S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Chybné kroky Fedu přinesou drastický růst tohoto aktiva, predikuje známý miliardář Bill Gross

Dominik Petrnoušek
6. 4. 2023
5 min read

Často se ve spojitosti s propadem thu mluví o růstu nejrůznějších typů akcií a sektorů. Tentokrát ale jeden známý miliardář přichází s úplně jinou predikcí. Jakou?

Bill Gross očekává růst tohoto aktiva

Kdo je Bill Gross?

Bill Gross je americký investiční manažer a filantrop, který se narodil v roce 1944 v Middletownu v Ohiu. Gross je nejlépe známý jako spoluzakladatel a bývalý vedoucí investičního fondu Pacific Investment Management Company (PIMCO), který se specializuje na správu aktiv a dluhopisů.

Gross studoval psychologii a ekonomii na Dukeově univerzitě a získal magisterský titul v oboru ekonomie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA). V roce 1971 spolu s čtyřmi dalšími investičními manažery založil společnost Pacific Investment Management Company (PIMCO), která se stala jedním z největších světových správců aktiv.

Gross byl v PIMCO hlavním investičním manažerem a vedoucím investičního týmu, který spravoval více než 2 biliony dolarů aktiv. V roce 2014 však opustil společnost a přešel do konkurenční společnosti Janus Capital Group. Gross byl znám pro své úspěšné investiční strategie v oblasti dluhopisů a jeho schopnost předvídat ekonomické trendy a výkyvy na finančních trzích.  A o to se snaží i teď.

Kromě své práce v oblasti financí je Gross také aktivním filantropem a podporuje různé charitativní organizace a programy v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a kultury. Je také autorem několika knih a často se objevuje v médiích jako komentátor aktuálních ekonomických a finančních událostí. V roce 2016 se odhadovalo, že jeho čisté jmění činilo více než 2 miliardy dolarů.

Co říká?

Podle miliardáře Billa Grosse se státní dluhopisy zatím jeví jako riskantní investice, ale pokud Federální rezervní systém zmírní zvyšování úrokových sazeb, mohly by brzy vzrůst.

Americké státní dluhopisy jsou podle něj stále nadhodnocené, ale s budoucím uvolněním Fedu mohou růst, uvedl ve čtvrtek na Twitteru spoluzakladatel společnosti Pimco , známý svou slabostí pro dluhopisy.

https://twitter.com/real_bill_gross/status/1641535541933121536

Ceny státních dluhopisů v uplynulém roce prudce klesly, což způsobilo prudký nárůst výnosů, které při poklesu cen rostou.

Výprodej byl podpořen rokem agresivního zpřísňování ze strany Fedu - když totiž náklady na půjčky rostou, investoři mohou dosáhnout lepších a méně rizikových výnosů tím, že zaparkují své peníze na spořicích účtech.

Gross však nyní očekává, že centrální banka začne ve svém boji s inflací polevovat poté, co pád cen dluhopisů podnítil obavy z finanční krize. Ostatně jako mnoho dalších investorů.

Mnoho investorů se domnívá, že po takové jízdě musí přijít ze strany Fedu obrat. Zdroj

Co jsou americké státní dluhopisy?

Americké státní dluhopisy jsou dluhopisy emitované vládou Spojených států amerických, které slouží k financování výdajů federálního rozpočtu. Tyto dluhopisy jsou považovány za bezpečnou a stabilní investiční možnost, protože jsou podloženy plnou důvěrou a zárukou vlády USA.

Americké státní dluhopisy jsou emitovány v různých délkách splatnosti, obvykle od 1 do 30 let. Dluhopisy s kratší splatností jsou obvykle méně výnosné, zatímco dluhopisy s delší splatností mají vyšší výnosy. Výnosy z těchto dluhopisů jsou stanoveny při emitování a jsou vypočítány na základě současného tržního úrokového sazby. Investoři mohou nakupovat americké státní dluhopisy prostřednictvím aukcí, přímých nákupů od vládních agentur nebo prostřednictvím nákupu dluhopisových fondů. Dluhopisy mají obvykle nízké riziko a jsou považovány za bezpečnou investici, ale výnosy z těchto dluhopisů mohou být ovlivněny inflací a změnami úrokových sazeb.

Americké státní dluhopisy jsou také považovány za referenční měřítko pro ostatní dluhopisy na trhu. Výnosy z amerických státních dluhopisů se tedy často používají jako ukazatel aktuální úrokové míry na trhu.

Disclaimer: V žádném případě se nejedná o investiční doporučení. Jde čistě o můj souhrn a analýzu na základě dat z internetu a dalších zdrojů. Investice na finančních trzích jsou rizikové a každý by měl investovat na základě svého rozhodnutí. Jsem pouze amatér dělící se o své názory.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.