S&P 500 ^GSPC 5,304.72 +0.70%
Tesla TSLA $179.24 +3.17%
Meta META $478.22 +2.67%
Nvidia NVDA $1,064.69 +2.57%
Apple AAPL $189.98 +1.66%
Microsoft MSFT $430.16 +0.74%
Alphabet GOOG $176.33 +0.73%
Amazon AMZN $180.75 -0.17%

Analýza jednoho z největších prodejců náhradních dílů pro automobily z USA

Pavel Botek
5. 4. 2023
5 min read

Advance Auto Parts je jedním z největších prodejců náhradních dílů pro automobily v USA, nabízejícím širokou škálu produktů a profesionálních služeb. Valuace společnosti je poměrně rozmanitá, ale dividendový výnos je atraktivní pro investory hledající stabilní zdroj příjmu.

Advance Auto Parts

Advance Auto Parts $AAP+0.2% je americká společnost, která se zabývá prodejem náhradních dílů a příslušenství pro automobily. Společnost nabízí širokou škálu produktů, včetně motorových olejů, akumulátorů, brzdových systémů, světel a dalších dílů pro osobní i nákladní automobily. Kromě toho poskytuje Advance Auto Parts také služby spojené s údržbou a opravou vozidel, jako jsou například montáže a výměny dílů. Společnost je považována za jednoho z největších prodejců náhradních dílů v USA.

Podle nejnovějších dat má Advance Auto Parts odhadovaný tržní podíl kolem 5 % na trhu náhradních dílů pro automobily v USA. Společnost se soustředí především na americký trh a má více než 4 800 prodejen v 46 státech, což ji činí jedním z největších prodejců náhradních dílů v USA.

Advance Auto Parts má také několik dceřiných společností, včetně Carquest, Worldpac a Autopart International, což jí umožňuje rozšířit svou působnost a nabídnout různé produkty a služby pro zákazníky. Společnost má také dobře navržený online obchod, což jí umožňuje oslovit zákazníky po celé zemi a nabízet jim pohodlné a snadné nakupování.

Sleduj AAP na Buliosu

Konkurenční výhody

Když se podíváme na základní konkurenční výhody, tak můžeme brát v potaz široké portfolio produktů a služeb, čímž je zde vytvořena poměrně solidní diverzifikace. Zároveň však společnost prodává značkové a kvalitní produkty za příznivé ceny, což oceňují zákazníci. Za další konkurenční výhodu se dá taky považovat i značné množství jejich prodejen v USA + online prodeje, takže společnost sahá opravdu do všech koutů Ameriky a má zákazníky prakticky všude.

Rizika

Rizika jsou zde poměrně malá, když pominu ekonomická rizika a případné navýšení cen produktů v těžších časech. Jako největší riziko zde může být soupeření s konkurencí, aby mohla společnost nadále ukrajovat větší tržní podíl a oslovovat nové lidi.

Finance

Společnost vykazuje stabilní růst tržeb od roku 2019, což je pozitivní znamení. Čistý zisk však klesl v roce 2022 v porovnání s předchozím rokem, ale stále je na celkově solidní úrovni. EBIT (zisk před úroky a daněmi) se v posledních dvou letech snížil, což může být způsobeno náklady na expanzi a modernizaci prodejen a online obchodu.

Marže

Balance Sheet

Společnost má stabilní a rostoucí bilanci. Celková aktiva se v posledních letech zvýšila, což ukazuje na úspěšnou expanzi a investice do nových prodejen a online obchodu. Vlastní kapitál (včetně menšinového podílu) se snížil v roce 2022 v porovnání s předchozím rokem, což může být způsobeno odkupy akcií společnosti. Celkový dluh se zvýšil, což může být způsobeno investicemi do rozvoje podnikání. Pracovní kapitál je stále vysoký, což ukazuje na schopnost společnosti financovat své provozní náklady. Celkově lze říci, že Advance Auto Parts má stabilní a rostoucí bilanci, což ukazuje na zdravý stav společnosti.

Cash Flow

Společnost vykazuje silný operating cash flow, což ukazuje na to, že je schopna generovat hotovost z provozních aktivit. Investiční cash flow byl však negativní v posledních čtyřech letech, což může být způsobeno investicemi do rozvoje podnikání. Finanční cash flow byl také negativní, což ukazuje na to, že společnost čerpá finanční prostředky ze zdrojů jako jsou půjčky a emise akcií, aby financovala své investice, což není moc dobré, ale v tuto chvíli je to pochopitelné.

Společnost $AAP+0.2% má poměrně nízké P/E, které činí 14,85. To naznačuje, že akcie jsou relativně levné v porovnání s celkovým ziskem společnosti. Forward P/E poměr, který dosahuje hodnoty 10,69, ukazuje, že investoři očekávají růst zisku v budoucnu.

P/B poměr, který dosahuje hodnoty 2,72 je vyšší, než-li je sektorový průměr. P/S je naopak velice nízké a s hodnotou 0,64 je výrazně níž, než-li je sektorový průměr.

Dividendový výnos společnosti činí 4,89%, což by mohlo být atraktivní pro investory hledající stabilní zdroj příjmu. Nicméně, společnost nevykazuje volný cash flow, což znamená, že dividendy mohou být financované z jiných zdrojů, jako jsou půjčky nebo emise akcií, což může být pro investory rizikové.

Očekávání analytiků

19 analytiků, kteří nabízejí 12měsíční cenové prognózy pro Advance Auto Parts Inc, má střední cíl 150,00, s vysokým odhadem 180,00 a nízkým odhadem 105,00. Medián odhadu představuje nárůst o +22,27 % z poslední ceny 122,68.

  • Co na společnost říkáte vy? 🤔

Upozorňuji, že se nejedná o finanční poradenství. Každá investice musí projít důkladnou analýzou.

Přečíst celý článek zdarma?
Tak pokračuj 👇

Log in to Bulios

Log in and follow your favorite stocks, create a portfolio and discuss with others


Don't have an account? Join us

Pošli článek dál, nebo si ho ulož na později.