvyšuje s poklesem tržní ceny akcie, čímž se akcie stává atraktivnější.

Úrokové sazby

Důležité je si také uvědomit, jak se oba druhy akcií chovají v závislosti na úrokových sazbách. Dlouhodobě se pravděpodobně budeme pohybovat v prostředí nízkých úrokových sazeb. Inflace je však vysoká díky obrovskému množství stimulů po pandemii. V důsledku toho by dividendové akcie a blue-chipy měly v prostředí vysokých úrokových sazeb překonávat růstové akcie. Teprve až Fed začne otáčet / snižovat sazby, vrátí se růstové akcie do přízně.

Když jsou úrokové sazby nízké, mohou si společnosti půjčovat více více peněz a levněji. Pokud si růstová společnost může půjčit dluh za 2 % a investovat peníze do růstu svého podnikání o 10 %, bude růstová společnost výkonnější než dividendová společnost. Ale jen do prvního problému.

V prostředí vyšších úrokových sazeb mají lepší výkonnost dividendové akcie. Společnosti vyplácející dividendy mají obecně silnější rozvahy a stabilnější peněžní toky.

Zajímá vás více o dividendovém investování? Tak se podívejte na naše Bulios Dividends!

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.