S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Oto 5 najlepszych cytatów Charliego Mungera z jego ostatniego wywiadu

Dominik Kumięga
4. 4. 2023
3 min read

Charlie Munger przemawiał w zeszłym roku na imprezie Singleton Prize for CEO Excellence, gdzie padło wiele ciekawych pomysłów. Podkreślił tutaj znaczenie skupienia, cierpliwości i niezależnego myślenia dla każdego, kto ma nadzieję pokonać rynek. Przyjrzyjmy się jego 5 najlepszym cytatom z tego wydarzenia.

Charlie Munger

Charlie Munger to amerykański inwestor, przedsiębiorca i filantrop, który urodził się 1 stycznia 1924 roku w Omaha w stanie Nebraska w USA. Najbardziej znany jest jako wiceprezes firmy Berkshire Hathaway, którą współtworzył z Warrenem Buffettem. Munger znany jest ze swojego filozoficznego podejścia do inwestowania, które kładzie nacisk na długoterminowe myślenie, inwestowanie w wartość i dążenie do ciągłego uczenia się. Munger jest również często cytowany za swoje mądre i dowcipne uwagi na temat życia, biznesu i inwestowania. Przyjrzyjmy się więc temu, co powiedział w jednym z ostatnich wywiadów.

Charlie Munger w wywiadzie z Toddem Combsem 👇

Munger o swoim podejściu do inwestowania i znaczeniu inwestowania długoterminowego:

"To absolutnie możliwe, aby robić świetne wyniki, jeśli masz odpowiedni temperament. Wystarczy przyjąć długą perspektywę. To, czym ja jestem, to osoba, która potrafiła wziąć lekką obsesję i długą perspektywę uwagi i przekuć je w całkiem dobre wyniki."

Munger o tzw. gemblerach (spekulantach) na rynkach akcji:

"Ludzie, którzy zazwyczaj osiągają najlepsze wyniki, nie są tymi fanatykami, którzy ciągle szukają nowych biznesów. Najlepsi inwestorzy nie oczekują, że znajdą 10, 20 czy 30 firm - wystarczy im jedna lub dwie." (Munger powiedział, że zna bankiera inwestycyjnego, który postawił tylko na dwie akcje, Home Depot $HD-0.5% i Eli Lilly $LLY-0.1%, i w rezultacie stał się miliarderem).

Munger o ryzyku ślepego podążania za szałem tłumu:

"Istnieje ogromny potencjał, jeśli każdy potrafi samodzielnie dobrać odpowiedni skład inwestycyjny, ale jest to bardzo trudne. Konkurencja jest bardzo, bardzo intensywna. Musisz pozostać poza uwodzicielskim szałem, który dzieje się wokół ciebie przez cały czas, kiedy istnieje ogromna presja motywacyjna. Wszyscy lubimy robić to, co robią inni ludzie. Nikt z nas nie chce przenieść się na biegun północny, siedzieć tam i zarabiać 100 milionów dolarów. Wszyscy lubimy przebywać w ładnych miejscach, takich jak Beverly Hills i jeść tam drogie śniadania."

Munger mówił również o tym, że wielu myli pojęcie inwestowania z hazardem, co jest błędne i nie doprowadzi do długoterminowych i obiecujących wyników:

"Mamy płynną giełdę, która jest dwiema rzeczami naraz - jest miejscem dla ludzi, którzy racjonalnie dokonują długoterminowych inwestycji, aby pójść i dokonać swoich transakcji, a także jest miejscem dla innej grupy ludzi, którzy uprawiają hazard w kasynie. Mieszamy te dwie rzeczy, całkowicie, co jest złe dla wszystkich stron".

Munger ponownie o spekulacji, którą porównuje do hazardu:

"Wszyscy kochają hazard, a problem polega na tym, że jest on jak branie heroiny. Pewien procent ludzi, gdy zaczyna, po prostu przesadza. To jest tak uzależniające. To jest absolutnie szalone i oni szaleją. Cywilizacja byłaby o wiele lepsza bez nich". (Munger miał na myśli przesadny szum i lekkomyślne spekulacje na giełdzie).

(3) Charlie Munger w rozmowie z Toddem Combsem | Singleton Prize for CEO Excellence - YouTube

Proszę pamiętać, że to nie jest porada finansowa.


Przekaż artykuł dalej lub zachowaj go na później.