S&P 500 ^GSPC 5,266.95 -0.74%
Meta META $474.36 -1.16%
Nvidia NVDA $1,148.25 +0.81%
Alphabet GOOG $177.40 -0.35%
Tesla TSLA $176.19 -0.32%
Microsoft MSFT $429.17 -0.27%
Apple AAPL $190.29 +0.16%
Amazon AMZN $182.02 -0.07%

Co nového v Tesle? Může její letošní raketový růst pokračovat?

Dominik Petrnoušek
5. 4. 2023
5 min read

Legendární automobilka Elona Muska se může pyšnit vším možným. Třeba svým růstem v letošním roce. Dokáže v něm ale pokračovat?

Tesla dominuje trhu s EV. Zůstane to tak ale napořád?

Málokdo asi Teslu nezná, ale i přesto si ji představíme. Tesla $TSLA-0.3% je americká společnost založená v roce 2003, která se specializuje především na výrobu elektromobilů, solárních panelů a baterií. Společnost sídlí v Palo Alto v Kalifornii a je pojmenována po vynálezci a elektroinženýru Nikola Teslovi.

Tesla se zaměřuje na vývoj a výrobu elektromobilů s cílem snížit závislost na fosilních palivech a snížit emise skleníkových plynů. Společnost vyrábí několik modelů elektromobilů, včetně Modelu S, Modelu X, Modelu 3 a Modelu Y, které se vyznačují vysokým výkonem, dlouhou dojezdovou vzdáleností a moderním designem. Pro spoustu lidí je ale naopak Tesla trnem v patě.

Tesla také vyrábí solární panely a baterie pro domácnosti a podniky, což umožňuje uživatelům využívat solární energii a snižovat své náklady na energii. Společnost také nabízí největší síť rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na světě, což umožňuje majitelům elektromobilů cestovat po celé zemi bez obav z nedostatku nabíjecích stanic.

Aktuální čísla

Dodávky vozů Tesla vzrostly o 36 % na 422 875 vozů oproti předchozímu roku. To bylo o 4 % více než předchozí rekordní počet 405 278 vozů ve 4. čtvrtletí. Dodávky za 1. čtvrtletí zahrnovaly 412 180 vozů Model 3 a Y spolu s 10 695 Modelů S a X.

Výroba opět převýšila dodávky, a to na 440 808 kusů. Výroba vozů Model S a X činila 19 437 kusů. Tesla potřebovala silný výsledek vzhledem k tomu, jak se akcie obchodovaly. Akcie Tesly v prvním čtvrtletí vzrostly o více než 68 % - nejlepší výkon v prvním čtvrtletí v historii.

Investoři již z velké části vzali v úvahu dopad nedávného snížení cen společnosti Tesla, jehož cílem bylo obnovit poptávku. Musk se rovněž vyjádřil, že dává přednost objemu před ziskovostí. Ačkoli cenová páka společnosti Tesla byla díky její vedoucí výrobní efektivitě na trhu dlouho výhodou, kterou mohla využívat podle svého uvážení.

Další výzvou pro ziskové marže bude pravděpodobně nárůst výroby v souvislosti s náběhem nových výrobních zařízení společnosti, protože k odstranění zásob může být nutné další snížení cen - další ukazatel toho, že opakované snižování cen nemusí být udržitelným řešením rizik poptávky, kterým Tesla čelí v souvislosti se zostřující se strukturální konkurencí a krátkodobými cyklickými protivětry.

Valuace je stále extrémně vysoká
YTD si Tesla připsala téměř 100 %

Největším rizikem u Tesly, je pravděpodobně nevyhnutelné snížení ziskových marží v důsledku nedávného snížení cen a potenciální snížení ocenění. Přetrvávají také nejistoty ohledně toho, zda rekordní čtvrtletní dodávky společnosti Tesla dosažené v prvních třech měsících roku přinesly dostatečnou sílu.

Stále také není jisté, zda některé z nedávných pozitiv - jako obnovení poptávky - budou udržitelné a dostatečné k odvrácení komplikací, které již nastaly v důsledku tlaku na vstupní náklady a vyšších nákladů kvůli spuštění nových továren.

Zdroj

Výsledky Tesly nejsou špatné, ale investory v současném napjatém trhu asi úplně nepřesvědčí. Celkově je společnost Tesla Inc. nucena snižovat ceny i u nejluxusnějších modelů, což je poměrně znepokojivé znamení. Akcie TSLA jsou nadhodnocené. V blízké budoucnosti bychom se mohli dočkat recese, což by znamenalo ještě větší pokles jak pro podnikání společnosti Tesla v oblasti elektromobilů, tak pro cenu jejích akcií. Tesla je můj oblíbenec, ale aktuálně si nemyslím, že by měl brutální růst pokračovat.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.