S&P 500 ^GSPC 5,308.13 +0.09%
Nvidia NVDA $947.80 +2.49%
Tesla TSLA $174.95 -1.41%
Microsoft MSFT $425.34 +1.22%
Alphabet GOOG $178.46 +0.66%
Meta META $468.84 -0.65%
Amazon AMZN $183.54 -0.63%
Apple AAPL $191.04 +0.62%

Charlie Munger'in son röportajından en iyi 5 alıntı

Çetin Tilki
4. 4. 2023
4 min read

Charlie Munger geçen yıl Singleton Prize for CEO Excellence etkinliğinde konuştu ve burada birçok ilginç fikir dile getirildi. Burada, piyasayı yenmeyi uman herkes için odaklanma, sabır ve bağımsız düşünmenin önemini vurguladı. Etkinlikten en iyi 5 alıntısına bir göz atalım.

Charlie Munger

Charlie Munger, 1 Ocak 1924'te Omaha, Nebraska, ABD'de doğan Amerikalı yatırımcı, girişimci ve hayırseverdir. En çok Warren Buffett ile birlikte kurduğu Berkshire Hathaway'in başkan yardımcısı olarak tanınmaktadır. Munger, uzun vadeli düşünme, değer yatırımı ve sürekli öğrenme arayışını vurgulayan yatırıma felsefi yaklaşımıyla tanınır. Munger aynı zamanda yaşam, iş dünyası ve yatırım konusundaki bilge ve esprili sözleriyle de sık sık alıntılanmaktadır. Şimdi onun son röportajlarından birinde söylediklerine bir göz atalım.

Charlie Munger, Todd Combs ile yaptığı röportajda 👇

Munger yatırım yaklaşımı ve uzun vadeli yatırımın önemi üzerine:

"Doğru mizaca sahipseniz harika işler yapmak kesinlikle mümkün. Sadece uzun vadeli düşünün. Ben hafif bir takıntıyı ve uzun bir dikkat süresini alıp bunları oldukça iyi sonuçlara dönüştürebilen bir insanım."

Munger hisse senedi piyasalarındaki gembler (spekülatörler) hakkında:

"En iyi sonuçları alma eğiliminde olan insanlar, sürekli yeni işler arayan bu fanatikler değildir. En iyi yatırımcılar 10, 20 ya da 30 işletme bulmayı beklemezler - sadece bir ya da iki tanesine ihtiyaçları vardır." (Munger, Home Depot $HD-1.9% ve Eli Lilly $LLY+1.7% olmak üzere sadece iki hisse senedi üzerine bahis oynayan ve bunun sonucunda milyarder olan bir yatırım bankacısı tanıdığını söyledi).

Munger, kalabalık çılgınlığını körü körüne takip etmenin riskleri hakkında:

"Herkes kendi başına doğru yatırım kompozisyonunu oluşturabilirse muazzam bir potansiyel var, ancak bu çok zor. Rekabet çok ama çok yoğun. Büyük motivasyon baskıları varken etrafınızda her zaman devam eden baştan çıkarıcı çılgınlığın dışında kalmalısınız. Hepimiz diğer insanların yaptıklarını yapmak isteriz. Hiçbirimiz Kuzey Kutbuna taşınmak ve orada oturup 100 milyon dolar kazanmak istemiyoruz. Hepimiz Beverly Hills gibi güzel yerlerde olmayı ve orada pahalı bir kahvaltı yapmayı seviyoruz."

Munger ayrıca birçok kişinin yatırım kavramını kumarla karıştırdığını, bunun yanlış olduğunu ve uzun vadeli ve umut verici sonuçlara yol açmayacağını söyledi:

"Aynı anda iki şey olan likit bir borsamız var - burası rasyonel bir şekilde uzun vadeli yatırım yapan insanların gidip işlemlerini yapabilecekleri bir yer ve kumarhanede kumar oynayan başka bir grup insan için bir yer. Bu ikisini tamamen birbirine karıştırıyoruz ki bu da tüm taraflar için kötü bir şey."

Munger yine kumara benzettiği spekülasyonlar üzerine konuştu:

"Herkes kumarı seviyor ve sorun şu ki bu eroin almak gibi bir şey. İnsanların belli bir yüzdesi başladıklarında aşırıya kaçıyor. Bu çok bağımlılık yapıyor. Kesinlikle çılgınlık ve çıldırıyorlar. Uygarlık onlar olmadan çok daha iyi olurdu." (Munger borsadaki abartılı heyecan ve pervasız spekülasyonlara atıfta bulunuyordu).

(3) Charlie Munger Todd Combs ile Söyleşi | Singleton Prize for CEO Excellence - YouTube

Lütfen bunun finansal bir tavsiye olmadığını unutmayın.


Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.