S&P 500 ^GSPC 5,267.84 -0.74%
Nvidia NVDA $1,037.99 +9.32%
Tesla TSLA $173.74 -3.54%
Apple AAPL $186.88 -2.11%
Alphabet GOOG $175.06 -1.65%
Amazon AMZN $181.05 -1.14%
Microsoft MSFT $427.00 -0.82%
Meta META $465.78 -0.43%

Tohle je 5 nejlepších citací Charlieho Mungera, které zazněly v jeho posledním rozhovoru

Pavel Botek
4. 4. 2023
4 min read

Charlie Munger hovořil v minulém roce na akci "Singleton Prize for CEO Excellence", kde zaznělo mnoho zajímavých myšlenek. Zdůraznil zde důležitost soustředění, trpělivosti a nezávislého myšlení pro každého, kdo doufá, že porazí trh. Pojďme se podívat na jeho 5 nejlepších citací z této akce.

Charlie Munger 

Charlie Munger je americký investor, podnikatel a filantrop, který se narodil 1. ledna 1924 v Omaze, v americkém státě Nebraska. Je známý hlavně jako viceprezident společnosti Berkshire Hathaway, kterou spoluzaložil s Warrenem Buffettem. Munger je známý svým filozofickým přístupem k investování, který staví důraz na dlouhodobé myšlení, hodnotové investování a snahu o stálé vzdělávání. Munger je také často citován pro své moudré a vtipné poznámky ohledně života, podnikání a investování. Pojďme se tedy podívat na to, co řekl v jednom ze svých posledních rozhovorů.

Charlie Munger v rozhovoru s Toddem Combsem 👇

Munger o svém investičním přístupu a významu dlouhodobého investování:

"Je naprosto možné dělat to skvěle, pokud máte správný temperament. Prostě se na to dlouho dívejte. To, co jsem, je člověk, který dokázal vzít mírnou posedlost a dlouhou dobu pozornosti a proměnit je v docela dobré výsledky."

Munger o tzv. gemblerech (spekulantech) na akciových trzích:

"Lidé, kteří mají tendenci dosahovat nejlepších výsledků, nejsou tito fanatici, kteří stále hledají nové podniky. Ti nejlepší investoři neočekávají, že najdou 10, 20 nebo 30 podniků – stačí jen jeden nebo dva." (Munger řekl, že zná investičního bankéře, který vsadil na pouhé dvě akcie, Home Depot $HD-1.1% a Eli Lilly $LLY+0.7%, a díky tomu se stal miliardářem.)

Munger o rizicích spojených se slepým následováním davového šílenství:

"Je tu obrovský potenciál, pokud dokáže každý sám správně provést kompozici investic, ale je to velmi těžké. Konkurence je velmi, velmi intenzivní. Musíte zůstat mimo svůdné šílenství, které se kolem vás děje po celou dobu, když existují obrovské motivační tlaky. Všichni rádi děláme to, co dělají ostatní lidé. Nikdo z nás se nechce přestěhovat na severní pól a sedět tam a vydělávat 100 milionů dolarů. Všichni jsme rádi na příjemných místech, jako je Beverly Hills, a dáváme si tam drahou snídani."

Munger také mluvil o tom, že si mnozí pletou pojem investování s hazardem, což je špatně a nepovede to k dlouhodobým a slibným výsledkům:

"Máme likvidní akciový trh, který je dvěma věcmi najednou - je to místo pro lidi, kteří dělají dlouhodobé investice racionálně, aby šli a uskutečnili své transakce, a je to místo pro další skupinu lidí, kteří dělají hazardní hry v kasinu. Mícháme je, a to totálně, což je špatně pro všechny strany."

Munger opět ke spekulacím, které přirovnává k hazardním hrám:

"Všichni milují hazardní hry a potíž je v tom, že je to jako brát heroin. Určité procento lidí, když začnou, to prostě přeženou. Je to tak návykové. Je to naprosto šílené a zbláznili se. Civilizace by bez nich byla mnohem lepší." (Munger poukazoval na přehnaný humbuk a bezohledné spekulace na akciovém trhu.)

(3) Charlie Munger in Conversation with Todd Combs | Singleton Prize for CEO Excellence - YouTube

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.