S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Krach trhu je podle známého ekonoma z jednoduché důvodu naprosto nevyhnutelný

Dominik Petrnoušek
4. 4. 2023
4 min read

Dr. DOOM je tu poslední dobou zmiňován opravdu často. Je to hlavně proto, že je jedním z nejhlasitějších kritiků aktuálních kroků Fedu. Situace se mění velice dynamicky a Roubini opět přichází s novým důvodem, proč by nás měly čekat problémy.

ROubini si myslí, že Fed zapálil rozbušku

Kdo je Nouriel Roubini - Dr. DOOM?

Nouriel Roubini je americký ekonom a profesor na Newyorské univerzitě, který se stal známým především díky svému předpovídání globální finanční krize v roce 2008. Roubini se narodil v roce 1958 v Istanbulu v Turecku a vyrůstal v Itálii. V roce 1982 získal doktorát z ekonomie na Harvardu a poté pracoval jako ekonomický poradce v Mezinárodním měnovém fondu a jako profesor na Yalu.

V roce 2005 se Roubini stal známým svým varováním před blížící se globální finanční krizí a propadem trhů v roce 2008. Jeho předpovědi byly kritizovány mnoha ekonomy, ale nakonec se ukázaly jako přesné a Roubini se stal známým jako "Dr. Doom" kvůli svým pesimistickým předpovědím pro globální ekonomiku.

Roubini je také zakladatelem a předsedou společnosti Roubini Global Economics, která poskytuje analýzy a prognózy globální ekonomiky a finančních trhů. Je autorem několika knih a často se objevuje v médiích jako komentátor aktuálních ekonomických událostí a trendů. Právě proto k jeho názorům, jako je ten dnešní, tolik investorů vzhlíží.

Rozbuška

Jeden z nejuznávanějších světových ekonomů se domnívá, že bankovní krize ještě zdaleka neskončila a že americké úřady si pouze kupují čas, když trvají na tom, že bankovní systém je zdravý. Tvrdí, že finanční systém nebude schopen zvládnout obrovský rozsah soukromého a veřejného dluhu, který se již nahromadil, a vznikne rozbuška, které brzy vyvolá další fázi paniky.

"Nemůžeme dosáhnout cenové stability, udržet hospodářský růst a zároveň mít finanční stabilitu, takže nakonec dojde k hospodářskému a finančnímu krachu."

Fed se prý tváří, že o nic nejde, ale ve skutečnosti provádí cílenou likvidaci bankovního sektoru. Je pravda, že na první pohled to tak skutečně je.

Měla be se podle něj věnovat pozornost krokům Fedu, který zvýšil úrokové sazby o čtyři a tři čtvrtě procentního bodu - což podle Roubiniho znamená, že portfolia bank s dlouhodobými úvěry, jako jsou hypotéky s pevnou úrokovou sazbou, jsou nyní mnohem méně hodnotná.

Fed zvýšil sazby na jedny z nejvyšších hodnot za posledních 25 let. Zdroj

Po započtení těchto rizik se nerealizované ztráty podle něj zvýší na 1,7 bilionu dolarů. To je šílené, když bereme v potaz, že kombinovaný vlastní kapitál celého bankovního systému - jinými slovy jeho schopnost absorbovat ztráty před bankrotem - činí pouze 2,1 bilionu dolarů.

Horší než kdykoliv v historii

A je tu další problém - mnohem větší zadlužení než kdykoliv předtím.

"V sedmdesátých letech, kdy jsme zažili stagflační šok, který vedl k inflaci a recesi, se míra zadlužení ve vyspělých ekonomikách pohybovala pouze kolem 100 % HDP - soukromého i veřejného dluhu. Dnes dosahují 420 %," řekl.

https://www.youtube.com/watch?v=FBgdSNUohkE

Vzhledem k malým náznakům, že se spotřebitelské ceny v dohledné době vrátí k 2% cílovému tempu růstu Fedu, Roubini věří, že ani americká centrální banka, ani zadlužená federální vláda nebudou mít manévrovací prostor potřebný k dostatečné stimulaci ekonomiky.

"Máme tedy to nejhorší ze 70. let, pokud jde o negativní nabídkový šok, snížený růst a inflaci, a máme míru zadlužení, která je mnohem vyšší než po velké finanční krizi," řekl Roubini. "Směřujeme k tvrdému přistání."

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.